Britská libra zažívá v posledních dnech a týdnech extrémně volatilní období, během posledních dvou dnů posílila na páru s dolarem o více než 4 procenta, v září a na začátku říjnu podobný pohyb udělala hned několikrát. Spouštěčem období nejistoty bylo představení daňové reformy novou vládou premiérky Liz Trussové, které otřásly důvěrou trhů v udržitelnost britských veřejných financí. Po týdnech boje s trhy a s vlastní centrální bankou za prosazení své politiky se nyní ale zdá, že britská vláda od reforem ustupuje. Ministr Kwarteng má nyní představit upravený střednědobí fiskální plán 31. října a podle neověřených zpráv by mohl vypustit změny korporátní daně a daně z dividend.
Britská libra posilovala ve čtvrtek 14.10. o více než 2 % na páru s dolarem, cena britských státních dluhopisů s dlouhou dobou splatnosti prudce vzrostla a stlačila dluhopisové výnosy k hranici 4,4 %. Stalo se tak poté, co začaly prosakovat zprávy, že vláda přehodnotí některé z plánovaných úprav daňového systému, které britský ministr financí Kwasi Kwarteng oznámil 23. září. Snížení daní, které by z příjmů státního rozpočtu umazalo miliardy dolarů a nebylo kompenzováno zvýšením příjmů z jiných oblastí si vysloužilo všeobecnou kritiku.

Trussová svůj radikální ekonomický plán opakovaně bránila, přestože navrhované změny znervóznily finanční trhy a investoři zahájili výprodej libry a britských dluhopisů. Již minulý týden upustil Kwarteng od úmyslu zrušit nejvyšší pásmo daně z příjmů nad 150 000 liber ve výši 45 %. Daňové úpravy zdůvodňovali vládní představitelé jako nutnost pro nastartování růstu britské ekonomiky.
Na politiku britské vlády musela zareagovat tamní centrální banka programem nákupu dluhopisů poté, co byla informována, že několik penzijních fondů bylo kvůli poklesu cen státních dluhopisů jen několik hodin od krachu. Program nákupu dluhopisů byl naplánován na dva týdny, ukončit ho Bank of England chtěla v pátek 14.10.
Z ukončení nákupů se stalo jablko sváru mezi vládou a centrální bankou. Guvernér banky Andrew Bailey tento týden potvrdil ukončení programu o velikosti 65 miliard liber podle plánu. Trhy nicméně počítaly s jeho dalším pokračováním a zareagovaly dalším výprodejem britských aktiv. Ministr financí Kwarteng se pokusil banku dotlačit k dalším nákupům prohlášeními, že pokračující výprodeje by šly na hlavu guvernéra. Analytici očekávali, že Bailey bude nucen obrátit a pokusit se trhy opět stabilizovat. Guvernér Bank of England se ale rozhodl pro hru nervů a zdá se, že se jeho gamble vyplatí a donutí ministerstvo financí k ústupkům.

Kwasi Kwarteng byl ve čtvrtek nucen zkrátit jednání v Mezinárodním měnovém fondu a spěchat zpět do Británie na jednání vládě o pokračující ekonomické krizi země. Podle úředníků ministerstva financí je brzký odchod britského ministra z jednání MMF krajně neobvyklý. Další podpora rozpočtu s daňovými škrty byla podle analytiků neudržitelná a britská vláda bude muset tlaku trhů a centrální banky ustoupit.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, patria.cz