Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhové peklo... trochu jiný pohled na zadlužování

Dluhové peklo... trochu jiný pohled na zadlužování

4.2.2009 13:19

Soudě podle hovorů s přáteli, jejichž aktivity jsou vzdáleny ekonomické vědě (či pavědě?), současná krize výrazně přispívá k tomu, vidět někdy dluh jako dílo ďáblovo. Tj. vidět dluh paušálně jako něco, co přímo přispívá k mizériím tohoto světa. Pokud se zamyslím nad samotným jádrem problému dluhu, musím do určité míry souhlasit.

Tedy - proč je dluh špatný? Dovolím si zde krátkou demonstraci z malé ostrovní „banánové“ republiky. Představme si, že v ní žije několik málo lidí, pár jich pěstuje banány, pár jich rybaří, zbytek opravuje domy a lodě. Během doby si navzájem mezi sebou půjčili něco peněz – jednou potřeboval ten, podruhé onen. Půjčili si je ale tak, že když má rybář dobrý úlovek splatí víc, když se urodí víc banánů, splatí farmář víc … A naopak. Půjčili si je tedy na bázi „vlastního jmění“ – hodnota i s „úroky“ bude splacena, konkrétní rozložení v čase ale záleží na konkrétním vývoji ekonomiky - počasí, nemocnosti … Vyjma skutečně krizových situací v takovéto ekonomice v podstatě nemůže nastat dluhová krize – na neustále se měnící prostředí není nasazován pevný – neměnící se, požadavek splátek.

Nyní si představme, že najednou jeden z nich přijde za svým dlužníkem s tím, že se chce domluvit na pevném splátkovém kalendáři – bude to přece pro oba lepší: oba budou vědět na čem jsou, kdy je potřeba platit a kdy věřitel peníze obdrží. Funguje to, po jejich vzoru se tak domluví i ostatní a dokonce vzroste úroveň dluhu v ekonomice protože se vše zprůhlednilo a je to jaksi jasnější. Uspokojí se tak (iluzorně) pro nás typická potřeba jistoty a stability. Nějaký čas to funguje a všichni si pochvalují, jak dobře na tom jsou – mohou plánovat, mají své jisté a jejich životem tak mohou stále více prorůstat „pevné body“. Jeden si může na splátky koupit novou loď, protože nyní mu půjčí i ten, co předtím chtěl mít své jisté na důchod, apod. Stačí pak neúroda banánů a zároveň pár špatných úlovků a sousedi začnou chodit s tím, že nemohou teď zaplatit. Předtím by toto nebyl problém – věřitel byl na tuto variantu připraven, sám se nezavazoval. Dluhovou ekonomikou se ale začne rychle šířit krize.

Skutečné řešení uvedeného pak spočívá pouze z opětovného upravení systému poskytování financí blíže k reálnému, neustále se měnícímu světu. Tj. část dluhu musí být minimálně převedena na nové podmínky, nebo převedena na variabilní „dluh“ – jednorázový (bankroty), nebo postupný (debt-equity swap). Uvedené přímo implikuje řešení i pro složité ekonomiky 20. století – princip je stále stejný. Efektivně fungující systém bankrotů a restrukturalizace, včetně využívání debt-equity swapů – výměny dluhu za podíl ve firmách jsou řešením a cestou k udržitelnému zadlužení.

Pointou uvedeného není to, že poskytování peněz firmám, či domácnostem na jejich investice a spotřebu je špatné. Pokud toto poskytování ale na sebe vezme formu půjčky – tj. poskytnutí s předpokladem pevných splátek, dostáváme se okamžitě do rozporu s realitou (dovolím si dokonce tvrdit, že to je jen další z mnoha fikcí, které si vytváříme snahami nasadit pevné na proměňující se. Pokud je jen část variabilního svázána pevným, problémy nenastanou. Pokud to pevné – tj. zadlužení, významně naroste relativně k variabilnímu (HDP na úrovni ekonomiky, cash flow na úrovni firmy, mzda na úrovni jednotlivců).

Čtenáře pak možná napadne, zda uvedené např. neřeší v některých islámských zemích zákony Šaríja se svým zákazem platby úroků – např. banky se tam tak místo inkasa úroků podílejí na zisku. Odpověď je ano i ne – s úplnou eliminací dluhu se vzdáváme některých domnělých, ale i reálných pozitiv. Ale to si nechám na příště. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Dluh a úrok
  8.2.2009 21:55

  .. jsou skvělé věci. Právě díky zápůjčnímu a akciovému kapitálu se v Evropě rozběhla průmyslová revoluce, na rozdíl od jiných civilizací, které se těchto dvou vymožeností nechytili tak rychle jak Evropa. Ovšem musí se s nimi opatrně zacházet. V obchodní praxi - na dluhu se má "bohatnout", což lze snadno spočítat z hospodářských čísel a business plánu. V privátní praxi - na dluh si pořizuji jen věci dlouhodobé spotřeby, které mi umožní zvýšit svoji cenu jako "pracovní síla". Takže bydlení na hypotéku je správný krok. A jak říkal jeden diskutující - spotřebu a průběžný provoz života si NIKDY nepořizujeme na dluh. AM PS: Tři věci na dluh - první je bydlení, co jsou druhou a třetí věcí? :-)
 •  
  4.2.2009 16:25

  problém je v tom, že dnes zúfalo potrebujeme niekoho komu požičať, resp. kto má záujem o naše plnenie ( služby, výrobky a pod. ),kto nahradí američanov a ponesie bremeno dlhu. Ináč sme bez práce a v prdeli!!!!!!!!!
  sporiteľ
 • Problém je jinde
  4.2.2009 14:57

  američtí "rybáři" a "banánoví plantážníci" si napůjčovali více, než jsou svým rybařením schopni splatit a navíc a hlavně: věřitelé vymysleli systém, ve kterém už nenesli riziko nesplácení, toto riziko zakamuflovali, zamlžili a prodali ten horký brambor jiným. Sami pak mohli vesele a nezodpovědně půjčovat dál za skvělých podmínek, které nebylo lze odmítnout!
  Tom
 • souhlasím
  4.2.2009 13:33

  Islám a zakon šaríja je řešením.dále si myslím,že člověk si má koupit/osobní spotřeba/ pouze To !,na co má... pujčky jsou nástrojem Dabla a vedou do Pekel
  jsem ale nevěřící
Aktuální komentáře
21.5.2018
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data