Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální vzorec současnosti: Čím lépe v USA, tím hůře jiným?

Globální vzorec současnosti: Čím lépe v USA, tím hůře jiným?

05.10.2018 17:37

Pictet ve své nové analýze tvrdí, že „celkový hospodářský výhled vypadá přiměřeně dobře“. Tedy minimálně pro bezprostřední budoucnost a vyspělé trhy. V USA tomu tak z velké části je díky fiskální expanzi současné vlády. A dokonce se zdá, že určitý útlum, který byl v první polovině roku znát v Evropě, byl nakonec skutečně jen přechodným jevem. Podívejme s pár komentáři se pohled Pictetu detailněji, včetně jeho doporučených investičních pozic. A přidáme i pár úvah o Číně.

Vedle zmíněného povzbudivého vývoje Pictet poukazuje na nejistotu danou americkou obchodní politikou, cykličností oné fiskální expanze, vývojem v Itálii a zejména tamními jednáními o rozpočtu. K tomu musíme přidat problémy na některých rozvíjejících se trzích. Zde za pozornost stojí zejména obnovená čínská snaha o stimulaci (viz níže) a nadcházející volby v Brazílii. Akcie podle Pictetu nejsou zrovna levné, ale na hrává jim stále slušný fundament spolu s fůzemi a akvizicemi.

Následující tabulka už ukazuje konkrétní pohled Pictetu na jednotlivá investiční aktiva. Pozitivně vnímá společnost euro a akciové trhy v Evropě a Japonsku, k tomu má býčí postoj u hedge fondů a private equity fondů. Naopak negativně vidí další vývoj u vládních obligací v Evropě a to jak na periferii, tak v jádru měnové unie. Stejně tak vidí americké korporátní obligace s nízkým ratingem.

001 

Zdroj: Pictet

Jedním z dominantních témat úvahy Pictetu jsou samozřejmě obchodní tenze. Zde poukazuje na jednu možnou vazbu: Pokud si americká ekonomika povede dobře, může to amerického prezidenta povzbudit, aby ještě více zvyšovat tlak na ty země, které považuje za záporáky na poli mezinárodního obchodu. Něco na tom může být, i když ono predikovat vývoj neřízených střel je velmi složité. Pokud každopádně tuto úvahu dotáhneme do konce, mohlo by se stát, že čím lépe bude v USA, o to hůře bude jinde. Nebo minimálně v Číně.

Čtenář by mi mohl namítnout, že zatím se žádný čínský kolaps vyvolaný obchodními třenicemi nekoná. Z analýzy Pictetu lze vybrat jeden graf, který v této souvislosti hodně vysvětluje – ukazuje vývoj klíčových sazeb v čínském finančním systému:

001 

V jádru věci se tedy děje následující: Američané se poměrně hrubou silou snaží přesunout výrobní sektor z Číny zpět domů (a asi jim jde ještě o více), Čína reaguje mimo jiné tím, že domácí výrobě pomáhá monetární i fiskální stimulací. Vedle uvedeného poklesu sazeb snížila PBoC požadované rezervy, atd. V konečném důsledku se tedy skutečně žádné ekonomické drama nekoná. Jenže pokud se na věc podíváme s odstupem, už tak růžově (pro Čínu) nevypadá:

Tento proces je totiž v podstatě přesně opakem toho, co by Čína potřebovala. Jí by značně prospívaly spíše utaženější finanční podmínky (mimo jiné ukončení finanční represe domácností), které by vedly k pomalému, ale znatelnému splasknutí úvěrové bubliny. K tomu by ale bylo třeba „polštáře“ silné poptávky domácí i zahraniční táhnoucí nahoru ekonomickou aktivitu.

Američané tedy nyní fakticky tlačí Čínu ještě hlouběji do problémů, kterých by se měla naopak co nejdříve zbavit. Ale na první pohled to je maskováno tím, že stimulovat se stále dá. Scénářů, jak tato hra nakonec může skončit, samozřejmě vymyslíme dost. A mimochodem je pozoruhodné, jaká vlna zkázopraveckých věšteb se zvedá pokaždé, když nějaká centrální banka na západě začne stimulovat. Ale v případě Číny (první/druhé největší ekonomiky na světě a mizernou dluhovou dynamikou) se tak nějak předpokládá, že tam se vždy vše nějak urovná. Tak uvidíme.


Čtěte více:

Kdy je načase bát se dluhů
04.10.2018 10:46
Profesorka ekonomie Stephanie Keltonová ze Stony Brook University se v...
Čína sklízí, co zasela
04.10.2018 12:36
Známý investor Ed Yardeni je dlouholetým býkem, ovšem ve svém poslední...
Jak si eurozóna sama pomohla podrazit nohy
05.10.2018 6:37
„Škody, které napáchala procyklická fiskální politika v eurozóně v let...
Forbes: Nejbohatším Čechem zůstává Kellner, Babiš zchudl o 13 mld
04.10.2018 11:27
Nejbohatším Čechem zůstává majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner...
Jak se investičně postavit k eskalaci americko-čínské obchodní války
04.10.2018 17:49
Podle některých názorů je obchodní konflikt mezi USA a Čínou trochu ji...
Bloomberg: Deset let po finančním kolapsu čelí Island nové krizi
04.10.2018 14:36
Island, jemuž se zřejmě po deseti letech podařilo dostat z finančního ...
Novým členem bankovní rady ČNB bude Babišův poradce Michl
05.10.2018 8:07
Novým členem bankovní rady České národní banky (ČNB) jmenuje prezident...
Rozbřesk: Trhy dluhopisů s napětím vyhlížejí data o růstu amerických mezd
05.10.2018 9:12
Výnosy na dluhopisových trzích tento týden letí vzhůru jako bodnuté vč...
Záznam ČNB: Pro sazby beze změny hlasoval Oldřich Dědek
05.10.2018 10:35
Pro ponechání úrokových sazeb beze změny hlasoval na zasedání bankov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data