Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Proč Západ nemůže na Blízkém východě zvítězit

Víkendář: Proč Západ nemůže na Blízkém východě zvítězit

13.06.2015 8:00
Autor: Redakce, Patria.cz

„Zdá se, že irácké síly prostě neměly vůli bojovat. Můžeme je vycvičit, dát jim veškeré vybavení, ale je jasné, že jim nemůžeme dát vůli k boji.“ Takto shrnul americký ministr obrany své pocity ohledně drtivé porážky irácké armády v Ramádí. Američtí velitelé byli z tohoto vývoje znechuceni, protože v boji se spolu utkalo asi 1 000 bojovníků z řad ISIS na straně jedné a irácké síly, které měly převahu asi deset ku jedné. I přesto ale Iráčané z boje prchli. Jaký byl důvod? A co motivovalo ISIS k tomu, aby zaútočil na město, jehož obrana byla ve značné přesile?

Podle zpráv z bojiště začal útok tím, že dobrovolníci z řad ISIS použili ukořistěné obrněné vozy americké armády, do kterých naložili výbušniny, na proražení obranných linií. Proč ale Iráčané nechtěli bojovat? Zbabělci to nejsou, jejich otcové umírali, když bránili svou zemi proti Íránu. Když ale mohli Iráčané bojovat za Husajna, proč nejsou ochotni bojovat za svou demokraticky zvolenou vládu? Podobné otázky se přitom týkají i vývoje v Sýrii. Tam Američané také podporovali bojovníky, z nichž někteří nakonec zběhli a své zbraně prodali.

Muži na Blízkém východě jsou ochotni umírat ze dvou důvodů, kterými je jejich kmen a jejich víra. Sunnitští a šíitští fundamentalisté za svou víru položí život, Arabové budou bránit svou zemi, a to samé platí o Kurdech a Turcích. Kdo tam ale bude bojovat za americké hodnoty demokracie, pluralismu, sexuálních svobod a rovnosti v manželství? V Afghánistánu bojují Američané už 13 let s Talibánem, ten jim ale stále vzdoruje. Navíc panují obavy, že draze vycvičená afghánská armáda se rozpadne ve chvíli, kdy Američané ze země odejdou. Co má Talibán tak vzácného, že je schopen získávat nové bojovníky, zatímco Američany cvičená armáda má problémy?

Podobné otázky jsou vysoce relevantní, protože se v konečném důsledku týkají toho, zda západ může na Blízkém východě zvítězit. V naprosté většině dosavadních konfliktů v této oblasti jsme doposud měli naprostou převahu v oblasti výcviku, zbraní i počtu mužů. Islámský stát, Al-Káida a Talibán jsou ale těmi, kdo dovedli najít ten správný recept. Trpět za Alláha, vyhnat bezvěrce a jejich loutky. To jsou věci, pro které vyznavač islámu zemře rád. ISIS mu to nabízí a tato nabídka je někdy vyslyšena i na samotném Západě. Pokud platí, že budoucnost patří těm, kteří jsou ochotni bojovat a v boji umírat, je budoucnost Blízkého východu v rukou sunnitských kmenů, šíitských milicí, Islámského státu a Al-Káidy.

Autorem je Patrick J. Buchanan.

Zdroj: theamericanconservative.com


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) – sektor Healthcare
12.06.2015 11:00
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Globální bankovnictví: Vítězové a poražení od finanční krize
10.06.2015 16:40
Od konce globální finanční krize uplynulo již více než šest let, veden...
Řecká tragédie pokračuje, míra nezaměstnanosti (opět) roste
11.06.2015 11:34
Kromě potíží s vyjednáváním s mezinárodními věřiteli nepřestává Řecko ...
Americký maloobchod nezklamal a v květnu nabral tempo
11.06.2015 14:40
Maloobchodní tržby v USA se za květen zvýšily o 1,2 procenta, tedy pře...
Průmysl v eurozóně - nepatrný dubnový růst zaostává za očekáváními
12.06.2015 11:16
Průmyslová výroba v eurozóně letos zatím vykazuje střídavé úspěchy. Du...

