Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vrací se Marxova doba?

Vrací se Marxova doba?

18.05.2018 19:31

Marxovo dílo můžeme rozdělit na část popisnou a část radící. První z nich má mírně řečeno řadu nedokonalostí, druhá je tragická. Neměli bychom ale proto propadnout pocitu, že úvahy nad nerovností třídní, nerovností příjmů a bohatství, jsou irelevantní, či škodlivé. Platí opak a důvod je prostý – nerovnost v mnoha vyspělých ekonomikách roste, už nyní přináší řadu negativních jevů a konec trendu se moc nerýsuje.

Následující graf ukazuje vývoj příjmové nerovnosti ve vybraných zemích (podíl nejbohatšího 1 % společnosti na celkových příjmech). Extrémem jsou USA, ale rovnováha je narušena nejen tam:

0

Čtenář může namítnout, že hovořit u rozdělení příjmů ve společnosti o (ne)rovnováhách zavání sociálním inženýrstvím. Má do určité míry pravdu. Nicméně snad jen extrémní, či lépe řečeno extrémistický laissez-faire přístup může zavírat oči před tím, že ve vyspělých zemích se například dlouhodobě a prudce rozevírá mezera mezi produktivitou práce a její odměnou – viz druhý graf. Nebo před tím, že tento vývoj má řadu negativních důsledků pro celou ekonomiku.

0

Můžeme i bez velké kreativity uvažovat například o tom, jak rostoucí příjmová nerovnost značně přispívá k tolik kritizované uvolněné monetární police: Jednak pravděpodobně zvedá úspory, což tlačí dolů přirozené sazby, na což centrální bankéři (správně) reagovali snižováním sazeb tržních. S příjmovou nerovností se také úzce pojí utlumený růst mezd, který snižuje inflační tlaky a opět přispívá k dlouhodobě uvolněné monetární politice a nezvykle (ne nutně nepřirozeně) nízkým sazbám.

Z této perspektivy by se mohlo zdát, že nerovnost sice značně přispívá k uvolněnější monetární politice, ta ale sama o sobě není problémem. To je podle mne často skutečně pravda (tj., nepatřím mezi monetární zkázopravce a inflačníky všeho druhu). Nicméně problémem se stává ve chvíli, kdy přispívá k příliš agresivnímu vyhledávání rizika na trzích likvidních i nelikvidních, k příliš velkému růstu dluhů a růstu finanční nestability (pro přesnost je ale třeba zmínit, že to vše si dokážeme vytvořit hladce i bez uvolněné monetární politiky).

Výše uvedeným chci jen na možné vazbě „velká příjmová nerovnost – finanční nestabilita“ ukázat, že nerovnost bychom neměli brát na lehkou váhu i když se staráme jen o vývoj na trzích. Její dopady jsou hmatatelné a z hlediska celé ekonomiky a společnosti většinou ne zrovna pozitivní. Dlouze pak není třeba rozebírat, že nerovnost má zřejmě nějakou hranici, při jejímž překročení už lidé (mohutně podporováni nabízeči rychlých řešení) vychází do ulic. Čímž se vracím k Marxovi – ani ne tak proto, že i on ve svých teoriích hovořil hlavně o nerovnosti. Ale proto, že právě on byl nabízečem takového rychlého a na první pohled naprosto logického a „vědeckého“ řešení. Doufejme, že jeho doba se už nevrátí i přesto, že zaměstnanci z ekonomického růstu (globalizace, automatizace…) těží stále méně.

Možná řešení jsou většinou značně rozporuplná a v této úvaze se do nich již nepustím. Na samotný závěr si už jen dovolím ještě jeden graf, který vysvětluje, proč u nás můžeme mít pocit, že všechny ty hovory o rostoucí nerovnosti a s ní spojenými hrozbami jsou značně přehnané. Obrázek konkrétně srovnává podíl příjmů nejbohatších 20 % společnosti k příjmům nejchudších 20 %. Jak vidíme, ČR je v tomto kontextu zemí příjmových rovnostářů, protože u nás vydělává nejbohatší skupina jen asi 3,5 krát více než ta nejchudší. V EU jako celku je to asi pětkrát více, extrémnější nerovnost nalezneme na Baltu, na periferii, v Rumunsku a hlavně Bulharsku:

0

 

Čtěte více:

Marxovy předpovědi se nakonec naplňují
08.02.2018 11:06
Hlavní ekonom francouzské banky Natixis Patrick Artus se nebojí kontro...
Marx je relevantní i dnes. Hlavně jako odstrašující příklad
11.05.2018 11:49
Karel Marx se narodil před dvěma sty lety a je stále zdrojem kontrover...

Váš názor
  • Marxovy myšlenky se vratí
    20.05.2018 14:29

    Marxovy myšlenky předběhli dobu a postupně se vracejí, pozměněné a vylepšené. Jinak to ani být nemůže. Kapitalizmus založený na vykořisťování pracujících s korupci selhává, mzdy jsou nízké, odvody a dane vysoké takže většina populace "západu" celý život pouze splácí dluhy ale netvoří žádné bohatství které by mohla nechat svým dětem, které by díky tomu mohli pracovat méně a víc skutečně žít život. Pracující třída se stala komoditou, a je jako každá komodita je závislá na poptávce kapitalistů. V daném systému komodita sama nezmůže nic a nemá moc nad svým osudem, tudíž pro pracující je řešení pouze změna systému.
    snb rulezz
    • Re: Marxovy myšlenky se vratí
      21.05.2018 10:42

      Vemte si prášek.... Je neskutečné, že potom co jsme zažili v období od 1948 až 1989, může někdo obhajovat bludy tohoto psychopata...
      •  
        22.05.2018 17:25

        jenom sociopat nebo nekdo hodne retardovany muze rict o marxovi ze je psychopat :) jeho "bludy" vytvari zapadnich kulturu vic nez Keynes aspol a napr. na zapade a nejen v Nemecku je nekolik komunit ktere se marxem ridi dodnes a meni si jeho pravidla demokraticky dle potreby - pro blaho komunity. hlavni rozdil je v tom ze smerem na vychod je podle techto pravidel snaha vladnout a to bez diskuse, totalitne
        eple
    • Re: Marxovy myšlenky se vratí
      21.05.2018 8:36

      Nevidím důvod, proč by moje děti měli pracovat méně než já. Nezdá se mi, že bych pracoval moc odhadem nějakých 21% svého ročního času, 31% prospím a tak mi zbývá báječných 48% na rodinu, koníčky a zábavu.
      ..
      •  
        21.05.2018 9:04

        Hlupák zůstane hlupákem a medvěd medvědem. Kdyby takto uvažovali i tví a naši předchůdci, ještě robotáš 16 hodin denně, jako na začátku kapitalismu...
        Pondělí
        •  
          21.05.2018 9:39

          Vše je otázka míry. V minulosti jsem měl i zaměstnání, kde jsem trávil prací tak 6 hodin týdně. Takové minimální pracovní nasazení vám celkem spolehlivě zlikviduje pracovní návyky. Celkem brzy jsem to pochopil a odešel dělat 6 krát víc času za třikrát tolik peněz.
          ..
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data