Odhady čistých marží v USA jsou podle stratégů příliš optimistické a pokud analytici z Wall Street sníží svá očekávání, vystaví tím akcie riziku dalšího poklesu.
„Rotace na akciovém trhu naznačují očekávané zpomalení růstu, ale nezdá se, že by valuace indexu poskytovala dostatečný polštář v případě nejistoty ohledně budoucích zisků,“ napsali v pondělním komentáři stratégové vedení Benem Sniderem. Čisté marže středních společností z amerického akciového indexu S&P 500 pravděpodobně příští rok klesnou, ať už ekonomika se propadne do recese, či nikoli, uvedli stratégové.
Americké akcie jsou v medvědím trhu, přičemž index S&P 500 pravděpodobně zažije nejhoršího první pololetí od dob, kdy byl prezidentem Richard Nixon, když obavy z možné globální recese potlačují chuť riskovat. Analytici jsou však nadále ohledně odhadovaných firemních zisků optimističtí, a tak jsou očekávané čisté marže firem z indexu S&P 500 stále rekordně vysoké.

Lisa Shalett z v pondělí uvedla, že se analytici potřebují u svých výhledů na zisky pro toto čtvrtletí přiblížit realitě. "Ekonomové začali snižovat své ekonomické prognózy HDP, a přesto firemní analytici nevědí, co si počít s čísly," řekla investiční ředitelka Wealth Management pro Bloomberg TV.
Stratégové Goldmanů očekávají, že celkové čisté marže firem z indexu S&P 500 budou v roce 2023 stagnovat, i kdyby ekonomika neklesla. Riziko je přitom nižší u 10 největších společností z indexu S&P 500, které představují 19 % zisku indexu. A také energetický sektor bude podle nich těžit z vyšších cen komodit.
„Nadále doporučujeme investorům, aby se zaměřili na akcie, kde si mohou být relativně jisti budoucí trajektorií zisků, včetně firem se stabilním růstem a včetně sektoru zdravotnictví, který rostl při každé z posledních recesí,“ uvedl tým.
Zdroj: Bloomberg