Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhne se Čína?

Trhne se Čína?

23.02.2009 14:14

Míra ekonomicko-finanční synchronizace všech regionů ve světě je nyní velmi vysoká. Tj. máme zde doposud nezaznamenanou souhru na trzích se zbožím, službami a trzích finančních ve všech ekonomikách po celém světě. Je tak efektivně eliminována možnost vyvážení slabosti jednoho regionu růstem jiného. Víra v možné oddělení se - zejména rozvíjejících se ekonomik BRIC od USA, trvala pár měsíců na počátku toho, co dnes prožíváme. Možná byla ale asi jen v případě velmi mělkých problémů v USA. Takovým jsme nyní samozřejmě velmi vzdáleni*. Pro budoucí vývoj máme pak z perspektivy „oddělování se“ dva základní scénáře:

--další úzká provázanost, kdy trend bude nastaven ve Spojených státech a zbytek bude následovat (tu s větší, tu s menší silou). Obrat v USA ještě dlouho nenastane (opět odkaz *), tedy ani zbytek světa, včetně nás, se nemůže těšit na zlepšení.

--nebo se některým regionům/zemím nakonec podaří trhnout a vyhnout se významným problémům. Aby toto bylo významné z celosvětového pohledu, muselo by jít o Japonsko, EU (Německo), nebo Čínu. Japonsko je nejméně pravděpodobné. EU není o moc lepším kandidátem. Naopak Čína vykazuje některé známky „trhnutí se“. Stimulační plán dosahující 585 miliard USD se již projevuje v ekonomice a zároveň nebudí obavy z příliš velkého zadlužení (veřejný dluh je 18,5 % HDP, v USA více než 2x tolik, Japonsko má téměř 200 %). A motivace čínských politiků dělat smysluplné věci je asi větší v porovnání s EU či USA. Zatímco zde se hraje o procenta nezaměstnanosti, prodeje aut a bazénů, v Číně se hraje o sociální nepokoje a násilné demonstrace. V zemi s nízkou úrovní infrastruktury pak snad klesá i možnost budování nesmyslných pomníků naší „rozvinutosti“.

Pokud tedy celosvětová slabost nebude několikaletá (čímž si ale zdaleka nejsem jist), Čína je dost dobře tím, kdo bude nejméně postižen. Nejlépe udrží poptávku na fiskálních steroidech, které pak bude moci vysadit díky opětovně rostoucí zahraniční poptávce po jejích levných, ale kvalitních, originálních a zdravotně naprosto nezávadných produktech.

Čína ale podle mne nemá šanci na odtržení se od (stále pravděpodobnější) dlouhodobé slabosti světové ekonomiky. Ony steroidy se dají užívat jen po omezenou dobu bez toho, aby začaly více škodit, než pomáhat. Např. nyní tolik opěvovaný prudký růst úvěrů ze státních bank jde zejména do velkých korporací. Tento růst není tažen, ale tlačen politickým rozhodnutím. Otázka kvality úvěrového procesu je tak plně namístě a dlouhodobě je neudržitelný (vedl by jen k vytvoření mnoha dalších špatných aktiv). Podobně je to u tlačených infrastrukturních projektů (mosty nikam), atd.

Jedinou šancí by bylo významně změnit strukturu agregátní poptávky - zmenšení úspor (financujících zahraniční poptávku po zboží „made in China“) a zvýšení domácí spotřeby (podporované apreciací Renminbi). Toto jsou ale faktory, které se mění léta (naštěstí na to nejdou agitkou typu „Buy Chinese“). Např. je zde jedním z klíčových faktorů vybudování robustního penzijního systému, který vezme lidem obavy z financování svých důchodů. Ale co když je samotnou čínskou náturou vydělávat stále více, ale neutrácet a místo toho spořit. Tj. neutápět se v konzumu, ale mít dobrý pocit, že kdyby něco, mají své úspory. Konec konců, je to země, kde zanechal svůj otisk Lao-c'.


*Jak jsem naznačoval v předchozích článcích, moje teze je následující: Ekonomika USA se nezvedne, dokud nebudou do základů vyřešeny problémy bank. Samy o sobě nepomohou sebevětší fiskální stimuly, kreativní monetární politika, ani polovičatá řešení typu Bad Bank, TARP. Banky musí být znárodněny, musí být oddělena dobrá a špatná aktiva, dobrá musí být v bankách ponechána a jejich činnost nastavena tak, aby nekolidovala se základními principy fungování jakékoliv firmy. Poté budou privatizovány. Špatná aktiva budou pomalu likvidována speciální institucí – prodávat, pokud možno, se budou v době růstu. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  •  
    23.02.2009 15:42

    Podle mě to bude tak, že Čína půjde do kopru. Protože je závislá na vývozu na západ, bez kterého se neobejde a který bude teď drasticky propadat.
    Azazel
  •  
    23.02.2009 15:22

    Tak, tak. Myslím, že odlišnou čínskou náturou se zabývá z 'analytiků' jen málokdo. Ani vy jste si nevzpomněl na Konfucia, který tam má určitě větší vliv (i v podobě neokonfucianismu, zahrnujího i pricipy taoismu a buddhismu).
    Kalka.
    •  
      23.02.2009 15:46

      Pro zajímavost - pověst praví, že po jejich jediném setkání (Konfucius - Lao'c) se Konfucius ještě dlouho třásl a již se nikdy neodvážil Lao'c navšívit. Přestože "na povrchu" je známější Konfucius - nejen v Číně, "pod povrchem" je podle mne neporovnatelně významější Lao'c. I proto jsem zmínil jeho.
      JS
      • Lao'c
        23.02.2009 16:14

        Taky jsem přece zmínila taoismus - už od 12. stol. je součástí neokonf.. Vaše pověst samozřejmě lichotí esoternímu zaměření taoismu (na Západě). Důležité ale podle mne je si uvědomit, že špatná hosp. situace se v Číně řešila spíš emigrací či cestou za prací a hlavně vymýšlením nových způsobů výdělku než celoplošnými sociálními nepokoji. Stejně tak, jak se stěhovali do Šen-ženu, mohou se stěhovat ještě víc např. do Sin-ťiangu (nerost. boh.), na západ atd. Hodně se jich vrací se zkušenostmi z Ameriky. A když vláda rozhodne, že bude lidem vydávat kupóny, nemusí to procházet složitým schvalovacím řízením... Vaše články se mi ale vždycky líbí.
        Kalka.
        • Re: Lao'c
          24.02.2009 0:50

          Smekám a připojuji se. Pak že ekonomie není humanitní :-D
          dan_tencl
Aktuální komentáře
18.07.2025
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…
15:36Pepsi (+6 %) potěšila a akcie postupně dohání letošní ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university