Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Podmínkou koalice s VV další úspory. Skončí zřejmě ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje

Nečas: Podmínkou koalice s VV další úspory. Skončí zřejmě ministerstva kultury, životního prostředí a místního rozvoje

05.04.2012 13:06, aktualizováno: 5.4. 15:39
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Podmínkou pokračování vlády s Věcmi veřejnými je, že kabinet ve středu schválí další úspory, tak aby deficit rozpočtu byl příští rok pod třemi procenty HDP. Po dnešním jednání lídrů ODS a TOP 09 to řekl premiér Petr Nečas (ODS). Stejně jako ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) zdůraznil, že vláda nebude svůj program měnit. Možná je podle něj jen revize toho, co vláda z rozpočtových a časových důvodů už nestihne prosadit.

"Znamená to jen z programového prohlášení korektně a veřejně udělat seznam toho, co nedokážeme z rozpočtových či časových důvodů už realizovat. Neznamená to tedy měnit priority vládního programového prohlášení či ho přejednávat," řekl Nečas. Klíčové podle něj je, aby úterní koaliční jednání skončilo dohodou o rozpočtech na roky 2013 a 2014.

Premiér Petr Nečas na dnešní tiskové konferenci následně uvedl, že poslední data ukazují, že by schodek rozpočtu za rok 2011 mohl být pod původně oznámenými 3,7 % HDP. Zároveň však varoval, že fiskální deficit za rok 2014 by mohl být vyšší než plánovaných 1,9 % kvůli slabšímu ekonomickému růstu v letošním roce. Rozhodně však musí být pod maastrichtským 3% cílem a skončit by měl i pod vládním cílem pro rok 2013 na úrovni 2,9 %.

Kalousek zopakoval, že chuť TOP09 pokračovat ve vládě s VV není veliká. Možné to podle něj je jen v případě, že se v úterý vládní strany dohodnou na dalším snížení deficitu veřejných rozpočtů. "Nepřichází v úvahu rozšiřování nebo podmiňování této agendy," řekl.

Úředníci z úřadu vlády už podle Nečase začali pracovat na expertním textu, který zhodnotí, co z vládního programového prohlášení bude vyškrtnuto. Jako příklad Nečas uvedl, že se od počátku roku 2014 nestihne zavést odložené školné. Řada dalších kroků, naplánovaná za předpokladu ekonomického růstu, nyní nebude realizovaná. "V rámci úsporných opatření budeme mít nižší valorizaci důchodů na tři roky," připomněl premiér.

Rušení tří ministerstev, které ohlásil premiér Petr Nečas (ODS), se má týkat rezortů kultury, životního prostředí a místního rozvoje. Každá koaliční strana by tak přišla o jednoho ministra. Agentuře Mediafax to dnes sdělil důvěryhodný zdroj s tím, že kulturní agenda se začlení pod školství a zbylé dva rezorty pod ministerstvo zemědělství a venkova. Hlavní informace následně přinesla i agentura ČTK s odvoláním na zdroje z ODS a VV. O transformaci rezortu na ministerstvo venkova mluvil Nečas už vloni na podzim, když do ministerské funkce instaloval Petra Bendla (ODS).

Pokud se vláda na tomto scénáři skutečně dohodne, bude to pro každou ze tří koaličních stran znamenat ztrátu jednoho křesla. Ministerstvo kultury vede Alena Hanáková (TOP 09-STAN), životní prostředí Tomáš Chalupa (ODS) a místní rozvoj Kamil Jankovský (VV).

Premiér Nečas mluví o rušení tří ministerstev od středečního grémia ODS, jejich jména ale zatím odmítal upřesnit. "Chceme redukovat agendy, tedy činnosti úřadů, z toho potom plynoucí redukce úřadů. Ale tak, aby to nebylo pouhé přemalování fasády jednoho ministerstva a pojmenování dvou ministerstev do jednoho," zmínil ve čtvrtek po jednání zástupců ODS s TOP 09.

Občanští demokraté a TOP 09 daly VV na jednání o budoucí podobě vlády čas do úterý. ODS nabídla revizi programu a zrušení tří ministerstev, jak žádají VV. "Chceme redukovat agendy, tedy činnosti úřadů, ale tak, aby to nebylo pouhé přemalování fasády," zdůraznil předseda vlády s tím, že dohoda o tomto tématu by měla být dosažena do konce roku. Cílem i zde musí být úspora, a tedy co nejvyšší eliminace příslušné rozpočtové kapitoly.

V případě neúspěchu jednání chce ODS rychlé předčasné volby konané do konce června. ODS ve středu mluvila o 22. a 23. červnu s tím, že nynější sněmovna by ještě schválila prováděcí zákon k přímé volbě prezidenta.

Předseda VV Radek John ve středu večer uvedl, že návrhy ODS k nové dohodě o vládě jsou vstřícné a z velké části odpovídají požadavkům VV. Poslanecký klub VV večer odhlasoval, že zástupci strany mají jednat o pokračování vlády a prosazení svých požadavků. Až pokud by jednání zkrachovala, ministři VV mají podat demisi. 


 

(Zdroj: ČTK, Mediafax, ČT)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2026
9:33Tržby německého průmyslu poprvé za téměř tři roky vzrostly
9:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na Valnou hromadu
9:00Rozbřesk: Uvidíme brzy (ne)dohodu mezi USA a Íránem?
8:47Trhy dnes v úvodu zamíří vzhůru. Ropa zlevňuje a Nikkei nad 65 tisíci body  
6:07Spotify uklidnilo investory: silný výhled i nová strategie tlačí akcie vzhůru
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data