Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Některé země by se měly zbavit monetárního nacionalismu

Víkendář: Některé země by se měly zbavit monetárního nacionalismu

13.03.2021 9:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Dnes je existence centrálních bank považována za běžnou, ale jde o relativně mladé instituce. V roce 1900 jich bylo ve světě jen 18, v roce 1940 fungovaly ve 40 zemích, ale dnes jejich počet dosahuje 177. Na stránkách Cato Institute to píše měnový odborník Steve H. Hanke s tím, že před érou centrálních bank dominovaly světu měnové oblasti, tou největší byla ta, v jejímž centru stála britská libra. Kam nás posunul současný systém a nebylo by lepší se v určitém ohledu vrátit zpět?

Hanke připomíná, že Friedrich von Hayek v roce 1937 varoval před chaosem a bankovními krizemi vyvolanými rostoucí oblibou centrálních bank. Podle Hankeho se nemýlil a frekvence krizí v mezinárodním měnovém systému vzrostla. V rozvíjejících se zemích s vlastní centrální bankou a relativně volným tokem kapitálu totiž působily problémy horké peníze, které se rychle přesouvaly na místní trhy a zase mizely. Výsledkem byla vysoká volatilita měnových kurzů a domácí bankovní krize.

Hanke tvrdí, že řešení je jednoduché – rozvíjející se země, které tímto problémem stále trpí, by se měly zbavit své centrální banky a měny a nahradit je silnou zahraniční měnou. Dodnes to podle ekonoma učinilo 37 zemí (nepočítaje eurozónu). Známým příkladem je Panama, která od roku 1904 používá jako svou oficiální měnu americký dolar.

Ekonomika Panamy je tak „oficiálně součástí největšího měnového bloku na světě“. Na to, aby mohla integrovat svůj bankovní systém do dolarizovaného systému, musela na počátku sedmdesátých letech změnit své bankovní zákony a regulaci. Následně byla schopná využít výhod globalizace a volného toku kapitálu. Dolarizovaný systém pak eliminoval měnové riziko a hrozbu krizí. Kleslo i riziko krize bankovní, a to právě díky integraci do globálního finančního systému.

Tato integrace podle ekonoma vede k tomu, že panamské banky bez překážek alokují kapitál tam, kde je to právě nejvýhodnější. Pokud je poměr návratnosti a rizika výhodnější v domácí ekonomice, jejich aktivity jdou tímto směrem. Jestliže je poměr výhodnější v zahraničí, banky se zaměřují sem. Jinak řečeno, „Panama může být považována za malý rybník, ten je ale propojený s obrovským světovým oceánem.“ Výsledkem je, že návratnost kapitálu v této zemi se neustále vyrovnává s návratností kapitálu na světových trzích a likvidita teče ze země nebo do ní podle toho, zda se právě neobjeví rozdíl v návratnostech.

Výsledky, kterých Panama dokázala, jsou podle Hankeho výborné zejména ve srovnání s tím, jak si vedou některé jiné rozvíjející se země. Růst domácího produktu je poměrně vysoký, volatilita ekonomické aktivity naopak nízká. Po roce 2004 dosahuje růst HDP v průměru 6,7 %, inflace 2,8 % (v USA se v průměru pohybovala na 2,1 %). Některé země by si tak podle ekonoma měly vzít z Panamy příklad, upustit od „monetárního nacionalismu“, zbavit se své centrální banky a plně se integrovat do světového systému.

Dolar a deficity

V jiné úvaze si Hanke všímá názorů, podle kterých by nová americká vláda měla snížit obchodní deficity Spojených států tím, že dosáhne slabšího dolaru. Ekonom ovšem poukazuje na fakt, že tyto deficity jsou primárně dány deficitem amerických úspor. Jinak řečeno, vnější deficity odrážejí to, co se děje v samotné americké ekonomice. A stejně tak vnější přebytky u jiných zemí odrážejí to, co se děje v jejich vlastním hospodářství – konkrétně přebytek úspor nad investicemi.

Hanke pokračuje s tím, že zahraniční země s obchodními přebytky mají i přebytky úspor a těmi financují americké deficity. Takže bilance běžných účtů „nejsou ničím jiným než měřítkem mezinárodního obchodu s úsporami“. Pokud tedy nová americká vláda plánuje fiskální deficity „kam až oko dohlédne, výsledkem budou obrovské obchodní deficity a deficity běžného účtu, kam až oko dohlédne“.

Dobrou zprávou podle ekonoma je, že USA jsou schopny financovat své deficity bez větších problémů, protože zahraniční subjekty ochotně „parkují své úspory do dolarových aktiv“. To je odrazem silné pozice dolaru ve světě, důvěryhodnosti Spojených států a efektivity amerického korporátního systému. Nic to však nemění na podstatě vzniku amerických obchodních deficitů a Bidenova vláda by podle Hankeho neměla propadat iluzím tak, jak se to ohledně podstaty vnějších deficitů stalo i vládě předchozí.

Zdroj: Cato Institute



Čtěte více:

Goodhart: Peníze z vrtulníků byly použity již v dávné historii
16.02.2021 5:51
O penězích z vrtulníků se hodně mluví, ale v historii nalezneme jen om...
Sumner: Nevěřte těm, podle kterých by přepálení ekonomiky nevadilo
17.02.2021 5:53
Monetarista Scott Sumner má hodně co říci k současné diskusi o možném ...
MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana II: Zvedne ČNB první ve vyspělém světě sazby? Hostem viceguvernér Marek Mora
24.02.2021 9:01
Bude Česká národní banka první ve vyspělém světě zvyšovat úrokové saz...
Powell: Naplnění inflačního cíle Fedu může trvat přes tři roky
25.02.2021 8:58
Může trvat přes tři roky, než se naplní inflační cíl americké centrál...
Bloomberg: Kdo v Evropě první zvýší sazby? Tradeři sázejí na Česko, covidu navzdory
02.03.2021 5:52
Evropské zvyšování úrokových sazeb by letos mohlo odstartovat v Česk...
Průzkum: Zlotý má s ústupem pandemie posilovat nejvíc v regionu. Koruna v únoru pod tlakem
04.03.2021 10:14
Polský zlotý zřejmě bude během příštích 12 měsíců posilovat nejvíce z...
Fidelity: ECB se zaměří na zpřísnění finančních podmínek
09.03.2021 13:54
ECB se podle Fidelity International zaměří na nadcházejícím zasedání b...

Váš názor
  • Reforma zdola
    15.03.2021 9:31

    Reálně se stane (již vlastně stává) toto: __________________________________________________________________________ https://www.youtube.com/watch?v=XKU0V7zUQJA __________________________________________________________________________ https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJQS0h-wqLQqIZ6U6gn5jsaUsjUqi1Bt
    Hayek
  • Cato tu není příliš citovaný
    13.03.2021 11:19

    Cato Institut, Prometheus Institut nebo Mises Institut tu nejsou citovány příliš často. Děkujeme. pro Panamu je tedy dolar exogenní veličinou, na níž nemá Panama žádný vliv. Vidíme, že k ekonomickému růstu nepotřebuje monetární "stimulaci", stačí jen měnová stabilita. Stejěn důležitá je druhá část, že USA vpodstatě zneužívá zatímm stále silné transakční váhy dolaru. Na problému deficitů a věřejného dluhu a nedostatečné celkové konkurenceschopnosti americké ekonomiky žádný jiný preziedetn nic nezmění. Je to tikající bomba.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře
19.09.2024
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů