Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdo kupuje akcie, sází na Fed. Jak dlouho mu ale vydrží munice?

Kdo kupuje akcie, sází na Fed. Jak dlouho mu ale vydrží munice?

18.2.2011 14:44
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ben Bernanke je nejvlivnějším ekonomem uplynulé dekády, shodl se panel více než 50 uznávaných kolegů ze stejné branže dotázaných týdeníkem The Economist. Šéf americké centrální banky tak předstihl Johna Maynarda Keynese, který se musel spokojit až s druhou příčkou. Bernankeho v současnosti nevyzdvihují jen akademici. Na pomník by mu mohl přispět i leckterý majitel akcií, protože od srpna trvající rally na akciových trzích je z velké části jeho dílem.

Co má v plánu, vyložil Bernanke v listopadovém článku napsaném pro Washington Post: „S vyššími cenami akcií vzroste bohatství spotřebitelů a s ním i jejich důvěra, což zas posílí ochotu utrácet. Vyšší spotřebitelské výdaje povedou k vyšším tržbám a ziskům, a to nakonec podpoří hospodářskou expanzi.“ Jde o jednoduchý recept, který už několikrát ozkoušel Alan Greenspan, když před Bernankem téměř 20 let Fed sám vedl.

Jinými slovy, americké centrální bance rozhodně nebude vadit, když ceny akcií vystoupají na lehce nadprůměrnou úroveň, čili vyšší než by byla bez QE2, které Fed rozjel na podzim. Jenže jaká je normální cenová hladina? Profesor Robert Shiller z Yale University používá cyklicky očištěný ukazatel P/E (roční zisk na jednu akcii). Místo stávajícího roku Shiller kalkuluje s průměrným ziskem za posledních deset let, aby se tak zbavil vlivu hospodářského cyklu. Hodnota tohoto poměru v současnosti činí 23,7, což je 45 % nad historickým průměrem a blíží se úrovni dvou ze čtyř historických vrcholů ve dvacátém století – rokům 1901 a 1961. Bernanke tak podle všeho dosáhl svého.

Pokud použijeme minulost jako vodítko, měla by vysoká hodnota Shillerova ukazatele P/E značit nízkou budoucí návratnost. Jenže zisky amerických společností se v poslední době vyšplhaly do tak závratných výšin, že investoři Shillerovi jeho pesimismus nevěří, stejně jako tomu bylo na konci devadesátých let.

Na současné rally ale nesedí další věci. Pokud jsou investoři tak optimističtí, jak to, že centrální banky ponechávají úrokové sazby na historických minimech? Je jasné, že hospodářské oživení nestojí na příliš pevných nohách. Ve Velké Británii, Japonsku i Portugalsku došlo ve 4Q10 k poklesu HDP. Rostoucí ceny komodit ukrojí ještě větší díl ze spotřebitelských výdajů a vytvářejí proinflační tlaky.

Dlouhodobý výhled kazí i demografie, jejímž vlivem se zabývá nedávná analýza „Equity Gilt Study“ od banky Barclays Capital. V ní je americký akciový trh podroben testu závislosti na řadě populačních ukazatelů. Nejsilnější vazba na akcie podle Barclays existuje ve vztahu k poměru mezi tzv. málo a hodně spořícími. Málo spoří lidé mezi 25-34 lety zatíženi hypotékami a pak občané starší 65 let, kteří si užívají zaslouženou penzi a čerpají nastřádané prostředky. Druhou kategorii tvoří lidé mezi 35 a 54 let věku, což je podle autorů studie hlavní období pro spoření.

Až do poloviny šedesátých let minulého století se poměr držel na stabilní hodnotě 1,2 (viz první graf). Méně střádající převažovali, ale nijak výrazně. Pak začaly dospívat silné poválečné ročníky, ukazatel strmě rostl, přičemž vyvrcholil na úrovni 1,7 na začátku osmdesátých let, kdy se akciový trh pomalu dostával z dlouhého medvědího období (viz druhý graf). Tehdy, když baby boomerům začalo táhnout na čtyřicítku, se trend obrátil a následoval neméně prudký pokles až na úroveň 1,1. To bylo kolem roku 2000, kdy vrcholila internetová mánie. Pak začal poměr opět stoupat, přičemž Barclays odhaduje, že se ustálí v roce 2020 na hodnotě lehce pod 1,6.


Graf 1: Poměr slabých a silných spořivců

Ben1
(Foto zdroj: The Economist)


Graf 2: Vývoj indexu Dow Jones Industrial Average

Ben2

Převaha méně spořícího obyvatelstva bude znamenat nižší přítok prostředků do akciových trhů, model Barclays tedy do budoucna počítá pouze s 3% reálnou výnosností, nominální pak odhaduje na 5 %. A i tato prognóza může být přehnaně optimistická, jelikož předpokládá 3% růst americké ekonomiky. Pokud by ve skutečnosti byl jen 2 %, klesne nominální výnosnost na méně než 4 %.

Tyto modely však krátkodobě příliš velkou vypovídací hodnotu nemají. Konec rally zřejmě jen tak nepřijde, pokud ovšem nebudou centrální banky nuceny zvedat sazby, nebo neochabne růst v Číně či Spojených státech. Nákup akcií tedy znamená sázku na Bena, ale je třeba bedlivě sledovat známky toho, že se karta obrací.

(Zdroj: The Economist)


Váš názor
 • Bernanke lže....
  18.2.2011 16:34

  Pokud Bernanke tvrdí: „S vyššími cenami akcií vzroste bohatství spotřebitelů a s ním i jejich důvěra, což zas posílí ochotu utrácet. Vyšší spotřebitelské výdaje povedou k vyšším tržbám a ziskům, a to nakonec podpoří hospodářskou expanzi.“ Tak buď vědomě lže a nebo své práci nerozumí. S vyššími cenami akcií sice opticky vzroste bohatství spotřebitelů, ale spotřebitelé místo utrácení za spotřební zboží vkládají své volné peníze do akcií. Snižuje to jejich ochotu utrácet a tudíž snižuje spotřebitelské výdaje. Trh se už delší dobu pohybuje na nižších objemech a z toho plyne že velký hráči kteří mají peníze je neutrácejí a tak se odčerpávají i poslední volné peníze spotřebitelů. Pokud by došlo v dohledné době (čehož se obávám) k poklesu ceny akcií, tak se spotřebitele stanou ještě chudšími jak byli a jsem zvědav, co pak pán Bernanke udělá. Zatím to jde, ale jen díky nepředstavitelnému přispění těch co nepřetržitě obsluhují stroje na tisk amerických bankovek.
  Vrták
  • Re: Bernanke lže....
   18.2.2011 16:56

   Bernake nelže, protože velká část domácností má akcie v dlouhodobém držení a tedy při růstu se jejich majetek zhodnocuje a působí jako psychologický mechanizmus, který otevírá peněženky k většímu utrácení. Toto rčení je dlouhodobě známé a pravdivé.
   MERKUR1
   •  
    21.2.2011 10:10

    když nelže tak proč se teto rally neúčastní velcí hráči a objemy jsou proti dubnu 2010 třetinové,když je to vše tak fajn,osobně si myslím ,že je to jen tunel na malé investory vytáhnou z nich prachy a pak to poslou do páně
    •  
     21.2.2011 10:25

     naprosto souhlasím, "legalní" cesta jak vytáhnout peníze z lidí
     konspirace
     • nikdo vás nenutí
      21.2.2011 10:46

      si nějaké akcie kupovat....
      Orangutan
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data