Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tři poznámky ke Gamestopu

Tři poznámky ke Gamestopu

02.02.2021 17:56

V záplavě úvah a komentářů týkajících se společnosti Gamestop a všeho, co se kolem ní děje, jsem zaznamenal pouze jeden, který se hlouběji (a veřejně) zabýval tím, jakou hodnotu mohou akcie této firmy skutečně mít. Což je samo o sobě vypovídající. Autorem onoho komentáře není nikdo jiný než valuační odborník Aswath Damodaran. K tomu, co si o hodnotě akcií Gamestopu myslí, přidám pár mých fundamentálně valuačních úvah.

1 . Damodaran o hodnotě: Gamestop těžila z rostoucího trhu s počítačovými hrami, před pár lety jí ale začaly výrazně konkurovat online hry a distribuce. Rok 2020 přinesl další tlak na prodej přes obchody a podle některých hrozil pád firmy. Řada hedge fondů tak na akcii otevřela krátké pozice - spekulovala na další pokles. Proti nim se nedávno houfně postavili retailoví investoři a cena akcie po prudkém pádu notně posílila. Vše sklidilo obrovskou pozornost, jak jsem ale uvedl, jen zlomek je jí věnován nějaké úvaze o tom, jakou může mít Gamestop vlastně hodnotu.

To, co hodnotu firmy a jejích akcií určuje, je budoucnost a minulost je relevantní jen do té míry, do jaké určuje výkony firmy v letech před ní. Jak jsem uvedl, Aswath Damodaran je jedním z mála odvážlivců, kteří se uprostřed současných turbulencí zajímá o onen „detail“ ve formě hodnoty Gamestopu. A nebojí se své odhady zveřejnit. Na svém blogu prezentuje maximálně možný optimistický scénář, který je podle svých slov schopen vymyslet. Tedy:

- Tržby firmy porostou pár let o 3 % ročně a pak o 2 %.
- Provozní marže se zvednou ze současných -4,2 % na 5,74 % (v souladu s maržemi online distributorů).
- Daňová sazba bude dosahovat 25 %.
- Prudce se zvedne návrtanost kapitálu.
- Kapitál bude dosahovat necelých 30 % tržeb.
- Volný tok hotovosti se zvedne ze současných záporných čísel do deseti let na 232 milionů dolarů.
- Náklad kapitálu se dostane na 6,7 %.

Hodnota celé společnosti pak vychází na 4,1 miliardy dolarů. Hodnota vlastního jmění (tedy po odečtení hodnoty dluhů a přičtení hotovosti) vychází na cca 3 miliardy dolarů. Hodnota akcie tedy vychází na 47 dolarů. Cena akcie je v pondělí večer 243 dolarech.

2. Můj pohled na valuaci: Gamestop za posledních 12 měsíců vydělal po investicích 0,15 miliard dolarů. Rok předtím byl 0,41 miliardy v záporu, v roce 2019 0,23 miliardy v plusu, rok předtím 0,32 miliardy v plusu (pan Damodaran tedy předpokládá, že se firma do deseti let dostane na úroveň roku 2019. Dejme tomu, že všechna tahle hotovost by patřila akcionářům a firma dokáže během jednoho roku najet svým volným cash flow na úrovně roku 2018 (tedy 0,32 miliard dolarů, to nejlepší z posledních tří let).

Současná kapitalizace dosahuje necelých 17 miliard dolarů (pondělí večer). Beta akcie jako ukazatel systematického rizika se podle Zacks pohybuje na hodnotě – 2,2*. Ale tam spadla během pár týdnů roku 2021, předtím se pohybovala kolem 1,4, což bude jistě mnohem více vypovídající číslo. Požadovaná návratnost se s ním bude pohybovat na necelých 9 %.

Kapitalizaci by pak podle mých hrubých kalkulací ospravedlnilo, kdyby oněch 0,32 miliard dolarů rostlo ročně do nekonečna o 7 %. Do deseti let by se tedy muselo zhruba zdvojnásobit. Pokud by po deseti letech růst klesl na 2 % (nedržel by se oněch 7 %), muselo by toto cash flow do deseti let vzrůst ne na dvojnásobek, ale na cca 1,5 miliardy dolarů. Při maržích, se kterými pracuje pan Damodaran, by firma musela generovat tržby dosahující téměř 50 miliard dolarů. Za posledních 12 měsíců byly tržby asi desetinové.


3. Pár slov k věcem kolem: Pan Damodaran se na svém blogu Musings on Markets podle mne velmi výstižně věnuje i věcem kolem Gamestopu. Mimo jiné píše, že hedge fondy drobné investory podle něj nezneužívají (jak se někdy tvrdí). Jednoduše proto, že na to nemají. A pan Damodaran poukazuje i na to, že on sám se již dlouhou dobu snaží změnit to, jak fungují trhy a finance (ve prospěch drobných investorů). Ale činí tak tím, že poskytuje všem zájemcům úplně zdarma obrovský objem dat, úvah a valuačního know how.

Mně se ta poznámka líbí. Protože na jednu stranu je toho jistě nemálo, co by šlo na fungování trhů a finančního systému zlepšit. Ale pokud má být někde tahounem změny zloba, touha ničit, či pomstít se a někomu ukázat, jaký může být nakonec výsledek? Což samozřejmě platí obecně.


