ČR
Tuzemský akciový trh zahájil ve středu nový měsíc solidním ziskem, když index PX přidal 1 %.
Elektrárenská společnost i přes ceny elektřiny na zelené nule připsala solidních 1,4 % na 636,50 Kč, když v průběhu dne titul testoval i úroveň 639,50 Kč.
Velmi slušně si vedl i finanční sektor – bank přidala 2 % na 640,90 Kč a pojišťovna získala dokonce 2,9 % na 1157 Kč. Černou ovcí byla , která zavřela na červené nule na úrovni 5535 Kč s denním maximem až na 5570 Kč.
O2 po úterním silném růstu ztrácelo – titul odepsal 1,5 % na 202,10 Kč. Defenzivní tituly obchodovaly smíšeně – výrobce netkaných textilií klesnul o 0,3 % na 698,20 Kč a Tabák naopak 0,3 % na 11190 Kč přidal.
ve středu zaznamenalo mírný 0,2% růst na 67,70 Kč. Již třetí ztrátu v řadě, tentokrát o výrazných 2,6 % na 77,45 Kč, naopak připsala likérka .
Evropa
Evropské akciové trhy zakončily včerejší obchodní den v kladných číslech poté, co zaznamenaly největší čtvrtletní nárůst od roku 2009. Akcie tak umazaly úvodní růst, když optimismus podpořila makarodata v podobě indexu nákupních manažerů v průmyslu, který překonal odhady jak v Německu, tak celé eurozóně.
Nejlepší výsledky si připsaly banky, které v průměru zpevnily přibližně o procento. Dařilo se rakouské Bank se ziskem 4,5 %, , jejíž akcie přidaly 3,1 % nebo , které posílila o 2,8 % v reakci na zprávu, že zařadila titul mezi nejvíce preferované tituly v rámci evropského regionu.
Zájem investorů směřoval rovněž na , který přidal 5,2 % díky oznámení programu zpětného odkupu akcií v objemu 375 mil. USD. Reportované výsledky podpořily akcie Barry Callebaut, které posílily o 6,6 %. Důvodem je lepší zisk za první pololetí i očekávaný výhled.
Celoevropský Euro Stoxx 50 posílil o 0,5 %, britský FTSE 100 stejně jako francouzský CAC 40 o 0,6 % a německý DAX o 0,3 %.
USA
V červených číslech uzavřely včerejší obchodování americké akciové trhy poté, co v úterý završily devátý kvartál v řadě se ziskem. Ve středu se pozornost investorů upínala směrem k makrodatům, kdy na konsensus nedosáhl report ADP týkající se čísel z trhu práce i index ISM z průmyslu.
Nedařilo se aerolinkám American Airlines a Delta Air Lines, které oslabily o 4,4 %, resp. o 3,8 % poté, co analytici snížili pro oba tituly své doporučení. Jako důvod analytici uvedli obavy z vývoje tržeb.
Pod tlak se dostaly i zástupci farmaceutického sektoru, kteří zaznamenali největší dvoudenní pokles v tomto roce. Healthcare tak včera oslabil o 1,5 %, United Health o 4,2 % a například AbbVie o 2,5 %.
Nedařilo se rovněž automobilce , která se dostala nejníže za posledních sedm týdnů. Impulzem pro 2,1% pokles jsou slabé březnové prodeje pod odhady analytiků.
Zisky naopak zaznamenalo , které posílilo o 4 %, tedy nejvíce od června poté, co firma představila výsledky a především pak pozitivní výhled na další roky.
Index Dow Jones oslabil stejně jako S&P 500 a technologický Nasdaq o 0,4 %.
Asie
Asijské akcie po čtvrteční seanci hlásí zastavení největšího propadu od února letošního roku. Podle analytiků stojí za vývojem oslabování Amerického dolaru. MSCI Asia Pacific index zaznamenal první růstovou seanci za šest dní, když posílil o 1,2 procenta.
Novozélandský akciový index NZX 50 odepsal 0,1 procenta, jihokorejský index Kospi připsal 0,1 procenta. Australský index S&P / ASX 200 vzrostl o 0,7 procenta. Analytici připisují poslední vývoj v Austrálii oslabení místního dolaru, který reagoval na spekulace o tom, že by australská centrální banka mohla snížit příští týden na svém zasedání úrokové sazby.