Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riskantní italská hedvábná stezka

Riskantní italská hedvábná stezka

22.03.2019 16:02

Je čínská „Iniciativa pás a cesta“ (BRI) skutečně „vlakem, který si Itálie nemůže dovolit nechat ujet“, jak tvrdí italský ministr financí Giovanni Tria? Rovněž premiér Giuseppe Conte si myslí, že by Itálie měla do vlaku nasednout, a tvrdí, že mnohamiliardový čínský infrastrukturální plán je „pro naši zemi příležitostí“.

Italská vláda plánuje podepsat s Čínou memorandum o BRI během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v zemi 22. až 24. března, čímž by se Itálie stala prvním zakládajícím členem Evropské unie i prvním státem skupiny G7, který to učinil. Memorandum vydláždí cestu k čínským investicím do italské infrastruktury, energetiky, leteckého průmyslu a telekomunikací. Přistoupení k BRI však s sebou nese vážná rizika pro Itálii a pravděpodobně poškodí její vztahy s EU a Spojenými státy.

Je pravda, že hlubší obchodní vztahy s Čínou jsou pro Itálii jasnou volbou v situaci, kdy je růst HDP od konce 90. let nízký nebo stagnuje a pro letošek se očekává zpomalení z loňských 1 % na 0,2 %. Naopak Čína se může pochlubit druhou největší ekonomikou světa po USA. Je největším exportérem a stále významnějším zahraničním investorem a postupně narovnává svůj růstový model směrem k domácí poptávce.

Očekává se, že roční obchod mezi Čínou a státy BRI přesáhne v příštích deseti letech částku 2,5 bilionu dolarů, a těsnější bilaterální vztahy s Čínou by tak dodaly impulz italskému exportu. Vývoz z Itálie do Číny v současné době dosahuje zhruba 13 miliard eur ročně, zatímco dovoz činí přibližně 29 miliard.

Partnerství s Čínou by navíc mohlo přilákat další kapitálové toky, které Itálie zoufale potřebuje vzhledem k tomu, že její banky půjčují jen v omezené míře. Zatímco do Itálie přitekly od roku 2000 čínské investice v objemu přibližně 14 miliard eur ročně, do 55 států BRI investovaly čínské firmy jen v prvních deseti měsících loňského roku 10,5 miliardy eur a podepsaly kontrakty na projekty BRI v hodnotě přesahující 80 miliard dolarů.

Nicméně existuje několik přesvědčivých důvodů, proč by se Itálie neměla vydat touto bilaterální BRI cestou s Čínou, ale spíše s ní prohlubovat vztahy v rámci Strategie EU pro Čínu 2016.

Za prvé se zájmy Itálie nemusí shodovat s čínskými. BRI je rozvojová strategie, která má zpřístupnit čínským firmám zahraniční trhy, směrovat zdroje přes mezinárodní finanční centra a podpořit mezinárodní používání jüanu. Zatím není jasné, jak lze tyto cíle harmonizovat s italskými.

Druhým souvisejícím důvodem je riziko, že Itálie bude v tomto vztahu tahat za kratší konec – a nejen proto, že Čína má více než šestkrát větší ekonomiku. Italská ekonomika je také slabší. Veřejný dluh dosahuje 130% HDP a problémové firmy včetně národní letecké společnosti Alitalia potřebují restrukturalizaci a rekapitalizaci. Lze si těžko představit, jak by partnerství s Čínou mohlo být vyvážené a reciproční.

Další obavy jsou provozní. Několik let poté, co Čína zahájila BRI, je celkový rámec iniciativy stále nejasně definovaný, má zastřené cíle a neprůhledné řízení. A místo aby ji podporovaly multilaterální organizace s vedoucí rolí Číny, jako jsou Asijská infrastrukturální investiční banka (AIIB) nebo Nová rozvojová banka, stojí BRI na bilaterálních dohodách s Čínou a přímých partnerstvích a joint ventures s čínskými podniky – z nichž mnohé jsou státní.

Za čtvrté je Itálie institucionálně slabá, neboť má mnoho špatně řízených soukromých a veřejných institucí, nefunkční daňovou soustavu a problémy s rozsáhlou korupcí. V indexu korupce Transparency International zaujímá země 53. místo, což je hluboko pod ekonomikami unijního jádra.

Itálie tak možná není v situaci, kdy by mohla čínské partnery žádat o dodržování pravidel a standardů EU. Unie se například obává, že státní vlastnictví mnoha čínských podniků pokřivuje trhy a konkurenci.

A konečně by důvěryhodnost italských firem v sektorech, jako jsou informační a komunikační technologie, infrastruktura či obrana, mohla klesnout kvůli kybernetické špionáži nebo jiným neplechám ze strany čínských aktérů.

Mnozí čelní ministři italské vlády jsou bohužel ve svém euroskepticismu vůči těmto rizikům slepí – stejně jako vůči faktu, že Itálie potřebuje mít v Bruselu co nejvíce přátel.

Nasednutí do čínského vlaku se nesetkalo s příznivou reakcí ani ve Washingtonu. Varování administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, k němuž cítí mnozí členové italského kabinetu blízký vztah, je jednoznačné. Bude-li ho Itálie ignorovat, činí tak na vlastní nebezpečí.

Samozřejmě se může ukázat, že celá epizoda s BRI je jen bouře ve sklenici vody, a vše na poslední chvíli skončí krachem, po němž bude Čína znechucená a EU pohoršená. Bez ohledu na výsledek však nejde o pouhou rozepři vyvolanou italskou vládou, která nemá udržitelný dlouhodobý plán. Spíše je to zatím poslední projev vypjatého globálního soupeření USA a Číny.

Je pravda, že Washington má ve zvyku plísnit spojence, pokud dospěje k názoru, že se příliš těsně přimkli k Číně, dokladem čehož bylo počínání Obamovy administrativy, když Velká Británie vstoupila v roce 2015 do AIIB. Spojené státy tehdy možná své obavy ze vzestupu Číny a potřebu vyváženého řízení multilaterálních institucí přehnaly.

Oproti dnešní otevřené konfrontaci mezi Trumpovými USA a Čínou však bylo tehdejší americké angažmá konstruktivní. „S námi proti Číně, nebo s Čínou proti nám,“ tak zní Trumpův skrytý vzkaz Itálii i zbytku světa. Pro pokojné nalézání nové rovnováhy v globálním ekonomickém uspořádání to nevěstí nic dobrého. Itálie se zachová moudře, když bude našlapovat po špičkách.

0

Paola Subacchiová je profesorkou mezinárodní ekonomie na londýnské Queen Mary University a zakládající ředitelkou společnosti Essential Economics. Je autorkou nedávno vydané knihy The People’s Money: How China Is Building a Global Currency (Lidové peníze: Jak Čína buduje globální měnu).

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org 
 

Čtěte více:

Tentokrát je to opravdu jiné
25.02.2019 5:56
Od seriózních investorů se neočekává, že budou říkat: „Tentokrát je to...
Udržet politiku mimo rozhodování o hospodářské soutěži
10.03.2019 16:19
Rozhodnutí Evropské komise z minulého měsíce zablokovat navrženou žele...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...
Co populistická pravice Evropy pochopila správně
19.03.2019 14:19
Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlament...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (09/19 Q3, Bef-mkt)
US Bancorp (09/19 Q3, Bef-mkt)
7:00ASML Holding NV (09/19 Q3)
9:00CZ - PPI, y/y
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (09/19 Q3)
12:45Bank of America Corp (09/19 Q3)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m