Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu

Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu

31.07.2021 15:36

Kolik nevyužitých kapacit je v ekonomice USA? V ekonomii takzvaná verze Okunova zákona s mezerami  tvrdí, že zvýšení míry nezaměstnanosti o jeden procentní bod souvisí se snížením reálného (inflačně očištěného) tempa růstu HDP o dva body pod jeho potenciál. Tato mezera je důležitá, protože čím blíž je ekonomika ke svému potenciálu, tím víc bychom se měli obávat inflace.

Podle amerického Úřadu statistik práce (BLS) dosáhla míra nezaměstnanosti v USA v červnu 5,9 %, oproti 3,5 % před pandemií (únor 2020). Vezmeme-li druhé z čísel jako odhad přirozené míry nezaměstnanosti, dostaneme mezeru výstupu ve výši 4,8 %. Za předpokladu, že potenciální výstup roste 2% ročním tempem, by o inflaci upravený růst reálného HDP pro příští rok činil 6,8 %. Jelikož Fed letos očekává 7% růst a v roce 2022 pak 3,3% růst, naznačovalo by to, že USA stále mají přinejmenším pár let k dosažení inflačního prahu.

Příliš nízký odhad

Tento hrubý odhad mezery výstupu lze kritizovat buď jako příliš nízký, nebo příliš vysoký. Tábor těch, pro něž je příliš nízký, namítá, že oficiální údaje o nezaměstnanosti – 9,5 milionu v červnu 2021, ve srovnání s 5,7 milionu v únoru 2020 – podceňují rozsah nevyužitých kapacit na trhu práce. BLS uvádí, že v červnu „počet osob mimo pracovní sílu, které v současnosti chtějí zaměstnání, byl 6,4 milionu," což dělá růst o „1,4 milionu od února 2020“. Po započtení těchto dodatečných 1,4 milionu se míra nezaměstnanosti zvýší na 6,8 % a dospíváme k mezeře výstupu ve výši 6,6 %.

Od února 2020 se navíc o 229 000 zvýšil počet lidí, kteří jsou z ekonomických důvodů zaměstnáni na částečný úvazek. Pokud se k této kategorii přistoupí jako k nezaměstnaným, míra nezaměstnanosti stoupne na 6,9 % a mezera výstupu na 6,8 %. BLS také zveřejňuje odhad přechodně propuštěných pracujících, kteří by měli být klasifikováni jako nezaměstnaní, ale omylem byli zatříděni jako zaměstnaní. Při jejich započtení by se sezónně očištěná míra nezaměstnanosti v červnu 2021 dostala na 7,1 %, což by znamenalo mezeru výstupu ve výši 7,2 %.

Příliš vysoký odhad

Opačný tábor však trvá na tom, že v ekonomice nejsou žádné, nebo téměř žádné nevyužité kapacity. Brojil by proti všem třem předchozím korekcím míry nezaměstnanosti. Proč by se měl jako součást pracovní síly počítat ten, kdo práci nehledá nebo je pro práci nedostupný? Lidé se zkráceným úvazkem by se měli počítat jako částečně zaměstnaní. Dokonce i BLS přiznává, že odhad „zaměstnaných“ dočasně propuštěných pracovníků pravděpodobně rozsah této klasifikační chyby zveličuje.

Nadto by namítli, že přirozená míra je patrně vyšší než 3,5 %. Klíčovým údajem k úvahám jsou neobsazená pracovní místa. V květnu 2021 existovalo 9,2 milionu (5,7 % pracovních sil) „volných míst mimo zemědělství“, což se téměř shodovalo s oficiálním počtem nezaměstnaných (9,3 milionu). Z celé země také přicházejí konzistentní zprávy, že podniky těžko hledají pracovníky. To poukazuje na existenci značného nesouladu mezi poptávkou po pracovní síle a její nabídkou. Jestliže je efektivní nabídka pracovní síly reálně nižší než nabídka teoretická, přirozená míra nezaměstnanosti nutně stoupá.

Dopad covidu na zaměstnanost

Tak rozsáhlý nesoulad je rozhodně možný, vzhledem k dopadům pandemie covid-19. V důsledku lockdownů a dalších intervencí se dramaticky proměnila povaha práce. V některých případech není práce z domova ani zdaleka tak produktivní jako práce v kanceláři, továrně či na jiném pracovišti mimo domov.

Většina oficiálních omezení činností souvisejících se zaměstnáním je sice zrušena, přesto obavy z nákazy covidem-19 brzdí úplný návrat k pracovním uspořádáním z doby před pandemií. Ostatně mnoho pracujících (zejména ženy) dál drží doma povinnosti vyplývající z péče o potomky. Vzhledem k omezeným kapacitám zařízení péče o děti bude nabídka práce mezi rodiči nutně oslabená.

Za předpokladu, že se pandemie znovu nevymkne kontrole, by začátek školního roku na podzim měl přinést plynulý návrat k předkrizové normalitě. I pak však zůstanou některé trvalé změny, což znamená, že přinejmenším části nesouladu na trhu práce by mohla být strukturální. Zejména svižné zavádění digitálních technologií – včetně exploze informačních a finančních technologií – už je součástí nového normálu.

