Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Riskantní italská hedvábná stezka

Riskantní italská hedvábná stezka

22.03.2019 16:02

Je čínská „Iniciativa pás a cesta“ (BRI) skutečně „vlakem, který si Itálie nemůže dovolit nechat ujet“, jak tvrdí italský ministr financí Giovanni Tria? Rovněž premiér Giuseppe Conte si myslí, že by Itálie měla do vlaku nasednout, a tvrdí, že mnohamiliardový čínský infrastrukturální plán je „pro naši zemi příležitostí“.

Italská vláda plánuje podepsat s Čínou memorandum o BRI během návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v zemi 22. až 24. března, čímž by se Itálie stala prvním zakládajícím členem Evropské unie i prvním státem skupiny G7, který to učinil. Memorandum vydláždí cestu k čínským investicím do italské infrastruktury, energetiky, leteckého průmyslu a telekomunikací. Přistoupení k BRI však s sebou nese vážná rizika pro Itálii a pravděpodobně poškodí její vztahy s EU a Spojenými státy.

Je pravda, že hlubší obchodní vztahy s Čínou jsou pro Itálii jasnou volbou v situaci, kdy je růst HDP od konce 90. let nízký nebo stagnuje a pro letošek se očekává zpomalení z loňských 1 % na 0,2 %. Naopak Čína se může pochlubit druhou největší ekonomikou světa po USA. Je největším exportérem a stále významnějším zahraničním investorem a postupně narovnává svůj růstový model směrem k domácí poptávce.

Očekává se, že roční obchod mezi Čínou a státy BRI přesáhne v příštích deseti letech částku 2,5 bilionu dolarů, a těsnější bilaterální vztahy s Čínou by tak dodaly impulz italskému exportu. Vývoz z Itálie do Číny v současné době dosahuje zhruba 13 miliard eur ročně, zatímco dovoz činí přibližně 29 miliard.

Partnerství s Čínou by navíc mohlo přilákat další kapitálové toky, které Itálie zoufale potřebuje vzhledem k tomu, že její banky půjčují jen v omezené míře. Zatímco do Itálie přitekly od roku 2000 čínské investice v objemu přibližně 14 miliard eur ročně, do 55 států BRI investovaly čínské firmy jen v prvních deseti měsících loňského roku 10,5 miliardy eur a podepsaly kontrakty na projekty BRI v hodnotě přesahující 80 miliard dolarů.

Nicméně existuje několik přesvědčivých důvodů, proč by se Itálie neměla vydat touto bilaterální BRI cestou s Čínou, ale spíše s ní prohlubovat vztahy v rámci Strategie EU pro Čínu 2016.

Za prvé se zájmy Itálie nemusí shodovat s čínskými. BRI je rozvojová strategie, která má zpřístupnit čínským firmám zahraniční trhy, směrovat zdroje přes mezinárodní finanční centra a podpořit mezinárodní používání jüanu. Zatím není jasné, jak lze tyto cíle harmonizovat s italskými.

Druhým souvisejícím důvodem je riziko, že Itálie bude v tomto vztahu tahat za kratší konec – a nejen proto, že Čína má více než šestkrát větší ekonomiku. Italská ekonomika je také slabší. Veřejný dluh dosahuje 130% HDP a problémové firmy včetně národní letecké společnosti Alitalia potřebují restrukturalizaci a rekapitalizaci. Lze si těžko představit, jak by partnerství s Čínou mohlo být vyvážené a reciproční.

Další obavy jsou provozní. Několik let poté, co Čína zahájila BRI, je celkový rámec iniciativy stále nejasně definovaný, má zastřené cíle a neprůhledné řízení. A místo aby ji podporovaly multilaterální organizace s vedoucí rolí Číny, jako jsou Asijská infrastrukturální investiční banka (AIIB) nebo Nová rozvojová banka, stojí BRI na bilaterálních dohodách s Čínou a přímých partnerstvích a joint ventures s čínskými podniky – z nichž mnohé jsou státní.

Za čtvrté je Itálie institucionálně slabá, neboť má mnoho špatně řízených soukromých a veřejných institucí, nefunkční daňovou soustavu a problémy s rozsáhlou korupcí. V indexu korupce Transparency International zaujímá země 53. místo, což je hluboko pod ekonomikami unijního jádra.

Itálie tak možná není v situaci, kdy by mohla čínské partnery žádat o dodržování pravidel a standardů EU. Unie se například obává, že státní vlastnictví mnoha čínských podniků pokřivuje trhy a konkurenci.

A konečně by důvěryhodnost italských firem v sektorech, jako jsou informační a komunikační technologie, infrastruktura či obrana, mohla klesnout kvůli kybernetické špionáži nebo jiným neplechám ze strany čínských aktérů.

