Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Constancio: Zodpovědnost za negativní sazby v Evropě a německé dilema

Constancio: Zodpovědnost za negativní sazby v Evropě a německé dilema

29.08.2019 16:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Vitor Constancio působil osm let jako viceprezident ECB a v rozhovoru pro německý Der Spiegel vysvětloval, že ani on, ani šéf ECB Mario Draghi nejsou zodpovědní za negativní sazby napříč eurozónou. Der Spiegel přitom podotýká, že negativních sazeb se již obávají běžní němečtí střadatelé a předseda Asociace spořitelen kvůli tomu dokonce psal Draghimu dopis.

Constancio uvedl, že podle něj u běžných spořících účtů v Německu sazby do záporu pravděpodobně nepůjdou. Sazby ale leží nízko všude a v zemích jako Švédsko či Švýcarsko se dokonce nachází ještě níž než v eurozóně. Vše je výsledkem jevu nazývaného dlouhodobá stagnace, jehož základ tvoří nedostatečná poptávka či jinak řečeno přebytek úspor nad plánovanými investicemi.

Znamená to tedy, že němečtí střadatelé příliš spoří a málo utrácejí? Podle ekonoma je odpověď kladná a důvody jsou zejména geografické. Lidé totiž stárnou a tudíž se snaží více spořit. K tomu se přidává jejich rostoucí averze k riziku, která přichází kvůli poslední finanční krizi. Na otázku, zda se někdy sazby u spořících účtů vrátí k 3 – 4 %, ekonom odpověděl, že v to můžeme doufat. Bylo by ale potřeba, aby vlády a firmy více investovaly a tím zvýšily celkovou poptávku v ekonomice. Centrální banky se tomu snaží pomoci stimulací zaměřenou na normalizaci inflace, protože „to je jejich mandát“.

„Investoři považují za bezpečná aktiva většinou jen obligace s ratingem AAA. V eurozóně jsou ve skutečnosti s takovým ratingem v potřebné likviditě pouze obligace německé a nizozemské. Nabídka těchto obligací neroste, ale po finanční krizi naopak klesá. Takže existuje převis poptávky nad nabídkou, protože vlády konsolidují své dluhy a vydávají méně dluhopisů. Tato nadbytečná poptávka zvyšuje ceny dluhopisů, což znamená, že tržní sazby a výnosy jdou dolů,“ uvedl Constancio. Řešením je podle něj zvýšení nabídky bezpečných aktiv a to by zajistily například společné evropské dluhopisy. Ty by přitom nemusely stát na společném sdílení rizik, proti kterému protestuje Německo.

Pokud chce soukromý sektor zvyšovat své úspory, mohou nastat v principu tři situace. Za prvé, poroste přebytek běžného účtu. Za druhé, sazby půjdou níž a níž a ceny aktiv nahoru, včetně cen nemovitostí. A za třetí, vláda může zvýšit své deficity tak, aby odčerpala nadměrné úspory, tvrdí ekonom. A dodává, že současné vysoké přebytky Německa vyvolávají negativní reakci ze strany Spojených států, která může dolehnout na celou EU. Nastal tak podle něj dobrý čas na zvýšení investic do infrastruktury, které by mimo jiné zvýšily dlouhodobý potenciál evropské ekonomiky a ulehčily budoucí splátky dluhů.

Zdroj: Der Spiegel

 

Čtěte více:

K růstu zisku KB pomohly úrokové výnosy, za odhady banka mírně zaostala
03.05.2019 8:20
Komerční banka dnes oznámila své neauditované konsolidované výsledky z...
Desai: Hysterie s výnosovou křivkou
21.08.2019 13:10
Inverze výnosové křivky na amerických státních dluhopisech v nedávné d...
Yardeni: Vývoj na trzích a „demografie je náš osud“
28.08.2019 13:43
Známý investor Ed Yardeni si všímá toho, že výnosy dluhopisů na globál...

