Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poučení z chyb roku 1932, na které by neměl zapomínat Fed ani ECB

Poučení z chyb roku 1932, na které by neměl zapomínat Fed ani ECB

3.8.2012 12:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Ben Bernanke je uznávaným odborníkem co se týče historie monetární politiky Fedu a zejména 30. let. Tento týden je to 80 let, co se Fed rozhodl ukončit agresivní kvantitativní uvolňování, které probíhalo během nejhoršího období Velké deprese v letech 1929 – 1933. Podle některých ekonomů ale toto rozhodnutí vedlo k pádům bank a upuštění od zlatého standardu. Současná situace se od roku 1932 liší, i když některé z používaných argumentů se podobají. A z vývoje po roce 1932 můžeme usuzovat na to, co by se stalo v roce 2008, kdyby Fed učinil stejný krok jako v roce 1932. A toto poučení je možná ještě relevantnější u ECB.

Vývoj v roce 1932 není tak známý jako notoricky známé chybné utažení v roce 1937. V roce 1932 byla ekonomická situace složitá, nedocházelo ke stabilizaci HDP ani průmyslové výroby. Deflace dosahovala výše 10 % a rychle zvyšovala dluhovou zátěž v ekonomice. Pády bank přispívaly ke snižování peněžní nabídky, která z vrcholu v roce 1929 klesla o 33 %. Milton Friedman a Anna Schwartz tvrdili, že většina vzniklých škod nemusela vzniknout, pokud by Fed tomuto poklesu peněžní nabídky zabránil. To znamená, že měl podniknout agresivnější nákupy vládních dluhopisů a poskytnout bankám likviditu. Fed tak ale neučinil a došlo k obrovské kontrakci v bankovním sektoru. Pokud by Bernanke v roce 2008 neučinil to, co učinil, mohl vývoj vypadat podobně.

V popsaném vývoji bylo ale období, kdy Fed přistoupil k nákupům aktiv – došlo k tomu mezi únorem a červencem 1932. The New York Times tehdy napsaly, že „Fed učinil nejodvážnější krok v boji s depresí“. Podle Friedmana jeho strategie fungovala, sazby klesaly a zdálo se, že aktivita a deflace dosáhly svého dna. Pak ale Fed ztratil nervy a program nákupů ukončil. Proč? Odpověď není ani dnes jasná. Barry Eichengreen se domnívá, že další nákupy by vyvolaly problémy co se týče parity dolaru ke zlatu. Chang-Tai Hsieh a Christina D. Romer ovšem zase tvrdí, že Fed toto v úvahu nebral a tlaky na dolar patrné nebyly. Fed se prostě vrátil ke starému způsobu uvažování okamžitě poté, co se situace dostala z nejhoršího. Zároveň se domníval, že politika je uvolněná ve chvíli, kdy banky drží nadměrné rezervy i přesto, že jejich výše byla v recesi irelevantní. Navíc se objevovaly argumenty, že další nákupy dluhopisů by poškodily trh a uměle snížily sazby, za které si vláda půjčovala. Nakonec se přidaly názory, že by došlo i ke zhoršení rozvahy Fedu.

Mnohé ze zmíněných argumentů můžeme slyšet i dnes. V roce 1932 se ukázalo, že jsou mylné. Opomíjely totiž fakt, že prudce vzrostla poptávka soukromého sektoru po likviditě a centrální banky tuto poptávku musí uspokojit tím, že zvětší svou rozvahu. Zejména ECB by na to neměla zapomínat.(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Čtěte více:

Zahnal šéf ECB Draghi sám sebe do kouta?
27.7.2012 12:21
Evropská centrální banka udělá cokoli v rámci svého mandátu, aby zabrá...
Den Draghi: Co ECB neudělá, bude špatně. Co udělá, může zklamat. Chystá společnou akci s ESM?
2.8.2012 10:53
Evropská centrální banka učiní vše, co bude třeba, k ochraně eurozóny ...
Draghi: Sázka proti euru je nesmyslná. Zásah ECB zpřesní nejbližší týdny. Eurodolar po výletu nad 1,24 padl pod 1,22, trhy v červeném
2.8.2012 15:08
Guvernér Evropské centrální banka Mario Draghi pouze naznačil, že Evro...
Wyplosz: Draghi potřetí zabodoval, možná je namístě optimismus
3.8.2012 7:59
Prohlášení prezidenta ECB Maria Draghiho z minulého týdne poslalo trhy...

Váš názor
 • bankéře
  3.8.2012 14:08

  všechny zmetky pozavírat a banky zrušit ,už někdo viděl takhle okrádat celý svět pár zmrdama a tito pak si ty prachy co vysají jako upíři použijí na globální ovládnutí světa ,zmrd rotshild,bernanke rockfeler clinton obama bushovi warburg a celý bilderberg a tohle je jen hra kterou hrají s celým světem ,ale už se blíží konec jejich hry mají to za pár!!!!
  xxx
 •  
  3.8.2012 12:53

  když nebylo z čeho(nebylo tolik zlata) tak neměli jak dodat likviditu, dnes se vytvoří imaginární číslo a likvidita je na světě(sice když si půjdeme vybrat do banky své finance ,žádné tam nebudou:-(, imaginární čísla nám totiž nikdo nevyplatí.
  chicko
  • Matrix
   3.8.2012 13:09

   tak tak je to virtuální realita. Když chce člověk z banky víc jak 50 000 tak musí hlásit 3 dny dopředu /asi aby je stihli vytisknout :o)/, na druhou stranu zaplať Pánbůh že to tak je jinak bychom byli dávno reálně v řiti :o) protože dnes jsou ty jedničky a nuly kterým říkáme peníze podloženy už jen slepou vírou v nějaký zázrak :o) P.S. Mě řekněte kdo to dneska nakupuje ? :o)
   Mike
   • Re: Matrix
    3.8.2012 14:36

    pokud myslíte EUR/Usd nevím právě jsem to ukončilo poslední short vzal jsem 3x postupně, nejlépe 1,22875, nejhůře ten první 1,22597 a ted mě to ukončilo poslední:-) a v tom dalším pádu již nejedu i tak slušné......
    chicko
 • Nesrovnatelné
  3.8.2012 12:43

  Dnešní objem a rychlost mezinárodních toků a tvorby peněz nezávislé na centrálních bankách jsou s rokem 1932 nesrovnatelně větší. Naopak zhodnocování (???) peněz a pokles ekonomiky jsou podstatně menší.
  neugebauer
 • Poučení z chyb roku 1922
  3.8.2012 12:37

  http://en.wikipedia.org/wiki/Hyperinflation_in_the_Weimar_Republic
  Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data