Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Probudí nás jen šok na dluhopisovém trhu

Roubini: Probudí nás jen šok na dluhopisovém trhu

1.11.2010 17:58
Autor: Redakce, Patria Online

Jak si prezident Barack Obama vede ve fiskální oblasti? Zdědil nejhorší ekonomickou krizi od dob Velké deprese a rozpočtový deficit, který po potřebné záchraně poskytnuté soukromému sektoru a sérii nedomyšlených snížení daní dosahoval téměř biliónu dolarů. Jeho stimulační balíček spolu s podporou finančního sektoru, nízkými sazbami a kvantitativním uvolňováním zabránil další recesi. A zaslouží si pochvalu i za to, že Spojené státy jako jediné mezi rozvinutými ekonomikami jdou nyní cestou podpory růstu, namísto snahy o úspory.

To je ale jen jedna strana mince. Jeho první dva roky ve funkci musíme posuzovat i z hlediska jeho schopnosti anticipace zítřejších potřeb ekonomiky. Zde již obrázek není tak pozitivní. Po volbách pravděpodobně dojde k postupnému vyprchání stimulace a ekonomika USA bude fiskální politikou brzděna právě ve chvíli, kdy potřebuje další růstový impuls. Vláda se tak spoléhá na Fed a další kvantitativní uvolňování, studie ale ukazují, že na růst v roce 2011 bude mít jen malý vliv. Ze strany fiskální politiky by tedy měla přijít větší podpora, abychom zabránili druhé recesi.

V ideálním světě by se prezidentu Obamovi podařilo pokročit ve fiskálních reformách, které by zmenšily deficit a vytvořily klima, ve kterém by se žádný z investorů neobával další stimulace. To se bohužel nestalo, naopak. Slovo „stimulace“ je již nyní považováno za nadávku a to i mezi členy vlády. Jediná možnost, jak to změnit, je kvůli načasování voleb dostupná v roce 2011. Prezident sice vytvořil radu zabývající se dluhem, složenou ze zástupců obou hlavních politických stran. Radou navržené změny mají ale nulovou šanci na implementaci v roce 2011.

Situace je vedle současného stavu v Kongresu zhoršována tím, že neexistují důvody pro řešení deficitu. Sazby leží mimořádně nízko a dluhopisoví investoři nejsou výrazně znepokojeni. Sazby budou blízko nuly, dokud nedojde k růstu inflace, a opakované vlny averze k riziku budou jen tlačit více investorů do dolaru a amerického vládního dluhu. Stejně budou fungovat masivní intervence Číny zaměřené na prevenci posílení renminbi.

Rizikem je samozřejmě to, že se najednou něco zlomí a investoři se probudí. Spustit to může krize vlády některého ze států USA, či pochopení toho, že kvůli situaci v Kongresu je vyřešení střednědobé fiskální krize nemožné. Jen pak si politici vzpomenou, že vedle federální dluhu tu jsou i další závazky spojené se zdravotnictvím, vládami jednotlivých států a penzijním systémem. Jedině šok přicházející z dluhopisového trhu může tuto slepou uličku vyřešit.

Uvedené je výtahem z „A presidency heading for a fiscal train wreck“ od Nouriela Roubiniho.

(Zdroj: FT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data