Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Írán vábí zpět západní těžaře. Chce nabídnout větší podíl na zisku

Írán vábí zpět západní těžaře. Chce nabídnout větší podíl na zisku

29.10.2013 18:54
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Íránská vláda chce přesvědčit mezinárodní těžařské koncerny, aby začaly opět investovat do jejích ropných a plynových polí a jako vábničku jim nabídne lukrativněji postavené kontrakty. Nové íránské vedení v čele s prezidentem Hassanem Rouháním se tak snaží pomoci ekonomice, těžce zkoušené tlakem mezinárodních sankcí, a také vylepšit vztahy se Západem.

Od výměny na postu prezidenta začaly mezi Teheránem a Washingtonem konstruktivní diskuze o omezení íránského jaderného programu. Ty by v případě pokroku, který vyjednavačům unikal několik let, mohly vyústit v uvolnění sankcí, jež se nejdrastičtěji podepsaly právě na ropném odvětví, nejdůležitějším sektoru íránské ekonomiky.

Změnu přístupu ohlásil poradce ropného ministerstva Mehdí Husejní v neobvyklém rozhovoru pro deník Financial Times. Stávající systém, který zahraničním firmám neumožňuje vést si zásoby v íránských ložiscích v rozvahách a který se nelíbí akcionářům, prý bude zrušen.

Podle Husejního vláda pracuje na formě koncese, z níž by mohla profitovat ona i „američtí či evropští“ ropní giganti. Podrobnosti by měly být oznámeny v březnu. Írán by díky vstřícnějšímu přístupu chtěl přilákat nejméně 100 mld. USD v průběhu tří let. Pro režim, který se vůči svému nerostnému bohatství choval vždy nanejvýš opatrovnicky, by se jednalo o dramatickou otočku. Podle aktuální energetické ročenky BP má Írán největší světové zásoby zemního plynu a čtvrté největší zásoby ropy. „Doufáme, že jazyk našich kontraktů bude velmi, velmi blízký mezinárodním standardům a že se k nám ropné společnosti vrátí,“ dodal Husejní.

Analytici jsou vůči změně íránské rétoriky velmi zdrženliví. „Írán má dlouhou historii agresivního surovinového nacionalismu a pochybuji, že se to změní,“ tvrdí Robin West z konzultantské společnosti IHS Energy. Teherán se prý vždy z těžařů snažil vymáčknout co nejvíc a zároveň na ně přesunout všechna investiční rizika. Do zanedbaných a místy vyčerpaných íránských ložisek bude navíc třeba vložit ohromné prostředky, takže vláda bude muset nabídnout velmi lukrativní podmínky, aby těžaře přesvědčila o rozchodu s minulostí.

Podle Husejního by mohl být nový systém přidělování licencí zaveden, i když budou mezinárodní sankce stále platit. Těžaři a jejich vlády by je mohli obejít například pomocí zvláštních výjimek. Ropné embargo uvalené na Írán Spojenými státy, k němuž se minulý rok připojila i Evropská unie, způsobilo propad íránské produkce a těžce poškodilo ekonomiku. Podle údajů Mezinárodní energetické agentury (IEA) v září těžba klesla na 2,58 mil. barelů denně, nejnižší úroveň od roku 1989, kdy se země vzpamatovávala z konfliktu se sousedním Irákem. Ještě v roce 2011 přitom íránská produkce dosahovala 3,5 mil. barelů denně.

Husejní odmítl sdělit podrobnosti chystaných změn. Nebude se prý podobat dohodám o sdílení produkce (PSA), kdy těžaři nejprve čekají na návrat vložených prostředků a poté se s vládou dělí o příjmy z těžené produkce, ani servisním kontraktům po vzoru Iráku, kdy těžaři dostávají jen poplatek za každý vytěžený barel a zbytek z prodejní ceny jde do státní kasy.

V roce 1997 se francouzská společnost Total rozhodla vzepřít americkým sankcím a podepsala smlouvu o rozvoji gigantického plynového ložiska Pars. Další ropné a plynárenské společnosti, mezi nimi Shell, Eni i Statoil, brzy následovaly. Později si však stěžovaly na nízkou míru návratnosti a v dalších projektech už působit nechtěly.

(Zdroje: FT, Reuters, IEA)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2025
17:24Americko – evropská akciová rotace a přínosy umělé inteligence pro obě ekonomiky
16:55Akciově trhy mírně ztrácí, čeká se na Nvidii a zápis z Fedu  
16:09Nvidia dnes reportuje čísla za první kvartál. Co od očekávat?
14:20Firma Shein podle zdrojů mění plány, chce vstoupit na burzu v Hongkongu
13:37Novým šéfem automobilové skupiny Stellantis se stane Antonio Filosa
12:40Grantham: Umělá inteligence je dobrá myšlenka. Právě proto na ní vzniká bublina
11:49Nebankovní firmy letos poskytly 77 miliard Kč, meziročně o 14 pct více
11:49RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:38Akcie v lehké defenzivě. Nervozita na dluhopisech se vrací a večer reportuje Nvidia  
11:24EU se blíží k cílům v oblasti klimatu a energetiky pro rok 2030, uvedla EK
11:23M2C si jde na pražskou burzu pro až 240 milionů korun. Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:59V Německu v květnu ubylo lidí bez práce, nezaměstnanost klesla na 6,2 procenta
9:43Sněmovna přiřkla ČNB větší pravomoce, týká se to bank, komoditních derivátů i informací o fondech
9:25Bloomberg: Japonsko po 34 letech přišlo o pozici největšího věřitele na světě
9:17Rozbřesk: Japonské puzzle: slabé aukce “brnkají” trhům na nervy
8:37Akciové trhy dnes zahájí po rally na Wall Street nevýrazně. Centrem pozornosti Trumpova obchodní politika a výsledky Nvidie  
6:20Bank of America vybírá tři favority pro růst
27.05.2025
22:00Trump odstartoval mohoutnou rally na Wall Street; Tesla +7 %  
18:00Proč internetové nadšení zvedalo evropské akcie a AI tak nečiní?
17:29Tvrdá bitva technologických gigantů o každý zlomek pozornosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC