Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Korekce, nebo medvědí trh?

Korekce, nebo medvědí trh?

8.6.2012 18:49
Autor: Redakce, Patria Online

Jaký je rozdíl mezi korekcí a medvědím trhem? Zažitá definice říká, že korekce nastává v situaci, kdy pokles cen akcií nedosáhne 20 %. Pokud tuto hranici překročí, jde o medvědí trh. Korekci obvykle vyvolá pokles valuačních násobků (PE), který způsobí obavy z poklesu zisků. Pokud se tento pokles nedostaví a zisky zůstanou stabilní či dokonce rostou, PE se vrátí zpět a pokračuje býčí trh. Jestliže zisky klesnou, PE se může dále snižovat a výsledkem je medvědí trh. Korekcí jsou tedy vlny paniky, po kterých ale nenásleduje fundamentální zhoršení situace. Ošklivá korekce přišla před dvěma roky i před rokem. A probíhá také v letošním roce. Následující graf ukazuje vývoj tržní valuace indexu S&P 500: 
 
yardeni

Letos dosáhlo PE vrcholu na hodnotě 13. Stalo se tak 26. března, od té doby kleslo o 11 % na 11,6. Je to jen kousek od minima roku 2010 – tehdy se PE propadlo na 11,4. Očekávané zisky však během posledního týdne v květnu vzrostly na 111,27 dolarů na akcii. Pokud by tedy PE otestoval úrovně dosažené během paniky loňského roku (10,2), index S&P 500 by klesl na 1.135 bodů.

Volatilita trhu je z valné části dána právě pohybem PE, zisková očekávání se obvykle pohybují pomaleji. Výjimkou bývají recese, kdy se propadají obě proměnné. V roce 2009 se PE propadlo o 32 % na 10,2. Očekávané zisky klesly o 29 %. PE pak dosáhlo dna až v roce 2008, a to na hodnotě 8,9.

(Zdroj: Blog Eda Yardeniho)


Váš názor
 • nope
  9.6.2012 1:53

  Toto je epic fail. Nevím, jak je Vaše definice "20%" zažitá, ale já jsem o ní nikdy neslyšel. Každý, kdo se trochu zajímá o trhy, si teď musí klepat na čelo, když si vybaví definici, která je opravdu zažitá. A hlavně uznávaná. A rozhodně tam nehrají roli nějaká procenta. Krok vedle pane "Redakce".
  • Re: nope
   9.6.2012 11:08

   Je to stará známá poučka,i když si o ní neslyšel.Medvědí trh je bežně definován na rozdíl od korekce,větším než dvacetiprocentním poklesem.http://www.investicniweb.cz/trhy/akcie-svet/2012/4/25/clanky/akcie-historie-medvedich-trhu-ve-trech-jasnych-grafech/
   Velkamedvědice
  • Re: nope
   9.6.2012 10:20

   Vubec nic jsi nepochopil. Jedna se preci o vysvetleni zname korekce, tzv. osklive.:-)
   hm
 • ani jedno ani druhé
  8.6.2012 19:16

  Budeme tomu říkat-soustružníkuv trh.Hodně chytrostí a znalostí.Opravdu hodně znalostí.Ale je to k ničemu.Sám to neví.Teda ten pan Soustružník.Buď to půjde up nebo dolů či jinak.Ale neví to.Kabrňák.
  ....
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data