Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Draghi (ECB): Tříleté úvěry bankám, snížení rezerv, uvolnění kolaterálu. Žádné půjčky přes MMF, horší výhled ekonomiky. Euro i akcie po výstřelu prudce dolů

Draghi (ECB): Tříleté úvěry bankám, snížení rezerv, uvolnění kolaterálu. Žádné půjčky přes MMF, horší výhled ekonomiky. Euro i akcie po výstřelu prudce dolů

8.12.2011 15:04, aktualizováno: 8.12. 15:28
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Guvernér Evropské centrální banky Mario Draghi po rozhodnutí ECB o snížení klíčové sazby o 25 bps na 1,00 % oznámil sadu opatření na dodávky likvidity do finančního sektoru a skrze něj do ekonomiky. Překvapila svojí vyšší agresivitou proti očekáváním, byť podrobnosti mají být odkryty později. Na druhé straně později zchladit trhy odmítnutím (či označením za velmi právně komplikované) půjček přes MMF a zhoršením výhledu pro ekonomiku eurozóny.

ECB oznámila zavedení dvou nových 36měsíčních nástrojů na dodání likvidity, které bude používat v rámci svých refinančních operací. Uplatní fixní sazbu, v rámci nich plné uspokojení poptávky. Chce jimi zvrátit strnulý trh mezibankovního financování, ale také poskytnout bankám dostatečně dlouhou likviditu na to, aby ty mohly jednak zlepšit tok úvěrů do reálné ekonomiky a jednak se lépe vyrovnat s novými přísnějšími požadavky na kapitálovou vybavenost dle Basel III.

Draghi také potvrdil uvolnění podmínek pro přijímaný kolaterál. Na tuto zprávu okamžitě reagovaly růstem akcie evropských bank.

Vyjma těchto kroků, které byly očekávány, byť s nižší intenzitou (dvouletý nástroj místo tříletého), ECB navíc rozhodla o snížení požadavku na rezervy na 1 procento ze 2 procent.

Vzápětí ale optimismus trhů zchladilo další prohlášení Draghiho o tom, že jako právně velmi komplikované vidí poskytování prostředků ECB skrze Mezinárodní měnový fond, kterého ECB není členem. Postup, kdy by jednotlivé centrální banky poskytly peníze MMF a ten za ně pak nakoupil dluhopisy eurozóny, označil za odporující Smlouvě o EU.

ECB také zhoršila výhled pro ekonomiku eurozóny. Letos očekávaný růst původně v rozmezí 1,4 až 1,8 procenta HDP centrální banka ztlumila na 1,5 - 1,7 %. Do negativního růstu zasahuje nový výhled pro rok 2012 v rozmezí -0,4 % až +1,0 % místo sodu očekávaných 0,4 % až 2,2 %. Pro roku 2013 výhled ECB hovoří o koridoru 0,3 % až 2,3 %.

Draghi odmítavě reagoval na dotazy k rozšíření programu odkupu dluhopisů a potvrdil, že nákupy nadále bude snaha plně sterilizovat.

Na kroky ECB zaregovaly nejrpve růstem jak evropské akciové trhy, které připisovaly až přes 1 %  také akcie na domácím trhu v Praze (PX navýšil zisky na 0,5 %). Euro k americkému dolaru posílilo až na hranici 1,3459 USD/EUR. Vzápětí ale v reakci na slova k MMF a horší výhled pro ekonomiku přišel prudký obrat. Euro padá až na 1,3311 USD/EUR, evropské akcie výrazně ztrácejí. Aktuálně DAX -1,4 %, CAC -1,3 %, FTSE -0,3 %.

Intradenní vývoj kurzu USD/EUR (online):
(Zdroj: ECB, CNBC, Bloomberg, Reuters)

Dále sledujeme.


Váš názor
  • 8.12.2011 15:24

    to ani nepište, už je to všechno úplně jinak.
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y