Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením

    Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením

    03.03.2021 15:45
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Investorům, kteří snad mají strach z konce levného dluhu, kterého je všude plno, poskytla Čína další důvod k obavám. Hlavní čínský bankovní regulátor tento týden upozornil na nutnost snížit zadlužení v domácím sektoru realit a obecně na tuto potřebu v době, kdy riziko bublin celosvětově narůstá. Dopad na trhy byl ten den rychlý, čínský akciový index CSI 300 v úterý padal i o více než 2 % a výprodejům v Asii ten den vévodil. Napsala o tom agentura Bloomberg.

    Centrální banky po celém světě stojí před otázkou, kdy a jak začít odebírat podporu ekonomice. Oddlužování má obzvláště význam v Číně. Státní dluh je obrovský, a to je tak hlavní prioritou prezidenta Si Ťin-pchinga.

    Čínská kampaň proti zadlužení z roku 2017 poslala výnosy firemního i státního dluhu na mnohaletá maxima. O rok později ale čínští představitelé vzhledem ke zhoršující se obchodní válce s USA tuto kampaň zastavili. V listopadu loňského roku dosahoval čínský dluh zhruba 280 % čínského HDP, což je nejvyšší podíl od chvíle, kdy Bloomberg začal tato data v roce 2014 sbírat.

    „Z hlediska bankovního a pojišťovacího sektoru je prvním krokem snížit vysoké zadlužení ve finančním systému,“ uvedl v úterý předseda čínské regulatorní rady pro bankovnictví a pojišťovnictví Guo Shuqing. Spekulace na trhu realit je podle něj „velmi nebezpečná“ a bubliny na evropských a amerických finančních trzích mohou brzy prasknout.

    Podle některých ekonomů mohou jeho slova ukazovat na ochotu tolerovat vyšší sazby.

    Čínská centrální banka v nejnovější měnověpolitické zprávě uvedla, že bude vyrovnávat potřebu podpořit hospodářský růst a bránit riziku. Na první straně státních novin se minulý týden objevil článek s tvrzením, že ekonomika je dostatečně silná, aby ustála normalizaci měnové politiky.

    Hlavní hospodářské cíle by měl Peking představit 5. března, kdy se na roční schůzi sejde Národní lidový kongres. Čínští představitelé zdůrazňují, že politika se bude měnit pozvolna. Podle hlavního ekonoma pro Čínu v Citigroup Li-Gang Liua se ale budou čínské měnové podmínky „letos viditelně utahovat“.

    A právě vyhlídky na takovýto vývoj, tedy zpřísňování měnové politiky, drancují zisky nejpopulárnějších čínských akciových titulů. Nejzasaženější jsou výrobci alkoholických nápojů, jako je likérka Moutai, protože jejich valuace patří k nejvyšším, a také jsou široce vlastněny.

    V roce, kdy Komunistická strana Číny oslavila 100leté výročí, Číňané ale také žonglují s tím, jak omezit zadlužení, a zachovat přitom hospodářský růst. Centrální banka od ledna, kdy krátkodobé sazby vyrostly na nejvyšší úroveň od roku 2015, úspěšně uklidňovala mezibankovní finanční trhy.

    „Oddlužení a zmírnění finančního rizika zůstane obé v tomto roce v centru politiky,“ tvrdí podle Bloombergu Tianhe Ji, stratég v BNP Paribas v Pekingu.

    Zdroje: Bloomberg

     
     
     
     

    Čtěte více:

    Goldman Sachs: Zůstaňte zainvestovaní, Spojené státy jsou odolné
    16.02.2021 15:07
    Investiční výhled pro letošní rok se dá shrnout do hesla: „Odolné Spoj...
    Čína předstihla USA a je největším obchodním partnerem EU
    17.02.2021 10:36
    Čína se stala největším obchodním partnerem Evropské unie, a předstihl...
    The Guardian: Vakcínový boj o vliv aneb jak Západ zůstává pozadu
    19.02.2021 14:47
    "V dnešní době je jednodušší získat jadernou zbraň než vakcínu," necha...
    Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
    27.02.2021 9:07
    Pokud bychom dali stranou politiku a zaměřili se jen na ekonomickou st...
    Čína pomohla USA s inflací
    26.02.2021 17:58
    Shen Jianguang, který je hlavním ekonomem JD Technology Group, rozvíjí...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    25.08.2026
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče
    9:02Rozbřesk: Napětí na americkém dluhopisovém trhu roste. Podaří se Trumpovi zkrotit výnosy?
    8:47USA oznámily sankce proti Íránu, bitcoin už nad 80 tisíci dolary  
    24.08.2026
    22:03Wall Street zahájila týden opatrně: Investoři vyhlížejí výsledky Nvidia  
    17:20Dluhy, akcie a umělá inteligence
    16:56Vláda: Peníze z EU by v ČR po roce 2028 měly směřovat na dopravu či energetiku
    16:33FT: Místo nejvyspělejšího modelu Anthropiku firmy preferují levnější nástroje
    15:55PODCAST Týdenní výhled: USA bojují s růstem dluhopisových výnosů, Nvidia zveřejní výsledky  
    15:53Tuzemští spotřebitelé ztrácejí optimismus
    13:16CSG dodá mostní automobily za více než miliardu korun do Evropy nebo Asie
    12:17Týden začíná pro akcie smíšeně, zatímco ropa i výnosy klesly  
    10:33Trump v červnu uskutečnil přes tisíc obchodů s akciemi. Mezi nákupy byly Palantir, Berkshire Hathaway, Visa či Mastercard
    9:28Alibaba v Hongkongu prodala akcie v rekordní sekundární emisi
    8:50Rozbřesk: Prognóze ministerstva financí by slušel i alternativní scénář
    8:29Nvidia zdražuje, ropa zlevňuje. Dluhopisy Republiky znovu v nabídce  
    6:07Umělá inteligence a boom bez pracovních míst?
    23.08.2026
    8:19Víkendář: Muž, který z Číny udělal skutečně kapitalistickou zemi

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board