Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O’Neill: Nepotřebný mýtus měnových válek

O’Neill: Nepotřebný mýtus měnových válek

24.11.2010 13:11
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních týdnech se volně používala fráze „měnové války“. Doufejme, že jde o přechodný jev: Jedná se o nevhodný výraz a vlastně jde o fikci. Ve skutečnosti zde nejsou žádné měnové války, měnové trhy jen normálně reagují na události. Podívejme se na fakta. Čínská měna oproti dolaru v minulých pěti letech posílila o 20 %. Asi desetina tohoto posílení proběhla toto léto. Na bázi měnového koše renminbi posílilo za stejnou dobu o 14 %. Obojí představuje podstatný pohyb s velkými následky.

Ti, kteří se obtěžují podívat, vidí, že je tu mnoho důkazů změny čínské ekonomiky k lepšímu. Její obchodní přebytek dosahoval během prvních deseti měsíců roku 2010 jen kolem 3,2 % HDP, což je asi třetina hodnoty dosahované před finanční krizí. Přebytek běžného účtu se také zdá být obrovský, podle MMF tento rok dosáhne 270 miliard dolarů. Relativně k HDP ale pravděpodobně nepřekročí 5 %, což je polovina hodnoty dosažené na vrcholu. Je tu také mnoho zpráv o tom, že mezinárodní firmy již nevnímají Čínu jako nízkonákladového producenta pro jejich výrobky, což by nadále mohlo obchodní přebytky zmenšovat.

Podle některých je toto zlepšení jen přechodné a jen odráží prudký pokles poptávky po čínských exportech, zejména ze strany USA. Pokud by to ale byla pravda, proč jsou exporty o 400 miliard vyšší než v roce 2009? Zásluhu nese domácí čínská poptávka, která pomáhá zemím zaměřeným na exporty, jako je například Německo. Někteří z toho netěží, ale to není důvod vinit Čínu z měnových válek. I Spojené státy mohou v určité fázi zaznamenat nárůst svých exportů.

Během posledních setkání zemí G20 mnozí obviňovali USA, že sledují vlastní zájmy. Fed je odpovědný za udržení vysoké zaměstnanosti a nízké inflace, ne za měny. Slabší dolar může být důsledkem jeho politiky. Jestliže ale uspěje, přinese to i silnější dolar. To sebou nese systém pohyblivých měnových kurzů.

Několik dalších zemí také v minulých měsících intervenovalo s cílem zastavit posílení domácí měny. Některé sporadicky, jiné častěji. Příkladem mohou být Brazílie, Japonsko a Švýcarsko, kde každá z těchto zemí má perfektní důvody pro své kroky, protože kurz jejich měny se zdá být nadhodnocený. Ani zde není namístě přirovnávat tuto situaci k válce.

V jednom bodě ale mají ti, kteří vidí čínskou měnu jako podhodnocenou, určitou pravdu. Čínské měnové rezervy nyní dosahují 2500 miliard dolarů. Ale ani zde nesmíme zapomínat na ohromný tok investic do země. To znamená, že platební bilance, která zahrnuje tok kapitálu, je mnohem silnější, než v poslední době zlepšený běžný účet. Částečně jde o kroky, které dávají smysl, částečně o zbytečnou akumulaci rezerv, která má zabránit opakování asijské krize, ke které došlo v roce 1998.

Žijeme v době, kdy rozvoj pomáhá milionům lidí dostat se z chudoby. Čína stojí v popředí tohoto procesu a její ekonomika se za posledních deset let ztrojnásobila. Další země BRIC i další rozvíjející se ekonomiky jsou také důležité. Jde o pozoruhodný vývoj, který bychom normálně nedávali do souvislosti s válečnou situací. V dalších deseti letech růst odbourá globální nerovnováhy, které leží v jádru současné debaty o měnách. Systém plovoucích kurzů během tohoto procesu ukáže svou užitečnost.

Uvedené je výtahem z „Time to end the myth of currency wars“, autorem je Jim O’Neill.

(Zdroj: Financial Times)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.07.2022
22:06Pozitivní závěr chmurného týdne, Meta -0,76 %  
18:38Vstup Coloseum na burzu: Odpovídá CEO Jan Mužátko a Q&A. Zhlédněte záznam webináře!
17:33Ani závěr týdne kvůli datům není zelený  
17:01Index ISM podpořil sázky na recesi a pokles sazeb  
16:56Atlanta věští pokles, akcie jsou naladěny trochu jinak
16:20Newsweek: Ruská ekonomika se hroutí, ukazují nová statistická data
15:32Schodek státního rozpočtu ke konci června klesl na 183 miliard Kč
15:16Jak se Meta přemístila z růstových do hodnotových ETF
14:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o provedení zápisu fúze ve veřejném rejstříku
13:38Recese straší trhy. Investoři prchají jak z akcií, tak z dluhopisů
12:21Děkujeme za přízeň! Patria opět mezi oceněnými brokery soutěže Zlatá koruna 2022
11:43Akcie se snaží zvedat, ale evropská inflace byla vyšší a rizikem je americké ISM  
11:23Inflace v eurozóně v červnu opět překonala rekord, zrychlila na 8,6 procenta
11:10Perly týdne: Medvědí trhy nekončí učebnicově, naše reality mezi nejnafouknutějšími na světě
10:53Podmínky v průmyslu se v červnu poprvé od srpna 2020 zhoršily
9:37Evropská unie v červnu poprvé dovezla více plynu ve formě LNG z USA než skrze plynovody z Ruska
9:14Rozbřesk: Technická stagflace je oč tu teď běží. Dlouhé úrokové sazby kolabují
8:52Evropa načne nové pololetí negativně, ČEZ bez nároku na dividendu  
8:40Bloomberg: Ukrajina uvažuje o možnosti restrukturalizace dluhu
8:37Nový guvernér ČNB Michl: Prioritou bude snížení inflace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data