Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu příští zimu, varuje Mezinárodní agentura pro energii

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu příští zimu, varuje Mezinárodní agentura pro energii

03.11.2022 14:46
Autor: ČTK

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů krychlových zemního plynu.

Evropské unii se před letošní zimou podařilo naplnit zásobníky z 95 procent. To je pět procent, tedy pět miliard metrů krychlových, nad pětiletým průměrem. IEA však upozorňuje, že v příštím roce bude s plněním zásobníků pravděpodobně větší problém a hrozí, že teplejší počasí způsobilo u zemí pocit sebeuspokojení.

"Na příští rok bijeme na poplach za evropskou vládu a za Evropskou komisi," řekl novinářům šéf IEA Fatih Birol při prezentaci zprávy o rovnováze nabídky a poptávky v Evropě na období let 2023 a 2024.

Léto je obdobím nízké poptávky a je důležitým obdobím pro doplnění zásobníků na zimu 2023. Výpadek až 30 miliard metrů krychlových plynu by mohl způsobit, že zásobníky budou před příští zimou naplněné jen z 65 procent, nikoli z plánovaných 95 procent, dodal Birol. Vlády proto musejí podle něj mimo jiné urychlit zlepšování energetické účinnosti a zrychlit zavádění obnovitelných zdrojů energie a tepelných čerpadel.

V závislosti na počasí by úroveň zásobníků na konci topné sezony 2022/2023 mohla být mezi pěti až 35 procenty. V létě by tak bylo potřeba 60 miliard až 90 miliard metrů krychlových plynu, uvedla IEA.

Dodávky plynu jsou už teď narušené a v příštím roce by mohly dál klesnout, pokud se úplně zastaví tok ruského plynu potrubím. Naopak zájem o zkapalněný zemí plyn (LNG), na který letos Evropa hodně spoléhala, se bude zvyšovat s tím, jak sílí poptávka v Číně.

Dodávky LNG mají v příštím roce vzrůst o 20 miliard metrů krychlových, z toho 85 procent by mohla získat Čína. Evropa bude mít určitě k dispozici mnohem méně ruského plynu než letos. Za prvních deset měsíců roku dodávky ruského plynu do Evropy potrubím navzdory jejich snížení kvůli konfliktu na Ukrajině činily 60 miliard metrů krychlových. V příštím roce s největší pravděpodobností klesnou na méně než polovinu tohoto množství, a mohly by se i zastavit, upozornila IEA.

 

Čtěte více:

Firmám TotalEnergies a Shell prudce vzrostl zisk díky cenám ropy a plynu
27.10.2022 11:09
Energetickým společnostem TotalEnergies a Shell ve třetím čtvrtletí pr...
Rozbřesk: Cena plynu sice klesá, ale vyhráno rozhodně není
01.11.2022 9:11
Poslední dobou se ve zprávách objevují titulky, které oslavují výrazný...
Ředitelé energetických společností varují, že letošní zima není nic ve srovnání se zimou roku 2023
02.11.2022 12:38
Politici a vlády po celém světě se připravují na hrozící občanské nepo...
Goldman Sachs čeká pokles cen plynu v Evropě v příštích měsících o 30 procent
02.11.2022 16:57
Evropské ceny zemního plynu v nadcházejících měsících klesnou přibližn...
Čtyřicet miliard v červeném. Německý dovozce plynu Uniper vykázal rekordní ztrátu kvůli výpadku dodávek z Ruska
03.11.2022 10:16
Německý dovozce plynu Uniper vykázal za první tři čtvrtletí letošního ...

Váš názor
  • Zajímavé
    03.11.2022 15:31

    Takže máme zavést teplené čerpadla na elektřinu, kterou nemáme už teď. Postavit víc občasných zdrojů energie, které v zimě, kdy se spotřebovává nejvíc plynu nefungují. Tak to vypadá že expert to vyřešil, tak nějak po eurohujersku.
    HenryFord
    • Re: Zajímavé
      04.11.2022 11:35

      Kdo nemá elektřinu? Vždyť třeba my její přebytky vyvážíme do zahraničí. A příští rok by se měla opět navýšit výroba a rozběhnout export z Francie. Německý jaderky asi taky pojedou. Jen je blbý, že Putler rozmasakroval elektrárny na Ukrajině...
      qwer
Aktuální komentáře
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data