Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nákupy aktiv jako Ponzi schéma a dlouhý návrat k prosperitě

Nákupy aktiv jako Ponzi schéma a dlouhý návrat k prosperitě

02.11.2010 18:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Trhy jsou připraveny na to, že Fed zítra večer oznámí nákupy vládních dluhopisů velkého rozsahu, které by měly podpořit ekonomiku a riziková aktiva. Někteří z významných investorů ale potěšeni nejsou.

Bill Gross, který stojí v čele společnosti Pimco, říká, že „vypisování biliónových šeků není přítelem držitelů dluhopisů. Ve skutečnosti je inflační a popravdě řečeno jde tak trochu o Ponzi schéma.“ Mezi investory i politiky také panuje obava z toho, zda bude další kolo kvantitativního uvolňování fungovat. A roste neklid ohledně potenciálních nákladů a jejich důsledků pro trhy a Fed v následujících letech.

V tuto chvíli stojí za celým plánem cíl snížení výnosů vládních dluhopisů, který by donutil banky ke zvýšení objemu úvěrů a natlačil investory z vládních dluhopisů do rizikovějších cenných papírů. Další rally na akciích a jiných rizikových aktivech by přes „efekt bohatství" působící na spotřebitele a společnosti zvýšila důvěru a stimulovala ekonomickou aktivitu. Tento postup byl pro Fed standardní od pádu trhu v roce 1987.

Jeremy Grantham, jeden ze známých kritiků této centrální banky, k tomu uvádí: „Když Fed potřebuje pomoci ekonomice, záměrně vrhne své zdroje na trhy. Pak si přeje a doufá v silný efekt bohatství a zvýšení důvěry.“ V současné situaci je ale důvěra ovlivněna tím, že se firmy a spotřebitelé snaží snížit své zadlužení. Trhy se také obávají toho, že tíha špatných dluhů snižuje citlivost ekonomiky na sazby a vytváří tzv. past likvidity.

Dluhopisoví investoři jsou v názorech na další směr sazeb rozděleni, akcioví býci se zaměřují na krátkodobý efekt bohatství. Je tu ale riziko, že nahoru vyhnané ceny akcií nebudou udržitelné, pokud nedojde ke zvýšení růstu ekonomiky. Snahy Fedu by mohly být ohroženy slabším dolarem. Ten se projeví v rostoucích cenách komodit, což by mohlo spotřebitele i firmy přinutit k dalšímu utažení opasků. Gross varuje, že pokud další kvantitativní uvolňování nezpůsobí 2% inflaci, nezvýší ceny na trzích a nesníží nezaměstnanost na úrovně běžné v minulosti, přijde dlouhé období bolestivého návratu k prosperitě.

Uvedené je výtahem z „Asset purchases like ‘Ponzi scheme’“.

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • Ameriku vedou pitomci
    02.11.2010 21:04

    zisky dne plynou ze snižování nákladů a zvyšování efektivity výroby event. z jejího přesunu do oblastí s nižšími náklady, takže zvýšit inflaci a doufat v nominální růst může jen zfetovaný ben, který stále sní o tom, že bude dolary vyhozovat z helikoptéry, jenže si s nimi brzy bude moci leda vytřít. Jediné co jim nakonec zbude bude udělat měnu a zestátnit tak ten zbytek úspor co amíkům zbyly US socialismu zdar :o)
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data