Tuzemská ekonomika letos zrychlí, hrubý domácí produkt Česka se zvýší o 2,8 procenta po loňské expanzi o 2,4 procenta. Příští rok ale ekonomiku čeká ochlazení, předpověděl v novém odhadu Mezinárodní měnový fond (MMF). Čína zůstává ekonomicky silná, k hospodářskému růstu se podle nejnovější jarní prognózy fondu letos vrátí Rusko. Na mírné zotavení se může letos i příští rok těšit také světová ekonomika. Protekcionismus by však toto nesmělé oživování mohl podkopat.
Tempo růstu globální ekonomiky letos zrychlí na 3,5 procenta, zatímco loni dosáhlo 3,1 procenta. Na příští rok MMF předpovídá další zrychlení, a to na 3,6 procenta. Rychleji porostou vyspělé i rozvíjející se ekonomiky, zejména díky růstu zpracovatelského sektoru, obchodu a investic.
Výhled na letošek je příznivější než předchozí výhled z loňského října, kdy fond čekal zrychlení tempa růstu globální ekonomiky na 3,4 procenta. Pouze mírně proti loňsku zpomalí růst čínské ekonomiky, který ale bude rychlejší (očekávaný růst 6,6 procenta), než fond předpovídal loni na podzim. K růstu se letos vrátí Rusko, které si rovněž povede lépe, než fond předpovídal minule. Loni ruská ekonomika klesla o 0,2 procenta, letos fond její růst vidí na 1,4 procenta.
V případě české ekonomiky čeká letos měnový fond zrychlení tempa růstu HDP na 2,8 procenta z loňských 2,4 procenta. Příští rok má ale česká ekonomika zpomalit na 2,2 procenta.

Ekonomická aktivita v loňském druhém pololetí nabrala tempo zvláště v rozvinutých zemích, upozornil fond. Růst je výraznější v USA, kde firmy více věří v budoucí poptávku. Prognózu růstového tempa největší světové ekonomiky ale fond nechal beze změn na 2,3 procenta v letošním a 2,5 procenta v příštím roce. Japonské ekonomice (výrazné zlepšení odhadu letošního růstu HDP o 0,4 bodu proti předešlé prognóze na 1,2 procenta) pak pomáhá silný vývoz a některým zemím eurozóny, například Německu a Španělsku, se daří díky domácí poptávce. Růst rozvinutých ekonomik má letos i příští rok činit dvě procenta.
Silná zůstává Čína, Indie ale zpomaluje. Brazílie míří do hluboké recese. Všeobecně zůstává aktivita slabá v zemích zaměřených na vývoz komodit, zatímco geopolitické napětí brzdí některé země na Blízkém východě a v Turecku.
Kromě toho fond varoval před rostoucí hrozbou protekcionismu. Mohla by podkopat opatrné zotavování světové ekonomiky, jejíž expanze je ve srovnání s růstem v uplynulých dekádách pořád tlumená. Mimo to se nad globální ekonomikou pořád vznáší hrozba „obchodních válek“, upozornil hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld.
"Nejvýznamnější hrozbou je obrat směrem k protekcionismu, který by vedl k obchodní válce," uvedl hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld. Takový vývoj by podle něj způsobil růst spotřebitelských cen a pokles produktivity, což by vyústilo v nižší reálné příjmy domácností.
Předpokládá se, že obchodní protekcionismus bude hlavním tématem víkendového zasedání MMF a Světové banky (SB). Řadu zemí v poslední době znepokojuje růst protekcionistických tendencí ve Spojených státech. Nový americký prezident Donald Trump totiž slibuje, že ochrání americký průmysl před zahraniční konkurencí, zejména před přílivem levného zboží z Mexika a Číny. Hrozí i vysokými dovozními cly.
Minulý týden před protekcionismem v mezinárodním obchodě varoval generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. "Otevřené trhy zůstávají zárukou růstu a blahobytu," prohlásil.
Zdroje: MMF, BBG, ČTK