No a to je špatný předpoklad. O tom ti právě píšu. Ty jako FO když koupíš akcie a po 2,5 letech je prodáš, tak zdaníš vše v roce prodeje z kladného rozdílu prodejní ceny od nákupní. Ale instituce to mají jinak - v každém účetní období musí přecenit aktiva i když je neprodávají a v případě zisku tento zisk zdanit. Je to jako by na konci účetního období fiktivně všecko nuceně prodaly aby to na začátku dalšího období jakoby koupili zpět. Když se vrátím k tomu příkladu, pokud ti ta akcie v průběhu držení vylítne na dvojnásobek, ale ty neprodáš, ona pak spadne na polovinu, tedy zpět na své původní hodnoty a ty to po 2,5 letech prodáš s minimálním rozdílem od nákupní ceny, tak první 2 roky nedaníš nic, v roce prodeje jen to minimum. Instituce si ale to 100% zhodnocení musí započíst už v těch průběžných letech a hezky to zdanit. Když to pak opět spadne na původní hodnoty, tak si zase započte ztrátu - a to je přesně to, co udělal ten norský fond. Firmy taky na rozdíl od tebe si tu letošní ztrátu mohou započíst vůči daňové povinnosti v příštích letech. Takže v konečném důsledku z hlediska daní na tom budou podobně jako ty.
xpard

z hlediska účetnictví musí přecenit na reálnou hodnotu...ale myslím, že výnos, respektive náklad z přecenění do daňového základu nezahrnuje.....myslím tedy v ČR....takové kurzové zisky nebo ztráty do daňového základu vstupujou....na tuto absurditu nadávají zahraniční firmy u nás, v zahraničí to prý není...ale samozřejmě to nechci s jistotou tvrdit
abc1

Přecenění aktiv (například podíl ve firmě) do daní vstupuje. Příklad: koupíš 50% podíl ve společnosti za 10 jablek. Po pár letech přeceníš na reálnou hodnotu 12 jablek a za ta léta zaplatíš daň za 2 jabka. Najednou ti vlastník druhé půlky ji nabídne k prodeji za 15 jablek a ty to vezmeš. Automaticky musíš přecenit i tu první půlku na 15 jablek z 12 a ty 3 jabka si dát do zisku a zdanit.
xpard