Váš názor
 • ... tady se neusadíte
  15.06.2015 9:28

  ... po soucitu vždy následuje nenávist. Proto je nutno soucit přeskočit rovnou.
  ☺lolek☺
 • SSSR taky odtáhl z Afghanistánu
  13.06.2015 17:43

  Afghánci vykopali ze země i armádu SSSR a to to tam měli "za bukem" na rozdíl od zde zmiňovaného "Západu" - to jen na okraj a speciálně pro rusofily...
  sgt.Mike
  • Re: SSSR taky odtáhl z Afghanistánu
   15.06.2015 9:38

   ten národ je tak pritivní, že nestojí za to mu jakkoli pomáhat. Ať se tam klidně sežerou.
   db
 • Muslimy do EU nebrat
  13.06.2015 11:35

  Migrační politika do EU by měla jasně zakázat přísun přistěhovalců vyznávajících islám z toho důvodu, že toto náboženství má tolik fanatiků a i jejich děti, kteří vyrostli v civilizované děti jsou schopni se rychle radikalizovat a provádět teroristické útoky. EU musí financovat uprchlické kempy na jejich území a střežit je a veškeré imigranty z Afriky a Blízkého východu vracet zpět.
  1
 •  
  13.06.2015 11:28

  TOTO JE VYSLEDOK DEMOKRACIE ALEBO INAK MODERNÝCH KRIŽIACKYCH VÝPRAV . AKÝ MAL PROBLEM ZÁPAD Z FUNKČNÝMI ŠTATNYMI ÚTVARMI AKO IRAK , LIBIA ATĎ. NA ZAKLADE TERAJŠIEHO VÝVOJA POD POJEM DEMOKRAZICÁCIA MôŽME OZNAČIŤ NOVÝ SPôSOB KOLONIZÁCIE A VNUCOVANIA HODNôT KTORÉ SU IM ODPORNÉ LEBO TO ODPORUJE ICH KULTÚRE A TO SI NIKTO NEUVEDOMUJE ALEBO ÁNO ALE KOLONIZOVANIE JE DôLEŽITEJŠIE.
  DISGRAFIK
 • Měli by tento článek předčítat několikkrát denně všem příznivcum multikulturalismu
  13.06.2015 10:08

  Na tomto příkladě se jasně ukazuje co zmůže desetina lidi proti zbytku společnosti pokud má silnou motivaci a je dobře zorganizovaná. Bolševiku bylo v Rusku v roce 1917 taky asi jenom desetina, ale diky tomu, že oni byli zorganizovaní a měli motivaci , ovládli celé Rusko. Drtivá většina Rusu se o veřejné dění nezajímala. V den kdy probíhal útok na zimní palác, lidé v Petrohradě chodili do divadel a po zábavě, jak by se nechumelilo. V těchto aspektech mi tato situace silně připomíná situaci v Západní Evropě. Evropane nejsou ochotní pro obranu své vlasti slevit ze svého pohodlí, natož nasazovat své životy. Než aby se uskromnili, tak si tady raději navozí imigranty, protože bez ních by měli nižší důchody. A tady hrozí podobný problém, který se teď řeší na blízkém východě. Pokud se totiž přistěhovalci zorganizují, hrozí že rozloží západní společnost zevnitř.Silnou motivaci narozdil od Západoevropanů totiž mají. Nevím, jak je to jinde v Západní evropě, ale u nás v politice nevidím jediného státníka. Neumím si představit, jak by se naše země bránila pod vedením pana Sobotky nebo Babiše. A kolik Čechů by bylo ochotno pod vedením těchto lidí nasadit za obranu vlasti svůj život. A přitom by stačilo, aby občané této situaci předešli tím, že sem nepustí cizince . Ale: Kolik lidi řiká jasné ne proti imigraci a je ochotno se aktivně zapojit v politice za prosazování této hodnoty. A když se není ochotno aktivně zapojit, tak alespoň dát hlas politickým uskupením , které zavřou hranice i za cenu snížení ekonomického růstu. Kolik lidí na západě bude raději jezdit v 15 let starém autě a nejezdit na drahé dovolené za cenu toho, že budou žít v zemi která není multikulturní a ve které je klid? Vím, že těchto lidi je menšina. Lidé ve většině nevidí dál, než na špičku svého nosu a problémum nepředcházejí. Špatně nastavený žebřiček hodnot je tím co nejvíc ohrožuje Zapadoevropana v této době.
  Jan Planička
  • Re: Měli by tento článek předčítat několikkrát denně všem příznivcum multikulturalismu
   15.06.2015 9:59

