Regionálním ekonomikám se začíná dařit a to tak, že velmi silně a finanční trhy to začínají cítit. Včera zveřejněné makroekonomické údaje v Polsku a následná reakce zlotého na ně toho budiž jasným důkazem.
Připomeňme si, že polský průmysl v březnu rostl nejrychleji za poslední čtyři roky a maloobchodní tržby údajně reálně rostou o více než 6 %. Z těchto dat byl polský zlotý tak nadšen, že zpevnil na nejsilnější hodnoty od června 2011. Zajímavé přitom je, že na rozdíl od České republiky, v Polsku rostou velmi silně i mzdy, které si meziročně v březnu připsaly téměř 5 %, což při výrazné deflaci značí, že reálný růst je daleko vyšší. Podobný příběh je přitom vidět i v Maďarsku, kde je domácí spotřeba rovněž podporována rychlým růstem mezd. Obě ekonomiky tak zažívají růst, který již stojí nejen na exportu, ale i na domácí poptávce (tažené mzdami), což je činí ještě více atraktivní. Poptávka po polských a maďarských aktivech tedy roste a to nejenom díky kvantitativnímu uvolňování (čti tisku eur) ze strany ECB.
A tak zlotý a forint zpevňují, což samozřejmě při deflačním prostředí komplikuje život centrálním bankám. O tom, jak se s tím konkrétně v Maďarsku vyrovnávají, se budeme moci přesvědčit dnes, neboť zasedá MNB. A ačkoliv domácí strana ekonomiky je velmi silná (viz výše), tak bankovní rada se opět uchýlí k dalšímu inkrementálnímu snížení úrokové sazby, které pochopitelně domácí poptávku jen dále podpoří. Redukce však půjde jen na vrub silné měny, a protože Maďarsko má stále ještě jedny z nejvyšších úrokových měr v EU, tak ani toto “přilití do ohně” nemusí být posledním.
Region
Výborná makroekonomická data včera podpořila zlotý, který pokořil technickou bariéru 4,0 EUR/PLN a dostal se na nejsilnější hodnoty od června 2011. I když trh čekal, že nová data potvrdí, že se polské ekonomice daří, meziroční růst průmyslu o 8,8 % všechna očekávání předčil. Pozadu nezůstal ani polský maloobchod s 3% meziročním růstem. Skokové posílení zlotého sice nechalo v klidu českou korunu, ale podpořilo maďarský forint, který vůči euru posílil o 1 %, nehledě na to, že dnes by maďarská centrální banka měla pokračovat v postupném uvolňování měnové politiky.
Již na minulém zasedání MNB naznačila, že se snižováním sazeb bude postupovat velmi pozvolna, proto se domníváme, že nejpravděpodobnější scénář je snížení o 15 bps. I když se maďarská inflace v současnosti pohybuje v negativním teritoriu, z reálné ekonomiky přicházejí pozitivní zprávy, proto MNB nebude mít důvod k razantnějším krokům. Zajímavý bude i růst mezd, který dnes zveřejní maďarský statistický úřad. Stejně jako v Polsku i v Maďarsku očekáváme, že i přes deflační prostředí mzdy rostou slušným tempem a ukazují na to, že inflace již dosáhla svého dna.
Dluhopisy
Výnosy německého bundu lehce vzrostly v reakci na optimistická vyjádření členů ECB. Mario Draghi hovořil o tom, že inflace je na cestě ke svému cíli, zatímco Ewald Nowotny a Vitor Constancio se snažili tlumit strach z vyhrocení situace v Řecku. I tak ale v posledních seancích začala pomalu narůstat nervozita i na řadě jiných trhů – rozpětí mezi výnosy španělského a německého desetiletého bundu se pohybuje poblíž letošních maxim.