Americký prezident Donald Trump rád hovoří o tom, že „Spojené státy musí být na prvním místě“. Na počátku jeho působení ve funkci panovaly obavy z toho, že tento princip povede k rozpoutání celosvětové obchodní války, protože Spojené státy začnou zavádět cla a další opatření s cílem omezit dovozy a zlepšit svou obchodní bilanci, která se dlouhodobě nachází v záporu. Tyto obavy postupně opadly, ale jak upozorňují ekonomové banky Natixis, současný vývoj může celé téma rychle vrátit zpět, a to kvůli nečekanému mechanismu, který se „Trumpovi určitě nebude líbit“.
Tento mechanismus se spustí kvůli tomu, že americká ekonomika narazí na růstovou hranici danou plnou zaměstnaností. Poté již bude její růst dán pouze zvyšováním produktivity a růstem pracovní síly. Jinak řečeno, ekonomika již nebude schopna růst nad potenciálem, a ten se podle následujícího grafu nachází znatelně pod současným tempem růstu. Leží totiž pod 2 % a v USA tudíž podle této úvahy dojde ke znatelnému růstovému útlumu.

Druhým významným faktorem posunujícím USA k obchodní válce je podle Natixisu fiskální stimulace, kterou hodlá provést americká vláda. Jde zejména o daňové škrty, které ovšem v prostředí plné zaměstnanosti nepovedou ke zvýšení domácí produkce, ale zejména k nárůstu dovozů a dalšímu zhoršování obchodní bilance. Jak ukazuje další graf, již k němu dochází:

„Existuje tedy velké riziko, že Trumpova vláda bude ekonomický útlum považovat za důsledek zhoršování obchodní bilance, a tudíž přikročí k protekcionismu. Stane se tak i přesto, že zpomalení bude odrazem posunu k plné zaměstnanosti a zhoršení obchodní bilance odrazem fiskální stimulace prováděné v prostředí plné zaměstnanosti,“ míní Natixis.
Zdroj: Natixis