Váš názor
 • L E Ž
  30.08.2019 11:08

  Přebytek úspor??? Jakože třeba naši penzisti mají ve 3.pilíři každý 15 milionů? Já spíš vidím, že uspořeno (např. na stáří) lidé moc nemají. A to ani na Západě. Kolik má průměrný Američan naspořeno na penzi? Nemá náhodou spíš hromadu dluhů? Hypotéku, studentskou půjčku, spotřebitelské úvěry na elektroniku či dovolenou, leasing auta, dluh na kreditkách, ...?? Kdyby banky směly půjčovat POUZE ty peníze, které si někdo uspořil a k nim uložil, musely by si klientů vážit a lákat je vyšším úrokem (řekl bych že nad mírou inflace). Ale jelikož díky frakčnímu bankovnictví vkladatele (skoro) nepotřebují, tak pak si jich logicky neváží a solidními úroky je nelákají.
  Hayek
  • Re: L E Ž
   30.08.2019 11:34

   V článku o záporných sazbách je řeč o zemích eurozóny, Švédsku a Švýcarsku a ty argumentuješ ČR a USA zeměmi, kde ani zdaleka záporné sazby nejsou nejsou členy eurozóny? Nejsi ty tak trochu na hlavu?
   ..
   • Švédsko a spol
    30.08.2019 15:14

    Švédsko, Dánsko (hypotéky s MINUS 0.5% úroky) a podobné země se manipulací úroků do záporu UMĚLE snaží zabránit tomu, aby jejich měna posilovala k EURu (lobování jejich exportérů). S mírou úspor to nemá nic společného. Když jako Švéd budu mít úspory třeba v Japonských, Švédských či Amerických akciích (na termíňáku to má jen blázen), jak to souvisí s úrokovou mírou? Nevyhlašuje ji snad jejich centrální banka (jako formu centrálního plánování)? Dánsko má cíleně (ne díky působení tržních sil, ale rozhodnutím shora) konstantní kurz k EURu. A jelikož dánská ekonomika šlape lépe, než (v průměru) ekonomika eurozóny, musejí něco dělat (tedy nemusejí, ale pokud chtějí udržet konstantní kurz...) - buď kvantitativní uvolňování, nebo nastavit úroky pod úrokové sazby ECB, nebo dělat intervence jako "naše" (asi spíš vaše) ČNB - ta se také nedávno rozhodla držet korunu na konstantním a uměle nízkém kurzu k euru. Ten kurz nebyl výsledkem působení tržních sil (stejně jako jím nejsou úroky v Dánsku či Švédsku) a ČNB v rámci těchto intervencí "vytiskla" dva biliony (2 tisíce miliard!) korun a nakoupila za ně eura. Obdobného efektu by docílila, kdyby srazila úroky např. o půl procenta. Je to víceméně obdobné opatření, obdobná umělá manipulace, nijak nesouvisející s tím, že by najednou někdo začal nadměrně spořit. No a kolik stály Švýcarskou národní banku intervence proti posilování franku, o tom snad ani není třeba hovořit...
    Hayek
   • Argumenty?
    30.08.2019 14:54

    To je přeci jedno. Jako že obyvatelé (zejména jižní) Itálie či Španělska mají nějaké nadměrné úspory a ne naopak dluhy?? Že Žluté vesty ve Francii protestují, protože mají moc velké soukromé úspory (a to Žluté vesty jsou střední třída, žádná chudina)? Jako že v ČR či USA, byť nejsou záporné, nejsou úroky uměle dole (historicky nejníže)? Podstatně níže, než by odpovídalo situaci, kdyby banky mohly půjčovat pouze ty peníze, které si tam někdo uložil?? Opravdu věříš, že průměrný obyvatel Francie, Itálie, Španělska, Slovinska, Slovenska, Portugalska má nějaké nadměrné úspory, že si v penzi bude žít jako prase v žitě? A to JSOU země eurozóny, čili mají úrokové sazby nulové, protože ECB. A že třeba Němci mají úspory vyšší? No to měli i před eurem, je to spořivý národ s výkonnou ekonomikou (výkonnou i proto, že mají podhodnocenou měnu, protože euro je něco jako marka naředěná lirou a pesetou - to se to pak exportuje).
    Hayek
 •  
  29.08.2019 19:20

  a nebude náhodou problem v přebytku těch všech nesmyslných konzumních věcí????tak ať kašpaři ekonomové nesledují HDP a najdou si jiný indikátor štěstí.....třeba, že lidé budou více trávit volného času s rodinou a ne se honit za HDP......
  abc1
Aktuální komentáře
23.02.2020
9:33Víkendář: Slunce na jihu, hory na severu, strach a nedůvěra mezi tím
22.02.2020
9:43Víkendář: Tento způsob boje s chudobou zdá se poněkud nešťastným
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo