Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Trhne se Čína?

Trhne se Čína?

23.02.2009 14:14

Míra ekonomicko-finanční synchronizace všech regionů ve světě je nyní velmi vysoká. Tj. máme zde doposud nezaznamenanou souhru na trzích se zbožím, službami a trzích finančních ve všech ekonomikách po celém světě. Je tak efektivně eliminována možnost vyvážení slabosti jednoho regionu růstem jiného. Víra v možné oddělení se - zejména rozvíjejících se ekonomik BRIC od USA, trvala pár měsíců na počátku toho, co dnes prožíváme. Možná byla ale asi jen v případě velmi mělkých problémů v USA. Takovým jsme nyní samozřejmě velmi vzdáleni*. Pro budoucí vývoj máme pak z perspektivy „oddělování se“ dva základní scénáře:

--další úzká provázanost, kdy trend bude nastaven ve Spojených státech a zbytek bude následovat (tu s větší, tu s menší silou). Obrat v USA ještě dlouho nenastane (opět odkaz *), tedy ani zbytek světa, včetně nás, se nemůže těšit na zlepšení.

--nebo se některým regionům/zemím nakonec podaří trhnout a vyhnout se významným problémům. Aby toto bylo významné z celosvětového pohledu, muselo by jít o Japonsko, EU (Německo), nebo Čínu. Japonsko je nejméně pravděpodobné. EU není o moc lepším kandidátem. Naopak Čína vykazuje některé známky „trhnutí se“. Stimulační plán dosahující 585 miliard USD se již projevuje v ekonomice a zároveň nebudí obavy z příliš velkého zadlužení (veřejný dluh je 18,5 % HDP, v USA více než 2x tolik, Japonsko má téměř 200 %). A motivace čínských politiků dělat smysluplné věci je asi větší v porovnání s EU či USA. Zatímco zde se hraje o procenta nezaměstnanosti, prodeje aut a bazénů, v Číně se hraje o sociální nepokoje a násilné demonstrace. V zemi s nízkou úrovní infrastruktury pak snad klesá i možnost budování nesmyslných pomníků naší „rozvinutosti“.

Pokud tedy celosvětová slabost nebude několikaletá (čímž si ale zdaleka nejsem jist), Čína je dost dobře tím, kdo bude nejméně postižen. Nejlépe udrží poptávku na fiskálních steroidech, které pak bude moci vysadit díky opětovně rostoucí zahraniční poptávce po jejích levných, ale kvalitních, originálních a zdravotně naprosto nezávadných produktech.

Čína ale podle mne nemá šanci na odtržení se od (stále pravděpodobnější) dlouhodobé slabosti světové ekonomiky. Ony steroidy se dají užívat jen po omezenou dobu bez toho, aby začaly více škodit, než pomáhat. Např. nyní tolik opěvovaný prudký růst úvěrů ze státních bank jde zejména do velkých korporací. Tento růst není tažen, ale tlačen politickým rozhodnutím. Otázka kvality úvěrového procesu je tak plně namístě a dlouhodobě je neudržitelný (vedl by jen k vytvoření mnoha dalších špatných aktiv). Podobně je to u tlačených infrastrukturních projektů (mosty nikam), atd.

Jedinou šancí by bylo významně změnit strukturu agregátní poptávky - zmenšení úspor (financujících zahraniční poptávku po zboží „made in China“) a zvýšení domácí spotřeby (podporované apreciací Renminbi). Toto jsou ale faktory, které se mění léta (naštěstí na to nejdou agitkou typu „Buy Chinese“). Např. je zde jedním z klíčových faktorů vybudování robustního penzijního systému, který vezme lidem obavy z financování svých důchodů. Ale co když je samotnou čínskou náturou vydělávat stále více, ale neutrácet a místo toho spořit. Tj. neutápět se v konzumu, ale mít dobrý pocit, že kdyby něco, mají své úspory. Konec konců, je to země, kde zanechal svůj otisk Lao-c'.


