Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nobelista Mundell: Fed ohrozí Evropu deflací, euru by pomohl fixní kurz k dolaru po vzoru chytré Číny

Nobelista Mundell: Fed ohrozí Evropu deflací, euru by pomohl fixní kurz k dolaru po vzoru chytré Číny

3.11.2010 16:07

Nový příliv peněz natištěných americkou centrální bankou posílí euro na úkor dolaru a podpoří deflaci v Evropě, uvedl ekonom a laureát Nobelovy ceny Robert Mundell. Důsledkem deflačních tlaků bude další zhoršení fiskálních podmínek evropských zemí, které budou splácet dluhy s většími potížemi, varuje Mundell, který je díky svému průkopnictví v teorii měnových unií považován za intelektuálního otce společné evropské měny a již dříve prohlásil, že kvantitativní uvolňování ze strany Fedu ublíží státům po celém světě.

Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka má za cíl kontrolovat inflaci, není v jejích silách bránit posilování eura, které může vyvolat deflační tlaky. Klesající ceny zvýší „reálnou hodnotu dluhu“, obává se Mundell. Podle dřívějších slov ekonoma, Fed tím, že tiskne další balíky peněz, „terorizuje“ světovou ekonomiku. V dalším rozhovoru pak naznačil určitou podobnost mezi současnou devalvací dolaru a „inflační daní“ v 70. letech. „Dolar, který byl hlavní rezervní měnou, ztrácel na hodnotě, což se projevilo jako určitá daň uvalená na jeho zahraniční držitele,“ vysvětlil. Zcela opačné varování vyšlo minulý týden z úst Mohameda A. El-Eriana, ředitele společnosti Pimco, podle něhož spustí Fedem natištěné peníze globální inflaci, která se stane nekontrolovatelnou.

Evropské vlády v reakci na propuknuvší fiskální krizi postupují směrem úsporných opatření. Nicméně ani v rámci vedení eurozóny se nedaří dosáhnout shody ohledně míry potřebných kroků k zabránění opakovaní situace z letošního jara, kdy EU společnými silami zabránila defaultu Řecka. Trhy začaly více rozlišovat tzv. periferní státy od rozpočtově odpovědnějších zemí unie, když dluhopisy zemí PIIGS stále výrazně ztrácejí a například výnosy irských státních dluhových papírů postupují do nových maxim.

Navzdory přetrvávajících obavám o udržitelnosti některých státních pokladen v EMU včera ratingová agentura Moody’s uvedla, že ekonomiky Řecka, Portugalska i Irska, které jsou pokládány za nejohroženější, se defaultu státních financí s největší pravděpodobností vyhnou díky silné podpoře domácích investorů, jimiž jsou tamní banky a penzijní fondy, které skupují dluhopisy bez ohledu na podmínky panující na trhu. Moody’s na základě analýzy 20 státních defaultů, které se odehrály od roku 1997, uvedla, že i tyto tři nejslabší země regionu se z problémů dostanou. Všech 20 zaznamenaných defaultů se odehrálo na rozvojových trzích, všeobecně mnohem menších a navázaných na chudší a nediverzifikované ekonomiky, které se zcela spoléhaly na podporu zahraničních investorů – ti v problémových časech zareagovali výběrem svého kapitálu. Portugalsko, Irsko i Řecko se naproti tomu těší silné podpoře na domácích dluhopisových trzích, a proto pro ně odliv zahraničního kapitálu není a nebude fatální.

Mundell navrhuje zafixování kurzu eura k dolaru a říká, že čínské řešení krize v podobě ukotvení jüanu k dolaru bylo „výborným zdrojem stability“ pro Čínu a celý svět. Nepovažuje proto rozhořčení Spojených států a jejich požadavek posílení renminbi za správný.

(Zdroj: Bloomberg, FT, CNBC)


Váš názor
  •  
    4.11.2010 14:41

    Tak, tak - jenom už nám nedělají starost prasata, ale oficiálně Cikáni (GIPSI) ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data