Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obama opět káral Peking. Jednání USA o volném obchodu s Jižní Koreou zatím bez úspěchu

Obama opět káral Peking. Jednání USA o volném obchodu s Jižní Koreou zatím bez úspěchu

12.11.2010 16:32

Byl učiněn pokrok směrem ke stabilizaci a posílení globální ekonomiky a ta je zpět na své „cestě k oživení“, nicméně pokud nebudou země více usilovat o udržitelný růst a férová pravidla v zahraničním obchodě i na devizových trzích, riskují obrat tohoto pozitivního trendu, uvedl v souvislosti s jednáním zástupců skupiny zemí G20 americký prezident Barack Obama. Prezident USA řekl, že „země s velkými obchodními přebytky se musí zbavit své nezdravé závislosti na exportech“ a že směnné kurzy „musí odrážet ekonomickou realitu“.

Obama nepolevil ve verbálním tlaku na čínskou měnovou politiku, když prohlásil, že renminbi je podhodnocené a že Peking „utrácí obrovské množství peněž“, aby ho tak udržel. Další zástupci summitu však zvolili mírnější a méně agresivní postoj, když se pouze shodli, že se zdrží „kompetitivních devalvací“ svých měn.

Posledním terčem kritiky se staly ale právě Spojené státy, když Fed oznámil plánovaný odkup vládních dluhopisů za 600 miliard dolarů, přičemž včetně reinvestic výnosů z dříve nakoupených papírů se celková částka podpory může vyšplhat až na 950 mld. USD. Obama kontroval slovy, že tento krok „nebyl učiněn se záměrem ovlivnit dolar, cílem bylo pouze podpořit růst ekonomiky“. Zopakoval tím slova amerického ministerstva Timothy Geithnera, který zřejmě reagoval na vyjádření bývalého šéfa Fedu Greenspana, který se nechal bez podrobnějšího vysvětlení slyšet, že USA stejně jako Čína sledují politiku oslabování domácí měny. „To je nesprávné pojmenování ať už politiky Fedu či té naší a není to ani správné pojmenování toho, co se na trzích děje. Nikdy nebudeme usilovat o oslabení naší měny ve snaze získat komparativní výhodu nebo podpořit růst ekonomiky,“ řekl včera Geithner.

Na adresu globální ekonomiky Obama pronesl, že navzdory zlepšení v mnoha oblastech, on i ostatní představitelé světových ekonomik uznávají, že „pokrok není dostatečně rychlý“. „Není možné, aby vláda zajistila práci 8 milionům lidí, kteří zaměstnání ztratili. O to se musí postarat soukromý sektor,“ dodal.

Obama zopakoval svůj záměr dovést do úspěšného konce dlouhotrvající jednání o obchodní smlouvě s Jižní Koreou, která je sedmým největším obchodním partnerem USA. Prezidentům obou zemí se do zahájení summitu, což si Obama původně vytyčil jako nejzazší termín, nepodařilo sjednat definitivní dohodu o zóně volného obchodu, o kterou obě země usilují. Podle vyjádření obou prezidentů stále panují neshody o podmínkách v klíčových oblastech, jako je obchod s automobily nebo dobytkem. Obama i I Mjong-bank slíbili, že budou v jednáních pokračovat.

"Shodli jsme se, že k vyřešení detailních otázek je zapotřebí více času, a požádali jsme ministry obchodu, aby vzájemně přijatelné dohody dosáhli co nejdříve," řekl jihokorejský prezident na společné tiskové konferenci s Obamou. "Chceme, aby to bylo hotovo v řádech týdnů," upřesnil Obama. Obě vlády podepsaly dohodu o volném obchodu již v polovině roku 2007. Znění smlouvy však narazilo na odpor většinových demokratů v Kongresu, kteří podmínili její přijetí zejména větším otevřením korejského trhu automobilů. USA také požadovaly větší prostor pro svůj vývoz hovězího masa.

Prozatímní nezdar v dohodách je některými chápán jako špatná vizitka amerického prezidenta, který chce oživení největší ekonomiky světa postavit na vývozu – do roku 2015 plánuje americký export zdvojnásobit.

Pro USA by smlouva s Koreou byla největší obchodní dohodou od roku 1992, kdy se svými sousedy Kanadou a Mexikem podepsala Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA). Bílý dům odhaduje, že bezcelní obchod zvýší americký vývoz do Koreje až o 11 miliard dolarů ročně a k ročnímu výkonu americké ekonomiky přidá nejméně deset miliard dolarů.

(Zdroj: CNBC, Bloomberg, WSJ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024
9:02Rozbřesk: Dnes se ukáže, jak Evropě Amerika utíká
8:52Moneta oznámila výsledky, Meta Platforms utratí o miliardu více na AI a futures jsou smíšené  
7:37Moneta dosáhla zisku 1,3 miliardy korun a je na dobré cestě doručit celoroční cíl
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.