*Jak jsem naznačoval v předchozích článcích, moje teze je následující: Ekonomika USA se nezvedne, dokud nebudou do základů vyřešeny problémy bank. Samy o sobě nepomohou sebevětší fiskální stimuly, kreativní monetární politika, ani polovičatá řešení typu Bad Bank, TARP. Banky musí být znárodněny, musí být oddělena dobrá a špatná aktiva, dobrá musí být v bankách ponechána a jejich činnost nastavena tak, aby nekolidovala se základními principy fungování jakékoliv firmy. Poté budou privatizovány. Špatná aktiva budou pomalu likvidována speciální institucí – prodávat, pokud možno, se budou v době růstu. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  23.02.2009 15:42

  Podle mě to bude tak, že Čína půjde do kopru. Protože je závislá na vývozu na západ, bez kterého se neobejde a který bude teď drasticky propadat.
  Azazel
 •  
  23.02.2009 15:22

  Tak, tak. Myslím, že odlišnou čínskou náturou se zabývá z 'analytiků' jen málokdo. Ani vy jste si nevzpomněl na Konfucia, který tam má určitě větší vliv (i v podobě neokonfucianismu, zahrnujího i pricipy taoismu a buddhismu).
  Kalka.
  •  
   23.02.2009 15:46

   Pro zajímavost - pověst praví, že po jejich jediném setkání (Konfucius - Lao'c) se Konfucius ještě dlouho třásl a již se nikdy neodvážil Lao'c navšívit. Přestože "na povrchu" je známější Konfucius - nejen v Číně, "pod povrchem" je podle mne neporovnatelně významější Lao'c. I proto jsem zmínil jeho.
   JS
   • Lao'c
    23.02.2009 16:14

    Taky jsem přece zmínila taoismus - už od 12. stol. je součástí neokonf.. Vaše pověst samozřejmě lichotí esoternímu zaměření taoismu (na Západě). Důležité ale podle mne je si uvědomit, že špatná hosp. situace se v Číně řešila spíš emigrací či cestou za prací a hlavně vymýšlením nových způsobů výdělku než celoplošnými sociálními nepokoji. Stejně tak, jak se stěhovali do Šen-ženu, mohou se stěhovat ještě víc např. do Sin-ťiangu (nerost. boh.), na západ atd. Hodně se jich vrací se zkušenostmi z Ameriky. A když vláda rozhodne, že bude lidem vydávat kupóny, nemusí to procházet složitým schvalovacím řízením... Vaše články se mi ale vždycky líbí.
    Kalka.
    • Re: Lao'c
     24.02.2009 0:50

     Smekám a připojuji se. Pak že ekonomie není humanitní :-D
     dan_tencl
Aktuální komentáře
01.12.2021
5:59Fidelity International: Hlavní trendy na nemovitostních trzích v roce 2022
30.11.2021
22:00Strach z pandemie a šéf Fedu poslaly Wall Street do hlubokých ztrát; proti trendu šel opět Apple  
18:02Trhy a inflační režim příštího roku
17:26Už v 18:00: Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Účast zdarma stále ještě stíháte
16:58Powell přestává mluvit o přechodné inflaci a další debata o vakcínách. Akcie dnes střídají směry  
16:56OPEC i v listopadu navýšil těžbu ropy o méně, než kolik mu umožňuje dohoda
15:40Výrobce baterií pro elektromobily LGES získal povolení pro největší jihokorejské IPO
15:27Analytik k číslům Volvo Cars: Čerstvý automobilový přírůstek vypadá valuačně přepáleně  
14:20Omikron akciového býka nezastaví, domnívá se JPMorgan. Riziko vidí v jestřábích bankách
13:17Zatčení krále kasin v Macau může otřást tímto centrem hazardu
12:50Britský antimonopolní úřad nařídil majiteli facebooku prodat platformu Giphy
12:31Ukazatel strachu na Wall Street naznačuje blížící se konec výprodejů akcií. Nakupujte, ale opatrně, radí stratég
11:52Méně účinné vakcíny. Trhy znovu v sevření obav z omikronu  
11:41Inflace v eurozóně vystoupila na 4,9 %, je nejvýše od vzniku eura
10:53Slabé výsledky CD Projektu za třetí kvartál překonaly i ty nejpesimističtější odhady trhu. Akcie klesají o 8 procent
10:44Dolar bude dlouhodobě slábnout pod vahou kryptoměn a digitálních měn centrálních bank, míní expert
9:55Petr Dufek: Česká ekonomika si ve třetím čtvrtletí připsala 1,5 procenta, v podstatě jen díky domácí poptávce
9:09Rozbřesk: Pandemie sráží vyhlídky tuzemských firem. Rozjedou Powell & spol. jestřábí show?
8:54Obavy z omikronu posouvají akciové futures opět do záporu. Akcionář Monety nesouhlasí s návrhem na spojení s Air Bank  
8:52Stávající vakcíny budou proti omikronu méně účinné, vývoj nové je na měsíce, řekl šéf Moderny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
C3.ai Inc (10/21 Q2, Aft-mkt)
Crowdstrike Holdings Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Okta Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Snowflake Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Splunk Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
Synopsys Inc (10/21 Q4, Aft-mkt)
Veeva Systems Inc (10/21 Q3, Aft-mkt)
2:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m