Ropa se za poslední týden posunula vzhůru, což v případě Brentu znamená cenu 63,5 dolarů a u WTI 56,1 dolaru za barel. Podporou byly boje v Jemenu, menší růst zásob v USA i slábnoucí dolar.
Zprávy z Jemenu byly pro ropu podporou v růstu, neboť militantní skupiny se zmocnily hlavního ropného terminálu na jihu země. V případě Jemenu nejde o klíčového producenta, jsou tu však jako obvykle obavy z destabilizace regionu, neboť konflikt lze chápat i jako zápolení silnějších hráčů, Saúdské Arábie a Íránu.
Zásoby ropy ve Spojených státech podle posledních týdenních dat nerostly tak výrazně, jak se čekalo. Zásoby benzínu dokonce výrazněji klesly. Přetlak nabídky v USA je faktor, který doléhá na ropu už dlouho, a nové zprávy tak přinesly úlevu.
Na druhou stranu, OPEC v pátek oznámil, že jeho produkce v březnu stoupla. Saúdský ministr pro ropu dnes dodal, že produkce této země zůstane kolem rekordních hodnot i v dubnu. OPEC mluví o poklesu produkce v USA, který zvyšuje poptávku po jeho ropě. To je celkem silné tvrzení vzhledem k dostupným datům. Ta v případě USA vypovídají o dalším poklesu počtu aktivních vrtů, ale o nižší produkci zatím nikoli.
Pravdou ovšem je, že produkce ropy v USA narušila vzestupný trend a v posledních týdnech víceméně stagnuje. Je to zatím příliš krátká doba na konstatování nějakého obratu, ale i takových náznaků stabilizace se trh může chytat.
Země OPEC svou vysokou těžbou pokračují ve strategii navyšovat podíl na trhu na úkor dražších těžařů ze západu. Krom toho je možné, že si chtějí i připravovat pozice před nárůstem vlivu Íránu na trh v souvislosti s budoucím utlumováním sankcí.
Benzín v ČR za poslední týden zdražil na 31,77 korun a motorová nafta na 31,58 korun za litr (zdroj: CCS). Jde o nevýrazný posun cen vzhůru, zdražování by ale mohlo o něco zrychlit. Jednak benzín na ARA šel celkem citelně vzhůru a navíc marže obchodníků podle nás zůstávají podprůměrné. V krátké době bychom se tak u benzínu mohli dostat na hranici 32 korun za litr.