Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pětka opomíjených faktů z globální ekonomiky

Pětka opomíjených faktů z globální ekonomiky

27.04.2018 12:58

Čerpaje z ještě čerstvého čtvrtletního přehledu vývoje na trzích od JPMorgan, rád bych dnes pozornost čtenářovu nasměroval na pět zajímavostí z globální ekonomiky a přidám k nim pár krátkých komentářů.

Za prvé, realita evropských realit: První v řadě stojí následující obrázek s vývojem poměru cen nemovitostí k příjmům ve velkých evropských ekonomikách. Na poslední krizi se v nejednom případě podílel i bublinovatý realitní trh, nejlepším evropským příkladem je zřejmě Španělsko. Tamní poměr cen a příjmů dosáhl ve srovnání s osmdesátými lety téměř 2,5 násobku a i když od té doby značně korigoval, stále se pohybuje výše než předchozí maxima (a míří opět nahoru). 

Opačným extrémem je Německo, kde se dostupnost nemovitostí až do roku 2011 soustavně zlepšovala a ač v následujících letech poměr cen a příjmů poněkud vzrostl, o nějakém plošném přepalování německé ekonomiky z tohoto pohledu moc řeči být nemůže. Itálie a Francie se nachází mezi těmito extrémy, v první jmenované zemi poměr nadále koriguje, zatímco ve Francii se cyklus (po nevalné korekci) opět přesouvá do fáze růstu:

001 

Za druhé, euro má do ideálu daleko, ale jeho podpora roste: Před několika dny jsem tu psal o tom, že mimořádně silný a synchronizovaný globální boom nakonec začíná mít první trhliny v Evropě. Je dost dobře možné, že hlubší příčinou je prostý fakt – eurozóna není fungující měnová unie a jejímu „doladění“ stojí v cestě téměř nepřekonatelné politicko – společenské překážky. Jak je ale vidět z následujícího obrázku, podpora eura ve velkých ekonomikách znatelně roste a v Německu se stále nachází na hodně vysokých úrovních.

V zemích jako je Itálie to podle mne může do značné míry odrážet malou víru ve schopnost spravovat neinflačně a nekrizově vlastní měnu. A celkově podobné průzkumy možná hlavně ukazují, že o komplexních problémech se nakonec stejně rozhoduje na základě dojmů a ne pojmů (nejlépe v nějakém referendu ovládaném sloganovými výkřiky politiků).

001  

Za třetí, Čína tak nějak rebalancuje: Mimo eurozóny jsem tu nedávno zmiňoval i dluhový vývoj v Číně. Pokud bychom měli její současný ekonomický příběh maximálně zhustit, hraje se o to, zda dokáže bez velkých přešlapů a pádů přejít na nový ekonomický model – snížit význam exportů a investic a postavit se na nohy domácí spotřeby a služeb. Hodnotit lze její dosavadní pokrok z více pohledů, včetně perspektivy následujícího grafu, který ukazuje vývoj růstu čínské ekonomiky a jeho hlavních tahounů – spotřeby, investic a čistých exportů. Pokud bychom brali v úvahu jen vývoj několika posledních let, všimneme si pozoruhodné stabilizace charakterizované soustavným růstem významu spotřeby a naopak poklesem významu investic (čisté exporty ve srovnání s nimi hrají relativně malou roli). Směr je tedy jednoznačně dobrý, jde jen o jeho razanci a rychlost.

001 

Za čtvrté, o budoucnosti rozhodnou technologie, tudíž R&D: Světová ekonomika a zejména vyspělé země se stále rychleji pohybují od tvrdého k měkkému. Místo tun oceli se maximalizuje množství dat a jejich zpracování, spotřebitelé nehromadí „materiál“, ale tráví dlouhé hodiny za monitory toho, či onoho přístroje a té, či oné aplikace. V tomto prostředí se stává klíčovým ukazatelem výše výdajů na výzkum a vývoj. V dalším obrázku vidíme porovnání jeho vývoje (v poměru k nominálnímu produktu) v USA a Číně.

V devadesátých letech byla propast mezi oběma zeměmi obrovská a nebylo divu – Čína se v té době stávala dílnou světa a její ambice spočívaly zejména ve využití (a v „nakrmení“) levné pracovní síly. Již předchozí bod ukázal, že ty doby jsou pryč a graf v tomto bodu ukazuje, že Čína si toho je vědoma. Podobně by se ale měla chovat každá „montovna“, která využila svůj potenciál, ale chce se pohnout někam dál.

001 

Za páté, recese (ne)bude: Poslední graf ukazuje vývoj sklonu výnosové křivky v USA – rozdílu mezi výnosy dlouhodobých a krátkodobých vládních obligací. Je zřejmé, že pokud se tento rozdíl zmenšuje, či přesněji řečeno klesne do záporu, prudce roste pravděpodobnost recese. Právě tento historický fakt spolu s tím, že výnosová křivka v USA se již delší čas napřimuje (onen rozdíl se opět zmenšuje) vede k úvahám o blížící se recesi. On je ale stále velký rozdíl mezi plochou a invertovanou křivkou a jen ta druhá skutečně indikuje recesi. Jinak řečeno, můžeme dost dobře zůstat jen u křivky ploché, neinvertované.

Tabulka doprovázející graf ukazuje momenty, kdy výnosová křivka v minulosti skutečně invertovala a k tomu ukazuje, jak dlouho poté dosáhl akciový trh svého vrcholu, jak dlouho po jeho dosažení přišla recese a jak dlouho přišla recese po inverzi křivky. V průměru dosáhl index SPX vrcholu 13 měsíců po inverzi výnosové křivky a recese nastal 4 měsíce poté (tj., 17 měsíců po inverzi). Kdyby tedy křivka investovala dnes a nastal by „průměrný“ historický vývoj, medvědi budou ještě rok spát a recese propukne někdy na konci léta 2019.

001

 

 

Čtěte více:

Pictet: Ceny ropy zamíří zpět k rovnovážné fundamentální úrovni
27.04.2018 11:11
Ceny ropy se vyšplhaly na nejvyšší úrovně od roku 2014. Investiční sp...
Tři nejslabší místa globální ekonomiky a trhů
26.04.2018 10:52
Současné ekonomické prostředí je podle Mezinárodního měnového fondu i ...
Je Amazon jednou obrovskou bublinou?
26.04.2018 18:17
O technologických gigantech a jejich akciích toho bylo a bude napsáno ...
ECB nic zásadního nemění, slabší čísla zatím nepřeceňuje...
26.04.2018 15:17
ECB drží základní kontury nastavení měnové politiky. Sazby, QE a nako...
02 na všech úrovních poráží očekávání analytiků, investorům nabídne odměnu 21 korun na akcii
27.04.2018 7:00
Telekomunikační operátor O2 zakončil první čtvrtletí roku 2018 s výnos...
Zisk i tržby Microsoftu překonaly díky cloudu odhady analytiků
27.04.2018 8:29
Čistý čtvrtletní zisk americké softwarové společnosti Microsoft překon...
Amazonu vzrostl ve čtvrtletí zisk i tržby díky internetovému prodeji i cloudu
27.04.2018 8:36
Americký internetový prodejce Amazon zvýšil v prvním čtvrtletí díky rů...
Rozbřesk: Řecká dluhová sága jde do finále, dočkají se Athény oddlužení?
27.04.2018 9:16
Řecký dluhový maraton pomalu spěje do finále - dnes v Sofii začínají j...
ČNB dala výrobci bezpilotních letadel Primoco UAV zelenou ke vstupu na trh START pražské burzy
27.04.2018 9:25
Česká národní banka schválila prospekt cenných papírů českého výrobce ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data