Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Na tuto úroveň se hodnocení ČR dostalo už v roce 2018. Výhled ratingu je stejně jako v lednu stabilní, což znamená, že Fitch se jej v dohledné době nechystá měnit.
Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.
Fitch své nezměněné hodnocení pro Česko v páteční tiskové zprávě vysvětluje mimo jiné "návratem ke stabilnímu ekonomickému růstu, který je podpořen vakcinací a kontrolou nad pandemií". Agentura navzdory neočekávaně "expanzivní" krátkodobé daňové politice očekává, že české úřady ve střednědobém horizontu vrátí míru státního zadlužení na "sestupnou trajektorii".
"Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, Spojené království nebo jako Estonsko, což je nejméně zadlužená země EU," komentoval obnovené hodnocení analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Jako scénáře, při nichž by hrozilo snížení ratingu, podle něj Fitch vidí případné delší období nestřídmé rozpočtové politiky a nezvládnutí výzev "plynoucích ze silné závislosti na technologicky a regulatorně rapidně se měnícím autoprůmyslu".