Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natěšeni na superneutrální QE týden?

Natěšeni na superneutrální QE týden?

1.11.2010 11:23

Tento týden by pro investory měl být jedním z těch zajímavějších. Doufat můžeme v to, že Fed oznámí rozumné kvantitativní uvolňování QE, které akcie doprovodí rozumným růstem a vše se pomalu ale jistě roztočí směrem k růstu americké ekonomiky, přibližujícímu se jejímu potenciálu (tedy žádné „pozitivní“ šoky, apod). Bát bychom se měli toho, že přijde bombastická akce, která nadělá více škody než užitku; či akce, která nebude mít žádný dopad na ekonomiku a projeví se jen bublinkou tu, či onde. Otázkou samozřejmě je, zda vůbec nějaké rozumné QE nyní lze provést - po dvou článcích zaměřených na toto téma si na počátku týdne T dovolím ještě malý doplněk.

Celé to můžeme pojmout jako diskusi nad neutralitou peněz. O té se obvykle hovoří v tom smyslu, že pokud existuje, v delším období nemají peníze vliv na produkci, mění jen její peněžní hodnotu – tedy ceny. V krátkém období může teoreticky pozitivní peněžní šok produkci nakopnout. Jinak řečeno, pokud jsou zdroje zaměstnány na maximum, více peněz jen zvýší ceny toho, co generují (a během toho možná nadělá nějaké ty škody přerozdělováním, apod.). A pokud se zvýší růst nabídky peněz (namísto jednorázového šoku), toto krátké ne-neutrální období se může natáhnout (zejména v závislosti na produkční mezeře). Pokud by peníze byly tzv. superneutrální, nemá ani jejich vyšší růst žádný vliv na produkci.

Následující grafy ukazují vztah mezi ročním růstem HDP a ročním růstem peněžní nabídky ve Spojených státech (levý sloupec) a vztah mezi růstem HDP a čtvrtletními změnami růstu peněžní nabídky. U prvního typu nabídky peněz - agregátu M1, je korelace mezi růstem jednoho a růstem druhého mírně negativní, mezi růstem HDP a akcelerací/zpomalením růstu peněz se nezdá být vazba žádná. U M2 je vazba jen mírně pozitivní. Ani u agregátu MZM (peněz a jejich ekvivalentů s nulovou dobou splatnosti) nenajdeme o mnoho odlišný obrázek.

20101101_sloupek

Grafy jako tyto jsou nástrojem nikdy nekončící diskuse ekonomických básníků nad tím, zda vláda, respektive centrální banky jen zneužívají peněžní systém, zda vše stojí a leží jen na kusech papíru, či zda je současný modus operandi tím, co ekonomika potřebuje, je jen třeba dolaďovat. Držme se ale skromnějšího tématu – podpoří grafy naše natěšení na středu, či ne?

Z jejich velmi zjednodušené perspektivy se zdá, že vztah mezi nabídkou peněz a reálným produktem je v průměru v podstatě plochý – tj. neexistuje. Ale tento průměr je tvořen poměrně vysokými výkyvy dolů i nahoru (korelace jsou mizerné). Jinak řečeno – pokud jsme v „průměrné“ situaci, nemělo by se v případě dalšího pumpování s reálnou ekonomikou stát nic. Pokud nejsme, může se stát cokoliv*. A pokud trochu zaspekulujeme, můžeme čekat, že onoho průměru bude možná dosaženo stimulačním boomem a postimulační recesí.

A jako by nejasností nebylo dost, akcie si samozřejmě mohou vesele tančit kvapík, když muzika pomalu utichá, přestože muzikantům stále nalévají. Plus pro domácí investory jedna poznámka na okraj (asi zbytečná, ale přece): Ač to oficiálně nikdy nezazní, nikdo se v USA nebude zlobit, když hlavním výsledkem QE bude slabší dolar. Nemusíme ani čekat jeho totálnímu zničení, abychom na negativní misku vah vážících investice do US titulů položili další kamínek.


*Výše uvedený pohled můžeme doplnit o současné úvahy o pasti likvidity. Jednoduše řečeno, můžeme být v situaci, kdy se jen minimum nových peněz začne v ekonomice skutečně otáčet. Tedy japonský scénář – viz mé předchozí úvahy.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Ekonom-čaroděj
  3.11.2010 6:21

  Ovšem ten, který dokázal proložit tyto údaje (především viz graf IIa) přímkou byl nepochybně mocný čaroděj.
  yena
 •  
  1.11.2010 16:40

  Dobrý den, pokud se dívám na dané grafy regrese správně, tak autoři pravděpodobně zahrnuli nezpožděné hodnoty změny peněžní zásoby, což způsobilo, že nebyla nalezena žádná korelace. Vztah mezi výstupem ekonomiky v podobě HDP a změny peněžní nabídky by se měl odvíjet od zpožděných hodnot změny nabídky od 1 do 4 kvartálů a pozorovat vliv na změnu výstupu, proto bych doporučoval použít model VAR a ne obyčejnou regeresi.
  Rob
  •  
   1.11.2010 18:45

   Dobrý den, souhlasím, i tak to ale něco říká. Minimálně to, že "do roka a do dne" se "v průměru" nic čekat nedá.
   JS
Aktuální komentáře
28.5.2018
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data