Obchodování se zlatem vládne Londýn. Dosud Londýn. Zobchodovaných 4,6 miliardy uncí znamená více než 5 bilionů amerických dolarů vyjádřeno penězi. A právě o tento trh se rozvíjí klíčová bitva bez předem známých vítězů.
Londýnská London Bullion Market Association (LBMA), která dohlíží nad neburzovní OTC obchody, které jsou hlavním zdrojem utváření tržní cena zlata, chce od příštího roku ve stanovení cen spustit novinky. Ty jsou součástí honby za transparentností a důvěryhodností, která potkala řadu OTC trhů po finanční krizi a znovu a silněji po skandálech typu 2012 a manipulace úrokových sazeb. Jistě ale také součástí honby za vlastní silou.
LBMA, mezi jejíž členy patří například banky nebo , v první polovině příštího roku spustí reporting obchodů svých členů a novou obchodní platformu. Neshodou okolností je to ve stejné době, kdy konkurenti chtějí spustit nové obchodované deriváty drahých kovů, píše Bloomberg. V partě LBMA s a nechybí , nové cesty = konkurenci naopak chtějí vybudovat London Metal Exchange (LME), Intercontinental Exchange (ICE) nebo CME Group.
Graf: Podíly na obchodech se zlatem (Bloomberg)

„Chystají se čtyři svatby a my budeme opatrně našlapovat kolem všech, protože nevíme, které z těchto manželství vydrží,“ uvádí pro Bloomberg šéf pro globální obchodování s drahými kovy v německém , Adrien Biondi. S tím, že vítěz bude jen a pouze jeden.
LME je největší světovou burzou pro kovy. V srpnu oznámila vstup do drahých kovů, vedle zlata a stříbra chce spustit obchody také s platinou nebo palladiem. Za LME stojí silní: , , ISBC, ale také samotná světová rada pro zlato, World Gold Council.
ICE, která dnes provozuje komoditní i finanční burzy, je na MBLA napojena a v únoru hodlá spustit vlastní platformu pro obchody se zlatem v Londýně a New Yorku.
Americká CME Group, pod ním patří největší trh pro futures začne s obchody se zlatem v Londýně už z kraje ledna 2017.
Podle Biondiho a LBMA je to LME, kdo nabízí trhu nejlepší řešení. Americké názory, poznamenává Bloomberg, nepřekvapivě favorizují CME Group. „OTC trh v Londýně zůstane, ale vše, co se děje nyní, se přesune na burzy,“ soudí Raj Kumar, který vede obchody s drahými kovy v čínské ISBC Standard Bank.
Zlato patří mezi nejvyhledávanější komodity v celosvětovém měřítku. Jeho cena ale tři roky do roku 2015 plynule klesala. Jiný je příběh poptávky, která postupně oživuje. Držba ze strany ETF fondů je letos zhruba o 30 procent vyšší, dle dat Bloomberg investoři dodali nové investice v objemu 25,5 miliardy dolarů. Cena zlata letos zhodnocuje. Pravdou ale je, že zejména Trump a zvýšení sazeb Fedu spolu se slibem trojího dalšího zvýšení v příštím roce většinu zisků drahému kovu sebraly.
V úvodu roku se zlato pohybovalo v dosahu úrovně 1050 dolarů za unci. Maxima jsme viděli u 1370 dolarů za unci, v posledních týdnech ale sestup z těchto maxim atakuje vstup zlata do medvědího trhu, který je vymezen poklesem o 20 a více procent z maxim.
Graf: Vývoj ceny zlata za poslední rok (USD/unce, Patria.cz)
