Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Italská zkouška obra Atláse

Italská zkouška obra Atláse

28.11.2016 17:00
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Pád, nákaza, panika. To by mohlo hrozit, pokud Italové v nevinně vyhlížejícím referendu odmítnou ústavní reformy. Chystaná sanace starobylé banky Monte dei Paschi by pak mohla skončit v koši a věřitelům dalších chronicky churavějících italských bank rudé čáry v účetnictví.

Itálie má osm bank, o kterých se ví, že jsou ve větší nebo menší míře v tísni. Je to Monte dei Paschi di Siena, nejstarší, a, měřeno objemem aktiv třetí největší banka Itálie, dále středně velké banky Popolare di Vicenza, Veneto Banca a Carige a čtyři malé banky Banca Etruria, CariChieti, Banca delle Marche a CariFerrara.

Atlas a nucené odpisy

Italský premiér Matteo Renzi je pro to, aby se jejich problémy řešily na tržní bázi. To zahrnuje plán americké banky JPMorgan na rekapitalizaci Monte dei Paschi či vládou podporovaný nástroj zvaný Atlante. Tento program, pojmenovaný po starověkém mytologickém obru Atlásovi, zvaném někdy Atlant, má taktéž kořeny v soukromém sektoru a představuje pojistku pro finanční obtíže menších bank.

Tržním řešení by se Řím vyhnul novému unijnímu mechanismu, který cílí na problémové banky. Ten spočívá v restrukturalizaci daného bankovnímu domu, jeho možném uzavření a nucené zaúčtování ztrát pro držitele dluhu a akcií. Jenže to je v Itálii problém. Dluhopisy bank si tu totiž koupili miliony drobných investorů. Podrobením se unijní regulatorice by Renzi riskoval ztrátu politické kytičky.

Nyní je na řadě ústavní referendum, které je v podstatě referendem o jeho setrvání v úřadu. Premiér už slíbil, že v případě neúspěchu odstoupí.

Dohodnou se úředníci?

Bankéři a úředníci oslovení listem Financial Times si v takovém případě dokážou představit vznik úřednické vlády, která může k řešení italských bankovních problémů přistoupit tak, že se Bruselem a Frankfurtem (kde má sídlo ECB) dohodne na systémovém „bail-inu“, čili na ztrátách pro věřitele. Vítězstvím by ale zřejmě nebyla ani tržní řešení podporovaná premiérem. Ta totiž tváří v tvář předpokládaným turbulencím na trzích v případě, že výsledkem referenda bude „ne“, vypadají chatrně.

Bankovní sektor v třetí největší ekonomice eurozóny má problémy dlouhodobě. Vinu je třeba hledat v ekonomické stagnaci, ale i v podvodném úvěrování ze strany několika institucí. Čísla jsou taková, že italské banky vedou v účetnictví problémové úvěry za 360 miliard eur proti 225 miliardám akciového kapitálu. Nervozita spojená s klasifikovanými úvěry je vidět i na trzích. Hodnota italských bank se od začátku roku snížila na méně než polovinu.

Nejhorším scénářem by zřejmě bylo, kdyby zkrachoval plán na rekapitalizaci Monte Paschi, tvrdí zdroje FT. Takový vývoj a s ním spojený požadavek na restrukturalizaci by pak mohly podlomit důvěru v zemi a tržní řešení pro oslabené banky by nemuselo uspět. Zmíněné banky čeká v takovém případě možná cesta unijního řešení. Včetně případného uzavření.

Italové budou o ústavních změnách hlasovat už v neděli. Průzkumy veřejného mínění byly těsné, zdá se však, že voliči návrhy odmítnou.

Problémy, ať to skončí jakkoli

Úředníci a top bankéři se navíc obávají šíření potíží i na další instituce. Tady je v centru pozornosti bankovní obr UniCredit, největší italská banka podle aktiv a jediný italský bankovní dům, který splňuje kritéria celosvětově důležité systémové finanční instituce. U ní se počátkem příštího roku očekává navýšení kapitálu v objemu 13 miliard EU. „Nákaza“ by ale tento krok mohla ohrozit.

Někteří seniorní bankéři navíc tvrdí, že investoři nebudou mít chuť nalít nový kapitál ani do bank jako Monte Paschi nebo Veneto, ať referendum skončí jakkoli. Poukazují přitom na skutečnost, že středně velké italské banky se obchodují v průměru na zhruba čtvrtině obchodní hodnoty hmotného majetku.

Trh už se chystá...

Trh už turbulenci očekává. Spread italských státních dluhopisů a německých Bundů stoupl v pátek nad 190 bodů, kde byl naposledy v říjnu 2014. Prudce dolů dnes dopoledne zamířily akcie italských bank v čele s UniCredit, která na burze v Miláně ztrácela až zhruba 4 procenta, jak je patrné z následujícího grafu. 

banky

UniCredit se ztráty odpoledne podařilo korigovat. To se ale nedá říct o dosavadní letošní výkonnosti titulu, který od začátku roku ztrácí zhruba 63 procent. Akcie UniCredit je v následujícím grafu zachycena zeleně, akcie Monte Paschi bíle, benchmark italský akciový index FTSE MIB žlutě.

banky

Zdroje: FT,BBG


Čtěte více:

Evropská ekonomika potvrzuje silný výkon, Itálie zaostává
12.8.2016 11:38
Eurozóna dnešními čísly za průmysl a HDP potvrzuje, že druhý kvartál b...
Itálie ukazuje, jak funguje ekonomická spirála úpadku
21.10.2016 17:30
Itálie se nachází v negativní spirále, kterou můžeme popsat následovně...
Odejde Itálie z eurozóny? Kapitál říká, že možná ano
28.10.2016 14:00
Bude Itálie následovat příkladu Velké Británie a odejde z EU? V tuto c...
Rozbřesk – Rizikové prémie u italského vládního dluhu před referendem dále rostou
23.11.2016 9:13
Tak trochu ve stínu amerických akciových rekordů se v Evropě pomalu sc...
Rozbřesk – Strach z konce italské vlády - poslední týden do referenda
28.11.2016 9:12
Čeká nás bouřlivý týden, v průběhu kterého dostane Evropská centrální ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.2.2019
15:44Nvidia hraje na kartu diverzifikace
10:24Víkendář: Americko-evropská šaráda skončila, nikdo už se nepřetvařuje
22.2.2019
22:01Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %
17:26Akcie posilují, investoři očekávají závěry jednání USA-Čína  
17:21Itálie zapomíná na jeden podstatný „detail“. A my často také
16:59Bulharskou mediální skupinu Nova získá místo PPF bulharská rodinná firma
16:29Jakub Lukáš: Akcie Orange jsou stále atraktivní (video)
15:54Technická analýza: Koruna nabrala sil, teď jí ale dochází dech
15:33Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
14:26Lovec slonů Buffett čeká na pořádnou trofej
12:45Analytik Martin Cakl: Tuzemští operátoři jsou nadprůměrně ziskoví. Nemusí to ale být o datech
12:10Divize HP Enterprise nenacházejí pevnou půdu pod nohama (komentář analytika)  
11:44Podnikatelská nálada v Německu klesla nejníže za čtyři roky
11:27ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:20Perly týdne: S&P 500 o 11 % výš, Tesla s kvalitou dolů a u nás děti bez doktora
11:01Dropbox rok po svém IPO investory příliš nepřesvědčil
10:39Kraft Heinz (-25 %) vyšetřuje regulátor, akcie na rekordním minimu
9:25Ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let
9:14Rozbřesk: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
9:01ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data