   Já jsem úplně v klidu. Islám je v příkrém rozporu s tradiční českou mentalitou dát si vepřoknedlo s pivem. Jakmile budou chtít zakázat pivo a vepřové národ pivních pupků se proti nim semkne jako jeden muž a bude bojovat.
   ..
  • Re: Měli by tento článek předčítat několikkrát denně všem příznivcum multikulturalismu
   13.06.2015 12:35

   Predpokladám že si svojho času volil Havla.Keby žil tak by sa bil do krvi za imigrantov,humanitarne bombardovanie a pod.čím horšie,tým lepšie.Aj preto si myslí že vačšieho i.d.i.o.t.a sme v politike ešte nemali.Nech sa usmaží v pekle
   Čierne Krušovice 12°
   • co se mě týče
    13.06.2015 22:52

    ....tak já bych tam viděl spíš tebe s tou bradavičnatou ježibabou, co chceš vopíchat.
    db
   • Havla jsem volit nemohl
    13.06.2015 21:52

    Protože nekandidoval nikdy v našem volebním obvodě a poslancem jsem nebyl, že bych mu mohl dat hlas v prezidentské volbě.
    Jan Planička
Aktuální komentáře
17.01.2022
17:41Když americké akcie, proč ne ostatní? Posledních deset let leccos osvětlí
17:09Růst evropských akcií se upevňuje, koruna začíná týden posílením  
16:37Credit Suisse má další problém: Předseda s rytířským titulem porušil covidová pravidla a končí. Jak levné jsou teď akcie?
16:09Sázejte proti technologiím a vítězům z expanze Fedu, radí stratég
15:49Diamanty jako vítěz covidkrize: Jednička De Beers chystá největší zdražení za několik let
15:01Renaultu loni třetím rokem klesl prodej. Zaměření na značky s vyšší hodnotou se ale vyplatilo
14:16Stabilita na trzích je základem nestability, připomínají ekonomové. Jaký je vztah mezi rizikem a růstem?
12:44Týdenní výhled: Výnosy zůstávají v centru pozornosti, Čína začala bojovat s omikronem  
10:42Čtvero nebo také jen dvojí zvyšování sazby v letošním roce, nechceme vyšokovat trhy, říká člen rady Fedu
10:40Úvod týdne bez Ameriky. Evropa pozitivní při smíšených zprávách  
10:35Padesát miliard bylo málo. Unilever neuspěl s návrhem převzít část GSK, teď se chce modernizovat
9:40Petr Dufek: Zdražování ve výrobě symbolicky zpomalilo, o zlevňování nemůže být ještě řeč
9:04Rozbřesk: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
8:47Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 %, tvrdí statistika. V posledním kvartále ji brzdil realitní trh
8:41Dnes se v USA neobchoduje, evropské futures míří do zeleného  
6:04Sbohem, stimuly. Kde škrty rozpočtu ohrožují růst ekonomiky
16.01.2022
16:02Mzdový vývoj není hrozbou pro budoucnost. Čím hlavně lákají firmy nové zaměstnance?
8:05Víkendář: Roach o čínské ideologii, americké nerovnováze mezi investicemi a úsporami a přicházejícím oslabování dolaru
15.01.2022
16:09Jak stabilizovat vládní finance evropských zemí? Možností je více
9:53Víkendář: Inflace, fiskální politika nahrazující tu monetární a neznámé příčiny hlubokých změn na trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y