Mnozí čelní ministři italské vlády jsou bohužel ve svém euroskepticismu vůči těmto rizikům slepí – stejně jako vůči faktu, že Itálie potřebuje mít v Bruselu co nejvíce přátel.

Nasednutí do čínského vlaku se nesetkalo s příznivou reakcí ani ve Washingtonu. Varování administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, k němuž cítí mnozí členové italského kabinetu blízký vztah, je jednoznačné. Bude-li ho Itálie ignorovat, činí tak na vlastní nebezpečí.

Samozřejmě se může ukázat, že celá epizoda s BRI je jen bouře ve sklenici vody, a vše na poslední chvíli skončí krachem, po němž bude Čína znechucená a EU pohoršená. Bez ohledu na výsledek však nejde o pouhou rozepři vyvolanou italskou vládou, která nemá udržitelný dlouhodobý plán. Spíše je to zatím poslední projev vypjatého globálního soupeření USA a Číny.

Je pravda, že Washington má ve zvyku plísnit spojence, pokud dospěje k názoru, že se příliš těsně přimkli k Číně, dokladem čehož bylo počínání Obamovy administrativy, když Velká Británie vstoupila v roce 2015 do AIIB. Spojené státy tehdy možná své obavy ze vzestupu Číny a potřebu vyváženého řízení multilaterálních institucí přehnaly.

Oproti dnešní otevřené konfrontaci mezi Trumpovými USA a Čínou však bylo tehdejší americké angažmá konstruktivní. „S námi proti Číně, nebo s Čínou proti nám,“ tak zní Trumpův skrytý vzkaz Itálii i zbytku světa. Pro pokojné nalézání nové rovnováhy v globálním ekonomickém uspořádání to nevěstí nic dobrého. Itálie se zachová moudře, když bude našlapovat po špičkách.

0

Paola Subacchiová je profesorkou mezinárodní ekonomie na londýnské Queen Mary University a zakládající ředitelkou společnosti Essential Economics. Je autorkou nedávno vydané knihy The People’s Money: How China Is Building a Global Currency (Lidové peníze: Jak Čína buduje globální měnu).

Copyright: Project Syndicate, 2019.
www.project-syndicate.org 
 

Čtěte více:

Tentokrát je to opravdu jiné
25.02.2019 5:56
Od seriózních investorů se neočekává, že budou říkat: „Tentokrát je to...
Udržet politiku mimo rozhodování o hospodářské soutěži
10.03.2019 16:19
Rozhodnutí Evropské komise z minulého měsíce zablokovat navrženou žele...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...
Co populistická pravice Evropy pochopila správně
19.03.2019 14:19
Evropská lidová strana (ELS), konzervativní blok v Evropském parlament...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.06.2019
15:54Ropa výrazně zdražuje kvůli sestřelení amerického dronu Íránem
15:40ČD Cargo, a.s. - Změny ve složení Dozorčí rady ČD Cargo, a.s.
15:26Putin varuje před útokem na Írán, uvítal by dialog s USA
14:50Jak zaplatit sociální stát bez zvyšování daní
14:41Britská nervozita: Růst sazeb ani ekonomiky se nekoná, libra padá
14:16ČEZ, a.s. - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:56V části ropovodu Družba byla zjištěna nová kontaminace ropy
12:54Analýza Petersonova institutu: Čína snižuje cla zemím kromě USA
12:49Investor Ben Carlson: Kdy trh nejvíce roste? Možná budete překvapeni
11:58Fed je rozpolcený, ale směřuje k uvolnění politiky a to trhům vyhovuje. Dnes se do tábora holubic může přidat BoE  
11:30Zlato je na pětiletém maximu, unce je za více než 1380 dolarů
11:07FT: Aliance Renault-Nissan se po Ghosnově odchodu tiše rozpadá
10:36Pro export jsou podle firem nejrizikovější kurzy a cena dopravy
10:30Ministerstvo financí chystá další dluhopisy pro občany, nově také s pevným výnosem
9:19Rozbřesk: Fed úroky nesnížil, ale ztrácí trpělivost s nízkou inflací. Na konci července to může být jinak
9:04Trump věří, že může odvolat šéfa Fedu
8:58Akciové futures a zlato po Fedu rostou, dluhopisy s dolarem ztrácejí půdu pod nohama  
8:43Mexiko ratifikovalo smlouvu o volném obchodu s USA a Kanadou
8:25Airbus získal další velké objednávky na nový letoun
6:43The Economist: Moc státních investičních fondů roste, v mnohém ale zaostávají

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.