*Pokud bychom skutečně pracovali s onou betou ve výši -2,2, současnou kapitalizaci ospravedlní asi 13 % soustavný pokles toku hotovosti firmy. K tomuto číslu se ale dostaneme přes zápornou požadovanou návratnost (- asi 11 %). Jinak řečeno, tradiční valuační modely si s takovou betou neporadí tak, aby to dávalo smysl. Asi nejbližší fundamentální interpretace tohoto jevu by byla taková, že akcie by byla tak moc proticyklická, že by měla obrovský diverzifikační potenciál. A investoři by si jí tudíž vysoce cenili i přesto, že firma by se rychle a soustavně zmenšovala. Dál už tuto úvahu radši extrapolovat nebudu.
 

Čtěte více:

Změna investičního režimu a utopit se dá i v řece hluboké pár stop
02.02.2021 11:08
Jak je to nyní s cenami a valuacemi amerického akciového trhu? Josh We...
Růstový start týdne, vlna nákupů míří z GameStop tentokrát na stříbro
01.02.2021 11:42
Optimistický začátek týdne se týká hlavně stříbra a dalších drahých k...
Týdenní výhled: Gamestop, stříbro a další retailové vlny
01.02.2021 12:14
Vedle tradičních věcí určitě pozornost trhů i medií znovu upoutá koord...
Braňo Soták: GameStop Vol. 2
01.02.2021 16:05
Ač je to k nevíře, titulní stránky všech velkých finančních médií plní...
Elon Musk šéfovi Robinhooda: Zradili jste své klienty?
02.02.2021 5:53
Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla, se v pondělním rozsáhl...
Braňo Soták ke GameStop vol 3: Drobní investoři v sevření informační asymetrie
02.02.2021 13:25
Dovolte mi ještě jednou se vrátit ke kauze GameStop. Jakoby nestačilo ...

Váš názor
 • Zloba a pomsta
  02.02.2021 23:18

  jsou emoce. Investice do akciových a dluhopisových fondů jsou sériově prezentovaným produktem. S akcentem na dlouhodobost. V roce 2005 nebo 2006 nevím už přesně, jistý bankovní zaměstnanec přesvědčoval zvážit alokaci opakovaného termínovaného vkladu ve prospěch Pfizeru. "Farmacie = nekonečně udržitelný produkt." K dnešku bratru asi +40%, bylo by po 14ti letech no neber to... Vybrat si v té době místo Pfizeru jiné držáky jako VW nebo Toyotu - také fundamentálně logická volba = plus minus % podobné zhodnocení. Naproti tomu všemu logickému a dlouhodobému udržování hodnoty vydělaných a zdaněných peněz do konzervativních akcií se nabídla na začátku r.2020 Tesla, která za 1 jediný rok nabídla +700%. A celý svět celou svou vahou včetně regulatorních orgánů komentuje právě po tomto roce hračku Gamestop? Žádná analogie? Fakt ne? Ano, k fundamentu napište taky to, jak VW prodal v 2020 o 15% méně. Snížení produkce kvůli nedostatku čipů? Nebo poptávky? Jistě, Tesly se nynější pokles automobilového trhu netýká, jelikož segment EL progresivně roste. Co je 20% více čipů pro Teslu proti 20% více pro VW? Procenta stejná, objemy x-násobné. Vydrží toto garde navěky? Akciovým trhem hýbou emoce dnes víc než obvykle. Divím se těm klientům bank, co jsou dostiženi pandemií, ale přesto stále automaticky sypou svou měsíční úložku do systému. Vlastně kam jinam ty úspory alokovat, když mzda na konto dorazí. Hlavně že vůbec dorazí, když ne normálně tak přes programy. Umíme ještě vnímat skutečnou hodnotu odvedené práce?
  Mudr.c
 •  
  02.02.2021 23:10

  Co si budem, to že vyklepali Hedge fondy a Leon Cooperman si pobrečel v televizi že je chudí lidi poškodili, to jsem sledoval s docela velkou škodolibou radostí :-) Ale bohužel pak nastoupí davový šílenství kde se všichni utvrzujou v tom že to půjde na "sky is the limit" a už nemůžou přestat. Jako nepochopím proč alespoň když jim papír co reálně nemá moc velkou cenu (to je snad jasný i jim) hodí 500% tak alespoň neprodaj tolik aby se jim vrátilo to co do toho dali původně. Ne, většina to fakt drží všechno co jsem si prohlížel WSB. To nakonec dopadne dost špatně.
  WhiteStone
 • Smutny pribeh GME
  02.02.2021 21:59

  A jak se dalo cekat, tak to dopadlo. Spousta milenialu prijde o vsechno .... Cist si dnes jejich discord, WSB a dalsi kanaly, to je jako si procitat forum anonymnich sebevrahu. Smutny a poucny pribeh pro dalsi "hype squeezy"
  sleeper
Aktuální komentáře
13.04.2021
9:17Březnovou inflaci zvýšilo zdražení pohonných hmot (komentář analytika)
9:04Rozbřesk: Proč je podpora demokracie u mladých historicky nízká?
8:50Futures jsou dnes smíšené, bitcoin poblíž rekodu a čekají nás data o inflaci  
8:23Schodek rozpočtu USA na novém rekordu. Dvojnásobném než ten předchozí
8:16Podle šéfa bitcoinové burzy se chystají zákroky proti kryptoměnám
8:07Komerční banka, a. s.: Snížení podílu ve společnosti Bankovní identita
6:22ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu Evropské unie nebo třetí země za rok 2020
5:48Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y