Současný vývoj na americkém trhu práce by mohl být motivací k dalšímu uvolnění monetární politiky. Sám Ben Bernanke totiž několikrát zopakoval, že pokud nezaměstnanost přestane klesat, bude to důvod pro další uvolnění. Při pohledu na vývoj žádostí o podporu v nezaměstnanosti je přitom patrné, že v poslední době dochází k jejich mírnému růstu, což je v souladu se zastavením poklesu nezaměstnanosti. Pro FT to uvedl Gavyn Davies z Fulcrum Asset Management, který si podle svých slov „již není jistý, na co Fed ještě čeká“.
Bernanke dává najevo, že jeho motivací nejsou politické důvody, jeho práci ale komplikuje „politický šum přicházející z obou stran“. Vývoj na trhu práce a stejně tak vývoj inflace ale představují pádné argumenty pro to, aby Fed jednal. Podle Daviese totiž i poslední vývoj jádrové inflace poskytuje Bernankemu prostor pro uvolnění politiky. „On rozhodně sleduje jádrovou inflaci. Během zimy byla inflace po delší dobu nad 2% cílem a kolem března začal být i Bernanke méně přesvědčený o dalším uvolňování. V poslední době však začal trend klesat a čísla jdou jasně pod 2% cíl,“ uvedl ekonom. Fed podle něho na posledním zasedání FOMC učinil určité kroky, nyní by ale mělo přijít více.
Trh dluhopisů momentálně ukazuje, že očekávaná inflace se pohybuje na 2 %. To podle Gaviese není tak silnou motivací pro další QE, jako tomu bylo v roce 2011, kdy inflační očekávání klesla pod 2 % a následně přišla operace Twist. V roce 2010 inflační očekávání klesla dokonce ještě níž a následovalo QE, nyní se „v takové oblasti ještě nepohybujeme“. I tak ale současný stav dává Fedu prostor pro další kroky. Na příštím zasedání FOMC tak Davies nečeká, že dojde k uvolnění politiky, které by zvětšovalo rozvahu Fedu. Pravděpodobnější je další vodítko ohledně vývoje krátkodobých sazeb, konkrétně sdělení, že Fed nebude zvyšovat sazby až do roku 2015.
Arjuna Mahendran, který stojí v čele investičních strategií v Private Bank, se domnívá, že Fed bude mnohem ochotnější k dalšímu uvolňování než ECB. Důvodem je jeho dvojí mandát, který se zaměřuje také na nezaměstnanost. Inspirovat by se mohl strategií, kterou sleduje Bank of England a mohl by tak podpořit mezibankovní trh. Ten americký si ale na druhou stranu ve srovnání s Velkou Británií vede dobře, protože problémy v Evropě donutily peněžní fondy k přesunu do USA. Fed by také mohl nakupovat cenné papíry kryté hypotékami, šlo by ale o dosti kontroverzní krok, protože americký trh s bydlením už na tom podle investora není tak špatně. Na konci roku by pak podle jeho očekávání měl Fed přikročit k dalšímu QE, což podpoří růstová očekávání na trhu.
(Zdroj: FT, CNBC)