Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 2. díl

Seriál o behaviorálních financích - 2. díl

10.9.2014 17:55

Klíčovými postavami behaviorálních financí jsou psychologové Daniel Kahneman a Amos Tversky

Teorie behaviorálních financí zažily svůj dynamický rozvoj od 70. let 20. století. Mají na tom největší zásluhu američtí psychologové Daniel Kahneman a Amos Tversky. Oba psychologové na základě rozsáhlého výzkumu v oblasti kognitivní psychologie ukázali, že vrozené kognitivní chyby (cognitive errors) a emocionální předsudky (emotional biases), mohou vést a často také skutečně vedou k velice špatným, iracionálním a neoptimálním rozhodnutím.

Teorie vyhlídek změnila ekonomické myšlení

Teorie vyhlídek (prospect theory) je nejvýznamnějším příspěvkem uvedených amerických akademiků. Tato teorie pro behaviorální finance a behaviorální ekonomii obecně představuje základní stavební kámen. Není proto divu, že oba psychologové jsou dnes považováni za osobnosti, které ekonomiku za poslední desítiletí nejvíce ovlivnily. „Kdo měl největší vliv na ekonomické myšlení v průběhu posledních dvou století?“ ptá se například Nassim N. Taleb ve své knize z roku 2004 Poblouzněni náhodností – Skrytá role náhody v životě a na trhu (Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets). A jeho práce odpovídá: „Ne, nebyl to John Maynard Keynes, ani Alfred Marshall, ani Paul Samuelson a ani Milton Friedman.“ Odpovědí jsou totiž dva neekonomové: Daniel Kahneman a Amos Tversky, dva psychologové. Jejich specialitou bylo odkrývání oblastí, ve kterých lidé nejsou obdařeni racionálním pravděpodobnostním uvažováním a optimálním chováním v podmínkách nejistoty.

Vrozené kognitivní chyby a emocionální předsudky se souhrnně označují jako behaviorální předsudky (behavioral biases). Kognitivní chyby představují vrozené, chybné a podvědomé procesy pro zpracovávání informací a dat. Jako příklady těchto předsudků můžeme uvést konzervativnost, potvrzení, reprezentativnost, iluzi kontroly, zpětný pohled či mentální účetnictví. Emocionální předsudky ovlivňují naše rozhodování prostřednictvím emocí a pocitů. Jako příklady těchto předsudků můžeme uvést averzi ke ztrátám, přehnaný optimismus, nadměrné sebevědomí, sebekontrolu, status quo či averzi k lítosti. A právě kognitivním chybám se Kahneman a Tversky věnovali ve svém prvním významném článku Judgment under Uncertainty: Heuristics and Biases z roku 1974 (Rozhodování v podmínkách nejistoty: Heuristika a předsudky). Behaviorální předsudky, bez ohledu na jejich zdroj, mohou způsobit, že se naše rozhodnutí budou odchylovat od racionálních rozhodnutí, které jsou klíčovým předpokladem tradiční finanční teorie.

Riziko jako vyhlídka?

Kahneman a Tversky revoluční a přelomovou teorii vyhlídek představili ve svém vůbec nejslavnějším článku Prospect Theory: An Analysis of Decision under Risk z roku 1979 (Teorie vyhlídek: Analýza rozhodování v podmínkách rizika). Na základě svého praktického výzkumu vytvořili novou a zcela jedinečnou teorii, která především realisticky popisuje, jak investoři a lidé obecně ohodnocují zisky a ztráty. Teorie vyhlídek tak představuje popisnou pozitivní alternativu k mainstreamové normativní teorii očekávaného užitku. Jednou z klíčových implikací této teorie je skutečnost, že lidé pociťují ztráty dvakrát a třikrát více než stejně velké zisky. Pro investory je navíc zásadní fakt, že mají tendenci držet ztrátové pozice mnohem déle, než drží pozice s papírovými zisky. Tento fakt je spojen s předsudkem mentálního účetnictví a označuje se jako dispoziční efekt (disposition effect). Mnozí ho považují za vůbec největší noční můrou všech investorů. Všechny tyto skutečnosti jsou přitom v přímém rozporu s tradiční ekonomickou a finanční teorií.

Výzkum na poli kognitivní psychologie zkoumá rozmanitá témata jako paměť, pozornost, vnímání, logické myšlení, kreativitu, řešení problémů a rozhodování v podmínkách rizika a nejistoty. Daniel Kahneman a Amos Tversky pomocí svých psychologických výzkumů zjistili, že se v podmínkách nejistoty lidská rozhodnutí systematicky odchylují od predikcí tradiční ekonomické teorie. Jejich práce inspirovala novou generaci výzkumů, ve kterých byly použity poznatky z kognitivní psychologie k obohacení ekonomických a finančních modelů. Můžeme shrnout, že výsledky rozsáhlého výzkumu Kahnemana a Tverského poskytly behaviorálním ekonomům základy psychologických modelů pro studování toho, jak investoři činí svá rozhodnutí.

Od publikování výsledků práce Kahnemana a Tverského celá disciplína behaviorálních financí a behaviorální ekonomie jenom vzkvétala. V posledních letech můžeme navíc pozorovat, jak se behaviorální ekonomie na světových univerzitách vyučuje stále více, přičemž se dokonce postupně stává povinnou součástí kurzů ekonomických a finančních oborů. Je rovněž vysoce potěšující, že přední světové investiční banky pravidelně publikují výzkumné články s touto tématikou.

Daniel Kahneman a Amos Tversky
Akademičtí psychologové působící v USA, původem z Izraele. v roce 2002 dosáhla behaviorální ekonomie dalšího významného milníku, když daniel kahneman obdržel Nobelovu cenu za ekonomii, za přínos v oblasti integrování poznatků z psychologického výzkumu do ekonomických věd, především poznatků o lidském úsudku a rozhodování za nejistoty. Spolu s Amosem Tverskym poukázali na to, že model racionálního rozhodování formulovaného Morgesternem, je potřebné považovat za normativní. jako alternativu k němu nastolili deskriptivní teorii, známou jako teorie vyhlídek (prospect theory). je založená na několika charakteristikách pozorovaných v praxi, které popírají racionalitu v rozhodování. Amos Tversky zemřel v roce 1996, jinak by Nobelovu cenu velice pravděpodobně obdržel také. (zdroj: wikipedia.cz)

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE.Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data