Americký bankovní systém udělal od nedávné finanční krize velký pokrok a je celkově odolnější, je však třeba se zaměřit na kvalitu úvěrového portfolia a likviditní podmínky. V projevu pro bankovní konferenci v Chicagu to uvedl šéf centrální banky Ben Bernanke. Upozornil zároveň, že horší situace přetrvává na hypotečním trhu, kde je někdy problém dostat hypotéku na bydlení i pro ty lidi, kteří patří mezi spolehlivé dlužníky.
"Podmínky v bankovním systému i v širším finančním sektoru se v posledních letech výrazně zlepšily," poznamenal šéf Fedu prostřednictvím telemostu z Washingtonu. Dodal nicméně, že banky čeká ještě spousta práce s ohledem na přizpůsobení současnému ekonomickému prostředí a regulační podmínky, které vznikly jako odpověď na krizi. „Se zrychlujícím ekonomickým růstem bude finančně posílený bankovní systém dobře připraven na rozvolnění úvěrování.“ Obecně se ale podle šéfa Fedu dá říci, že firmy i spotřebitelé získávají úvěry snáze. To Bernanke z velké části považuje za výsledek zlepšení bilance bank.
Na kritiku, že regulační úřady svou politikou omezily přístup k úvěrům, Bernanke řekl, že z hlediska dohledu nad bankami Fed zaujal vyrovnaný přístup. Objem hotovosti a cenných papírů v portfoliích bank se podle něj od roku 2009 zhruba zdvojnásobil. Díky tomu si vytvořily polštář na krytí rizikových úvěrů v budoucnu.
19 největší věřitelských institucí v USA navýšilo objem regulatorního kapitálu (Tier 1) proti roku 2009 o více než 300 miliard dolarů za 760 mld. USD. Bernanke citoval z letošních výsledků zátěžových testů bankovního sektoru, podle nichž patnáct z devatenáctky největších, včetně , a Bank of America/Merrill Lynch, bude schopno udržet svou kapitálovou pozici nad regulátory vyžadovaným minimem i v případě „extrémně nepříznivého“ scénáře, a to i za předpokladu plnění plánu výplaty dividend a zpětného odkupu akcií.
(Zdroj: ČTK, Bloomberg)