Eric Sprott je velmi známým kanadským investorem, jeho hlavní hedge fond ale letos ztratil více než 50 % hodnoty. Celý rok tak bude pravděpodobně třetím v řadě, kdy tento fond dosáhl dvojciferných ztrát. Uvedený vývoj odráží hlavně silné přesvědčení jeho manažera o tom, že v dlouhém období dojde k růstu cen zlata a dalších vzácných kovů. Ani poslední vývoj přitom toto přesvědčení výrazněji nezviklal. Zlato přitom letos oslabilo o 25 % a zdá se, že zaznamená první roční pokles za posledních 12 let. Stříbro letos ztratilo 33 %.
Slabé investiční výsledky pro Sprotta nesou i osobní důsledky. Sprott Inc. je sice firma, kterou on sám založil, nyní ale tato společnost oznámila, že její zakladatel se už nebude podílet na jejích investičních rozhodnutích. Peter Grosskopf, který ve společnosti působí jako ředitel, k tomu říká: „Nikdo zde nechce říkat, že dochází k významnému obratu, ale musíme si přiznat, že tomu tak skutečně je.“ Firma se sice bude nadále zaměřovat na vzácné kovy, bude ale lépe „řídit rizika“.
Ztráty letos zaznamenala řada býků, kteří sázeli na zlato a podobné investice. Příčinou je nízká inflace a rostoucí finanční trhy, které se promítají do klesající poptávky po bezpečných útočištích. Sprott však tvrdí, že oficiální data podhodnocují skutečnou poptávku z rozvíjejících se trhů a mlží ohledně skutečného stavu nabídky na trhu cenných kovů. Ztráty, které na svých investicích dosáhl, jsou přitom ještě větší, než by odpovídalo poklesu cen zlata a vzácných kovů. Příčinou jsou investice do volatilních akcií těžebních společností a krátké pozice na mezinárodních akciových trzích.
Mezi známými jmény si letos nevede dobře třeba fond PFR Gold, který spravuje John Paulson. Z trhu zlata se stahuje řada investorů, kteří byli dříve velkými optimisty. Patří mezi ně například Third Point LLC Daniela Loeba. Sprott ale ve svém posledním dopise investorům stále poukazuje na možné faktory, které by mohly vývoj na trhu obrátit. Mezi ně zařadil Fed a volby v Evropě.
(Zdroj: WSJ)
Aktuální technický pohled na zlato:
