Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co je dobré vědět o „Grahamovském“ investování

Co je dobré vědět o „Grahamovském“ investování

07.04.2015 17:00

Hodnotové investice jsou často považovány za jakési jádro konzervativní investiční strategie – nehledáme žádné firmy slibující raketový růst, zajímá nás to, co je přehlíženo pro svou jednoduchost, fádnost, či přechodné problémy. Obvyklým kandidátem jsou společnosti s nízkým poměrem ceny akcií a jejich účetní hodnoty - jak ukazuje dlouhodobá historie, takové tituly obvykle generují vyšší návratnost. Vše tak do sebe zapadá – konzervativní strategie se vyplácí, protože vynáší více než „holubi na střeše“ ve formě vysněných nových produktů a trhů. Jenže to má háček: Vyšší návratnost musí být v delším období buď odrazem vyššího rizika, nebo jde o naprostou anomálii. Jinak řečeno, pokud vyloučíme dlouhodobou iracionalitu, „konzervativní“ hodnotové investice jsou ve skutečnosti rizikovější a proto vynášejí více.

Obrázek o tom, jak se liší návratnosti u hodnoty a růsty (v grafu přejmenovaném na „glamour“, tedy svým příběhem lákající akcie), si můžeme udělat z následujícího grafu. Pro USA, trhy mimo USA a rozvíjející se trhy tu je shrnuta dlouhodobá návratnost v jednotlivých skupinách akcií od vysokého PBV až po hodnotové tituly – tedy ty s nízkým PBV. Rozdíly v návratnosti jsou znatelné a nejsou ani zdaleka omezeny na USA. V extrémech tu proti sobě stojí cca 7 % (pro USA) u „lákadel“ a necelých 15 % u hodnoty. V EM jsou rozdíly ještě větší:

Grahamovske investovani 1.png

Pokud se tedy snažíme nalezení většinou na trhu přehlíženou hodnotu, mělo by se nám to v dlouhém období vyplatit v tom smyslu, že vyděláme více. Zároveň by ale mělo platit, že pokud ani zde není výjimkou „žádný oběd zadarmo“ - naše vyšší návratnost je jen odměnou za vyšší riziko. Tím bychom to mohli celé uzavřít s tím, že jsme si tak nějak osvětlili, co sebou nesou dvě na trhu asi nejčastěji rozlišované strategie, tedy „růst“ a „hodnota“. Jenže to mým prvotním cílem nebylo, naopak šlo jen o nutnou předehru k následujícímu příběhu.

V pokrizových letech si hodnota vede znatelně hůře, než růst - z grafu je patrné, že skupina akcií s nízkým poměrem PBV (zeleně) si v pokrizových letech (respektive od roku 2005) vede o desítky procentních bodů návratnosti hůře než trh a hlavně než růstové tituly (jde o celosvětový index, takže nehovoříme jen o USA):

Grahamovske investovani 2.png

Zdroj: FT

V logice výše uvedeného bychom mohli říci, že buď jde o krátkodobou iracionalitu/anomálii, nebo se změnil rizikový poměr u růstu a hodnoty. Druhá skupina akcií (nízké PBV) by nyní musela být méně riziková a tudíž poskytuje menší návratnost, růst se naopak stal rizikovější a tudíž vynáší více (musí). Obávám se, že jasnou odpověď nedostaneme, či si na ní budeme alespoň muset ještě nějaký čas počkat. Jasné je ale to, že pokrizové roky přinesly v nejedné oblasti na trhu a ekonomice pozoruhodné jevy a toto je jeden z nich. A nejde o žádný detail.

Svou roli může v uvedeném hrát sektorový vývoj včetně toho, jak si vedou technologie (viz níže). Asi nejdůležitější otázka ale je, zda se situace změní s tím, jak se dříve či později změní nálada na trhu. Vývoj může být nakonec podobný, jako u menších společností. U nich změna jinak velmi pozitivního sentimentu přišla už v roce 2014. A pohledem na historickou návratnost hodnota/růst při rozlišení na malé a velké společnosti bychom mohli dnešní téma skutečně uzavřít:

Grahamovske investovani 3.png

Každý sloupec ukazuje pětiletou (relativní) návratnost, v kladném poli je hodnota (nízké PBV), v záporném růst, modré sloupce se týkají akcií menších firem. Na první pohled je jasná dominance hodnoty (což odpovídá úvodnímu obrázku). Po roce 2000 si výjimečně dobře vedou zejména malé hodnotové firmy, po roce 2009 už se pole dokonce rozděluje: Velké společnosti dominují v oblasti růstu, malé stále v oblasti „Benjamina Grahama“. Takže končíme dalším paradoxem, protože obvykle si asi velké společnosti spojujeme spíše s hodnotou a s růstem ty malé. Krize skutečně zamíchala kartami v mnoha oblastech. A jaké akcie se vlastně nyní pyšní nízkým PBV? Z těch známějších titulů je to třeba HSBC, BNP Paribas, ING, BP, Shell, PetroChina, Unicredit, Statoil, Total, či Allianz. Což vlastně trochu řeší „záhadu“ v pokrizovém grafu ukazujícím na problémy hodnotových akcií.


Čtěte více:

Tak s touhle bublinou můžeme klidně žít
07.04.2015 14:17
Všichni se snaží najít nějakou další bublinu a domnívají se, že ji naš...
Výsledková sezóna za dveřmi, chudý evropský makrokalendář nahradí komentáře FED  - týdenní výhled
07.04.2015 11:42
Špatná páteční čísla z USA neměla po víkendu už další negativní dohru;...
Mojmír Hampl: Jak se (i měnové) dějiny stále opakují
07.04.2015 13:00
Ve veřejné debatě o kurzovém závazku České národní banky se po listopa...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba