Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Návrat do reality v otázce vyššího poslání

Návrat do reality v otázce vyššího poslání

17.01.2019 12:32

Před rokem napsal předseda představenstva a generální ředitel firmy BlackRock Larry Fink dopis 500 ředitelům, ve kterém je požádal, aby přehodnotili své pojetí vyššího poslání. „Chce-li firma dlouhodobě prosperovat,“ napsal Fink, „musí mít nejen finanční výkonnost, ale zároveň musí ukazovat, jak pozitivně přispívá společnosti“.

Fink tvrdil, že přehnané zaměření firem na krátkodobé cíle poškozuje jejich schopnost vytvářet dlouhodobě větší hodnotu. Rovněž někteří význační politici – například americká senátorka Elizabeth Warrenová nebo britská premiérka Theresa Mayová (než její politickou agendu torpédoval brexit) – prosazovali a prosazují inkluzivnější a méně predátorskou formu kapitalismu. 

Navzdory těmto výzvám k akci se však změnilo jen pramálo. Finanční sektor je i nadále posedlý sám sebou a investuje většinou do jiných odnoží financí, pojištění a realit. Také firmy jsou přehnaně financializované a vynakládají více na odkupy akcií a dividendy než na lidský kapitál, strojní zařízení, výzkum a vývoj. A odkupová mánie se dále zhoršuje a zasáhla i firmy jako Apple, kde klesající inovace nemohou nesouviset s neschopností reinvestovat. Mnohé firmy vzletně hovoří o společenské zodpovědnosti, dopadech na okolí a společenském poslání, avšak málokterá z nich učinila z těchto hodnot těžiště své činnosti.

Fink tvrdil, že firmy by se měly raději zaměřit na širší skupinu zainteresovaných: „na akcionáře, zaměstnance, zákazníky a komunity, ve kterých působí“. To by však vyžadovalo takové struktury firemního řízení, které by maximalizovaly hodnotu pro všechny zainteresované, nikoliv jen hodnotu pro akcionáře – a nezdá se, že by Fink nebo další podnikatelští osvícenci jevili ochotu vydat se touto „skandinávskou“ cestou.

Skutečná změna předpokládá učinit z vyššího poslání výchozí bod pro definování hodnot firmami, vládami i ekonomickou teorií, jež formuje tvůrce politických principů. Jak tvrdím ve své nové knize, Adam Smith a Karel Marx postavili do středobodu svého chápání hodnoty objektivní podmínky výroby – dělbu práce, stroje a vztahy mezi kapitálem a pracovní silou. V neoklasické ekonomice je však hodnota pouhou funkcí směny. Hodnotné je jen to, co má cenovku, a „kolektivní“ úsilí se opomíjí, poněvadž význam mají výlučně individuální rozhodnutí. Dokonce i mzdy se pokládají za výsledek volby lidí mezi volným časem a prací tak, aby se maximalizoval užitek.

Podle neoklasického názoru vlády přinejlepším přerozdělují hodnotu vytvořenou jinde. HDP navíc nezohledňuje hodnotu základních veřejných služeb, jako jsou zdravotnictví a školství. Zohledňuje však jejich náklady (například platy učitelů), takže státní zaměstnanci prý nemohou tvrdit, že jsou tak „produktivní“ jako zaměstnanci banky Goldman Sachs, jak v roce 2009 nehorázně naznačil její bývalý generální ředitel Lloyd Blankfein.

Není tedy překvapivé, že veřejní činitelé, kteří už dlouho čelí nařčením, že „vytěsňují“ byznys, přijali za své přesvědčení, že by neměli dělat nic více než napravovat tržní selhání. Veřejné organizace, které vyslaly člověka na Měsíc a vyvinuly internet, však dělaly víc, než jen napravovaly selhání trhu. Měly ambice, cíl a poslání.

Chceme-li se v otázce vyššího poslání vrátit do reality, musíme si uvědomit, že hodnota se vytváří kolektivně, a budovat symbiotičtější partnerství mezi veřejnými a soukromými institucemi a občanskou společností. Přitom musíme vyřešit tři otázky: jakou hodnotu tvořit, jak hodnotit její dopad a jak sdílet její plody.

Paul Polman, odstupující ředitel firmy Unilever, se správně pokusil orientovat firmy na vytváření hodnoty v souladu s významnými cíli, zejména se sedmnácti cíli trvale udržitelného rozvoje (SDG) Organizace spojených národů. Veřejný ani soukromý sektor pochopitelně nemohou samy splnit všech 169 konkrétních cílů tvořících základ SDG. Vlády však mohou těchto cílů využít k vytváření iniciativ, které budou vyžadovat investice a inovace na straně řady veřejných i soukromých organizací a organizací občanské společnosti. Tento přístup jsem prosazovala ve zprávě, která se stala klíčovou součástí programu Horizont Evropské komise.