Nový normál

S ohledem na tento nový potenciál začnou být přebytečná mnohá pracovní místa, ve výrobě i službách. Vlastně je dobrý důvod věřit, že automatizace už má pré. Přestože technologická revoluce vyvolaná pandemií nepochybně vytvoří nová pracovní místa, bude mít nutně sklon k inovacím, které budou pracovní síly šetřit a nahrazovat.

Vzhledem k tomu, že pandemií poháněný posun k automatizaci nemá obdoby, neexistuje žádný spolehlivý číselný odhad tohoto dopadu na trh práce. Sám to s nejlepším vědomím a svědomím tipuji tak, že by se snadno mohla zvýšit přirozená míra nezaměstnanosti o jeden až dva procentní body, což by se promítlo do snížení mezery výstupu o 2 - 4 body.

Nakonec je třeba zvážit, jestli finanční pobídky snižují efektivní nabídku pracovní síly. Kromě vyšších dávek v nezaměstnanosti, které vyprší v září 2021, byly zavedeny různé další výplaty peněz, mimo jiné dodatečné přídavky na děti. Ty uvolní rozpočtové sevření mnoha pracujících a umožní jim být při hledání zaměstnání vybíravější. To ale také znamená, že v září může dojít k pozitivnímu šoku nabídky pracovních sil. Třebaže spolehlivé odhady účinku „návratu pracovní síly“ chybí, hádám, že přirozená míra nezaměstnanosti klesne o 0,5 bodu, takže mezeru výstupu o bod zvýší.

Nebudeme-li počítat tři výše zmíněné větší „průvěsy“ kapacit, je můj předběžný odhad mezery výstupu po srpnu 2021 mezi 1,8 % a 3,8 %, a to pro nadcházející rok znamená prostor pro neinflační růst ve výši 3,8 - 5,8 %. Tento prostor by se ale během roku mohl vyčerpat, což by Fed vystavilo riziku, že zaostane za křivkou.

Autor: Willem H. Buiter je mimořádným profesorem mezinárodních a veřejných věcí na Kolumbijské univerzitě.

Copyright: Project Syndicate, 2021.
www.project-syndicate.org
Čtěte více:

Valuace amerických a zahraničních akcií – jak (ne)srovnávat hrušky a jablka
27.07.2021 17:41
Někdy v roce 2013 na tom byly americké akcie s valuacemi v podstatě st...
Standardní cyklus a nestandardní Spojené státy
28.07.2021 17:23
Přímé porovnání valuačních násobků různých trhů v jednom časovém bodě ...
Fed stále ještě na cestě k útlumu expanze
28.07.2021 22:09
Od červnového zasedání Fedu učinila americká ekonomika pokrok. Ten vša...
Americká ekonomika zrychlila nepatrně, ale při silné soukromé spotřebě
29.07.2021 15:55
Předběžná data o americkém HDP za druhý kvartál mohou na první pohled...
Indexy v USA na historických maximech
29.07.2021 22:00
Americké akcie opět atakovaly historická maxima, když čísla z výkonu e...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.09.2021
13:41Nikdo neví, jak to s elektromobily skončí, Musk a Peking se vzájemně potřebují, říká expert z Morgan Stanley
12:11Dodavatelské řetězce snižují výhled Nike (komentář analytika)  
12:05Perly týdne: Ropa k 80 – 90 dolarům, příklon k aktivnímu investování a kauza Evergrande
11:50ČTÚ chystá kvůli omezené konkurenci regulaci trhu mobilních dat
11:05Čínská Evergrande zmeškala termín pro uhrazení úroků z dluhopisů
10:56Návrat starých obav, akcie obracejí dolů, výnosy dluhopisů v Evropě dál stoupají  
10:26Čínské zpomalení ropu (zatím) netrápí  
10:12Daimler uzavře bateriovou alianci s koncerny Stellantis a Totalenergies
9:18Rozbřesk: O víkendu klíčové německé volby a koruna vyhlíží ČNB
9:11Důvěra v ekonomiku v září potřetí za sebou klesla
9:09Dopad vysokých cen energií délkou překoná covid, soudí Lagardeová
8:53Evropské akciové burzy mohou váhat, nálada se ale zhoršuje. EP Infrastructure prý zvažuje IPO  
8:31Volvo Cars hodlá do roku 2030 prodávat auta, v jejichž interiéru nebude kůže
6:09Investiční tip Visa: Korekce za námi?  
23.09.2021
22:07Americké akcie poblíž historických maxim  
17:52Akcie po korekci míří nahoru, dluhopisy se ale vyprodávají  
17:20Kde budou americké akcie na konci roku? Odpověď stojí na třech pilířích
16:50Podnikatelská aktivita v USA roste nejpomaleji za 12 měsíců
15:20Investoři přestávají podle stratégů nakupovat ve výprodejích, slyší jen na velká jména
14:58Britská centrální banka úroky nezměnila, čeká však růst inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index Ifo, očekávání
16:00USA - Prodeje nových domů