Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investor: Řecké dluhy jsou ve skutečnosti mnohem nižší, dusíte tu zemi nesmyslnými čísly

Investor: Řecké dluhy jsou ve skutečnosti mnohem nižší, dusíte tu zemi nesmyslnými čísly

25.02.2015 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul B. Kazarian je jedním z největších držitelů řeckých vládních dluhopisů. Před několika dny se v Morgan Stanley snažil přesvědčit plnou místnost investorů, že řecké dluhy jsou ve skutečnosti mnohem menší než oficiálně udávaných 318 miliard eur. Hovoří o tom, že jejich reálná výše dosahuje asi desetiny této částky. Mimo jiné tvrdí: „Pokud používáte mezinárodní účetní standardy, velikost dluhů je nižší.“ Řada investorů má ale s jeho pohledem problémy. Například Reza Moghadam z Morgan Stanley, který dříve pracoval pro MMF, v reakci na podobná tvrzení uvedl, že „celá věc je trochu složitější“. V situaci, kdy řecká vláda úporně vyjednává o tom, jak splácet dluhy ve výši odpovídající 175 % HDP, zní tvrzení, že žádné dluhy ve skutečnosti neexistují, skutečně poněkud absurdně.

Alternativní analýzy týkající se výše řeckého dluhu doposud nenašly porozumění ani u politiků, ani u ekonomů. Investor se jimi snaží změnit způsob uvažování o tom, jak by se celý problém řeckého zadlužení měl řešit. Jeho tvrzení jsou extrémní, ale jeho hlavní teze už tak absurdně nezní. Říká, že dluhová zátěž prostě není tak vysoká, jak se zdá. Řecko musí letos vynaložit na splátky poměrně hodně peněz. V budoucnu bude ale platit úrok ve výši maximálně 2 % a jeho dluh má splatnost 30 – 40 let. Významný německý ekonom Center for European Policy Studies Daniel Gros tak říká: „Paul má v něčem pravdu a já s ním do značné míry souhlasím. Jde o to, že řecký dluh je s ohledem na nízké sazby udržitelný.“ Kazarian se poslední dva roky snaží o agresivní prosazování svých myšlenek. Jeho cílem je přesvědčit řadu ekonomů, novinářů a analytiků, dostat je na svou stranu a tím zviklat i zbytek těch, kteří pochybují. Setkal se i se zástupci řecké vlády, byl v Berlíně, hovořil se zástupci ECB a MMF. Jeho tým tvoří 100 ekonomů, účetních, odborníků na public relations a právníků.

Kazarian je typem investora, který se plně věnuje danému projektu. Pracuje 20 hodin denně. Svou společnost Japonica Partners založil na konci osmdesátých let poté, co opustil banku Goldman Sachs. Pomáhali mu dva velcí investoři té doby Michael Steinhardt a Michael Price, jeho cílem bylo hledat hluboce zadlužené firmy, dát je do pořádku a pak je s velkým ziskem prodat. V mnoha ohledech se nyní snaží o něco podobného na řeckém dluhu. Nakoupil velký objem levných řeckých dluhopisů a v současné době se snaží prosadit svou myšlenku, že je trhy hodnotí příliš pesimisticky. Většinu podle svých slov nakoupil v roce 2012, na trhu ale nijak známý není.

Kazarian tvrdí, že kdyby se řecké dluhy měřily podle tzv. International Public Sector Accounting Standards, jejich hodnota by byla nižší. Příčinou je série změn, ke kterým došlo v posledních letech, včetně restrukturalizace, prodloužení doby splatnosti a snižování sazeb. K tomu je podle něho třeba vzít do úvahy aktiva, která Řecko vlastní. Pak je podle něho skutečná hodnota dluhu na 32 miliardách eur a ne na oficiálně udávaných 318 miliardách eur.

Ještě ovšem není jasné, zda jeho taktika používaná při transakcích v osmdesátých letech funguje i dnes. Kazarian získal své investiční dovednosti v korporátním světě a ne v oblasti vládních financí. Při svých obchodech měl také jasně vytyčený předmět zájmu – rozhodovací orgány firem. Nyní musí jednat s řadou technokratů, ekonomů a vládních představitelů po celé Evropě. Většina z nich přitom na investory jeho typu nehledí s přílišným respektem. I přesto je však přesvědčen, že nakonec dosáhne úspěchu a stále tvrdí: „Dusíte tu zemi číslem, které nemá žádnou relevanci.“

Zdroj: NYTimes
Čtěte více:

Project Syndicate: Síla Evropské energetické unie
25.02.2015 11:05
Jednou z hlavních priorit, které si před svým zvolením loni v létě sta...
Hewlett-Packard čelil v 1Q15 silnému USD; čistý zisk - 4 % yoy; HP snižuje guidance
25.02.2015 10:42
Známý výrobce hardware Hewlett-Packard oznámil včera večer po uzavření...

Váš názor
 • Další Mnichov na obzoru.....ale
  28.02.2015 16:57

  Tentokrát ekonomický. Stejná snaha o apízment. Nejdřív je někdo chtěl dostat do EU tak moc, že se přehlédlo že jejich ekonomická situace o které lhali a padělali čísla, nebyla k přijmutí dostačující a ted' zase všichni zavírají oči a předstírají že je všechno fajn, protože si nechtějí přiznat že udělali chybu. Je se čemu divit, když státy posílají do Brusselu svoje zastupitele, kteří jsou tam jen do počtu a o základních počtech a ekonomii nemají nejmenší ponětí jako náš komunista Ransdorf, který jen pobírá peníze a chodí si jen označit účast a pak jde zase domů. Pak ale nenadávejme na tu EU ale podívejme se koho tam posíláme. Jako bysme dosadili na ministerstvo financí cikána. Výsledek by byl stejný - určitě ne horší.
  ....
 • Řecké dluhy jsou ve skutečnosti nižší...
  27.02.2015 11:26

  Dobrej blábol. Tyhle články bych fakt zakázal. Já bych jim ty dluhy odpustil všechny, aby zase kluci mohli dělat nový. Nemocná EU !!!!
  Žíža
 • To by Jyrka zaplesal blahem
  25.02.2015 15:50

  Alternativní ekonomika, to je něco:-))) Chudáci řekové, myslím, že je to už v unii nebaví. Musí si brát miliardové půjčky, přejídat se, chlastat a bendit zadarmo a když pak chtějí vrátit aspoň něco málo, tak nemohou, protože žádný dluh neudělali. A alternativa je světě:-))))
  Jesse
  • Re: To by Jyrka zaplesal blahem
   28.02.2015 20:42

   Asi je taky přesvědčil o tom svém že dluhy se nemusí platit. Už je tam dost dlouho. Jenže ani Řekové nejsou tak blbý aby mu to žrali jako tolik místních rudokopytníků. No nakonec by ale byl lepší president než ta viroza co máme ted' Sám bych nevěřil, že takovou kravinu jednou budu psát.
   ...
 •  
  25.02.2015 15:16

  Článek je dost nekvalitní, protože nevysvětluje proč by měl být řecký dluh posuzován jinou metodikou. Účetnictví budoucích finančních závazků je určitě složité a není pochyb, že třeba vývoj úrokových sazeb může dluh zvýšit nebo snížit. Ale zdá se mi, a chtěl bych se mýlit, že tenhle "expert" říká, že když Řecko dluží 318 miliard eur a má majetek v hodnotě 300 miliard eur, tak vlastně dluží 18 miliard. A to je lež. I když pravdou je, že stávající maastrichtské kritérium dluhu je neúplné a mělo by se upravit. V posledních letech si některé evropské vlády půjčovaly i peníze, které nepotřebovaly v očekávaní špatné situace na finančních trzích a rostoucích ůroků. Tím stoupal dluh ale zároveň i jejich hotovost, takže čistá finanční pozice se nijak nezměnila.
  Vlado
 •  
  25.02.2015 13:32

  Řecké dluhy nejsou ve skutečnosti žádné. Svět se už asi opravdu zbláznil.
  tk69
  •  
   25.02.2015 14:06

   Ano, to svět dluží Řecku. Otevírám sbírku na Řecko. Číslo účtu dodám :D
   qwer
   •  
    25.02.2015 14:30

    No ono to podle toho tupce v článku vypadá, jakoby se peníze těm Řekům přímo nutily.
    tk69
Aktuální komentáře
13.06.2021
10:04Víkendář: Ne každé riziko se vyplatí podstupovat
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data