Stejně tak by měly firmy hodnotící vlastní společenský dopad odhodit mlhavé cíle a zaměřit se na konkrétní kroky, které pomohou řešit problémy. Finanční instituce by už pak nevyhodnocovaly své půjčky na základě kategorií firem či zemí, ale spíše na základě aktivit, které pomohou naplnit konkrétní cíle – například odstranění plastů z oceánů nebo vytváření trvale udržitelnějších měst. Vlády by zase měly poskytovat méně dárečků firmám a raději se spoléhat na modely veřejných zakázek a odměňování, aby podpořily firemní inovace s cílem dosáhnout SDG. Jinými slovy by se měli méně vybírat vítězové a více vybírat ochotní.

A konečně se firmy musí dělit nejen o rizika spojená s vytvářením hodnoty, ale i o jeho plody. Byznys nesmírně těží z veřejných investic nejen do vzdělání, výzkumu a základní infrastruktury, ale i do technologií, jako jsou ty, které tvoří základ dnešních chytrých telefonů. Vlády by si proto mohly ponechávat větší část zisků, aby pokryly ztráty, které k podstupování rizik také patří. Například by mohly převzít kmenové podíly ve firmách jako Tesla, která získala podporu v obdobné výši jako zkrachovalá společnost Solyndra, nebo generovat nemonetární výnosy stanovováním podmínek pro tvorbu cen zboží, které je příjemcem vydatných veřejných investic (například léčiva). Vlády by mohly stanovit podmínky i pro nakládání se znalostmi, aby zajistily, že nebude docházet ke zneužívání patentového systému. Podmínky pro reinvestice firemních zisků by pak omezily „křečkování“ hotovosti a zpětné odkupy akcií. Abychom uvedli jeden slavný příklad, když vznikla firma Bell Labs, ocitly se monopoly typu AT&T pod tlakem, aby reinvestovaly zisky. O tuto odvahu jsme přišli.

Kapitalismus s vyšším posláním vyžaduje nejen řeči, proslovy a gesta dobré vůle. Firmy, vlády a občanská společnost musí jednat společně a odvážně, aby zajistily, že po hezkých slovech budou následovat stejně hezké činy.

 

Mariana Mazzucatová je profesorkou ekonomie inovací a veřejných hodnot a ředitelkou Institutu pro inovace a veřejné cíle (IIPP) při londýnské University College (UCL). Napsala knihu The Value of Everything: Making and Taking in the Global Economy (Hodnota všeho: Dávej ber v globální ekonomice), která se dostala do užšího výběru pro ocenění Kniha roku Financial Times-McKinsey Business.

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org

 
 

Čtěte více:

Klam solidarity v eurozóně
20.12.2018 15:51
Od roku 2010 bylo přijato mnoho opatření usilujících o „krizuvzdornost...
Co se učit od Číny
07.01.2019 5:59
Tento měsíc uplyne 40 let od doby, kdy Čína zahájila reformy a otevřel...
Čínský zázrak bořící mýty
01.01.2019 10:55
Před čtyřiceti lety, 29. prosince 1978, vydal 11. ústřední výbor Komun...
Nemorální populisté
05.01.2019 15:25
Jedna z největších zemí světa zůstala po volbách hluboce rozštěpená, k...
Kam se poděla bezpečná útočiště?
14.01.2019 6:06
Akcie se propadají, volatilita směnných kurzů stoupá a politická rizik...

Váš názor
  • No nazadar
    17.01.2019 13:33

    Kapitalismus s vyšším posláním = přelakovaný socialismus a další Maláčová. Všechno to financovali soukromé subjekty z daní.
    HenryFord
  •  
    17.01.2019 13:23

    Jistě dobrá idea, ale ten tlak by musel jít např. u nás, z EU, potažmo vlády a parlamentu. Více zdaněny by měly být obchody na burzách, aby byl ten blázinec zčásti potlačen a současně by pomáhal rozpočtům, které budou v krizi (za 5-6 let) kritické. Dále by EU měla zapracovat na návratu financí z daňových rájů do investic v tu dobu těžce zkoušených zemích. Mělo by být znemožněno dále peníze odlévat do daňových rájů - ale to je téma pro EU. Monopoly jako Google, Microsoft, Facebook a další, by měly odvádět svůj desátek do rozpočtu země, kde vydělávají. Ne se nám přímo vysmívat, jak s námi orají. Výčet by byl velmi dlouhý.
    James Bond
Aktuální komentáře
17.07.2025
11:55Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila na 2,3 procenta, v ČR na 2,8 procenta
11:52Kryptotýden pokračuje: Trump chce z USA kryptoměnovou velmoc. Digitální dolar ale odmítá
11:04Trump zvyšuje tlak na Fed a zvedá hrozbu pro dolar. Včerejšek byl další test  
10:39TSMC: dvouciferný růst zisku pátý kvartál v řadě a silný výhled na třetí čtvrtletí
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)