Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vladimír Tomšík (ČNB): Uvolněnou měnovou politiku nadále potřebujeme jako sůl

Vladimír Tomšík (ČNB): Uvolněnou měnovou politiku nadále potřebujeme jako sůl

02.09.2015 11:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst ekonomiky je robustní, ale je chápán příliš zkratkovitě
Data za první polovinu letošního roku naznačují velmi dobrou kondici české ekonomiky. Růst reálného HDP kolem 4 procent se blíží období před krizí a posouvá českou ekonomiku mezi nejrychleji rostoucí země v Evropě. Rychlý růst se pozitivně projevuje na trhu práce, kde míra nezaměstnanosti poklesla k 5 procentům a již delší dobu setrvale roste počet volných pracovních míst. K tomu všemu nadále přispívá uvolněná měnová politika v kombinaci s několika dalšími vlivy, mezi něž patří oživení zahraniční poptávky, nízké ceny ropy a jiných komodit a v letošním roce i expanzivní působení fiskální politiky v důsledku dočerpávání fondů EU pro léta 2007—2013. Velkou roli v prvním pololetí sehrálo i výrazné zvýšení zásob.

Přestože je ale růst ekonomiky relativně robustní, je z části dán jednorázovými faktory, které již v příštím roce nebudou působit, a dojde proto ke zpomalení pod 3 procenta. V takové situaci se ekonomika nejspíš vrátí k plnému využívání svých produkčních možností, ale bude mít daleko k přehřívání, které by vyžadovalo úvahy o brzkém zpřísnění měnových podmínek. Existují však i jiné argumenty, proč je příliš zkratkovité chápat aktuálně rychlý ekonomický růst jako automatický tlak na korunu, respektive na dřívější opuštění kurzového závazku. Zcela mylné jsou i úvahy o tom, že čím později centrální banka svůj kurzový závazek v prostředí rostoucí ekonomiky opustí, tím bude automaticky větší následné skokové posílení kurzu koruny.

Primární cíl měnové politiky je cenová stabilita
V prvé řadě je třeba upozornit, že rychlý růst české ekonomiky po vleklé hospodářské recesi je sice velmi vítaným, ale pouze vedlejším produktem uvolněné měnové politiky. Prvotním úkolem ČNB byla a i nadále zůstává péče o cenovou stabilitu, vyjádřená inflačním cílem ve výši 2 procent. Ten je přitom symetrický - jeho podstřelování je stejně problematické jako přestřelování.

Nechci dlouze zdůvodňovat, proč právě cílování inflace je pro nás nadále nejlepší známou alternativou z režimů měnové politiky. Nicméně, je-li opravdu něco škodlivého v měnové politice, tak je to nevyjasněnost jejího hlavního cíle. Pak totiž měnová politika začíná lavírovat mezi tím, že jednou klade hlavní důraz na stabilní cenový vývoj, podruhé na růst HDP a nezaměstnanost, potřetí na peněžní zásobu a úvěry, počtvrté na měnový kurz a jindy zase na běžný účet platební bilance nebo v nejhorším možném případě na finanční výsledky centrální banky. A stává se nakonec nesrozumitelnou nejen pro finanční trhy a širokou veřejnost, ale i pro své tvůrce, kteří přestávají sami tušit, čeho vlastně chtějí dosáhnout. Takováto snaha „pochytat více zajíců najednou“ vede k tomu, že se rozutečou všichni a měnová politika nedosahuje ani cenové stability, ani nepřispívá k vyváženému ekonomickému růstu. Příkladů z historie dokládajících tuto skutečnost je přitom víc než dost. ČNB má naštěstí již od roku 1998, kdy zavedla jako základní vodítko měnové politiky cílování inflace, zcela jasno.

Navzdory letošnímu rychlému ekonomickému růstu zůstává inflace i nadále značně pod cílem ČNB, resp. dokonce výrazně pod dolní hranou jeho tolerančního pásma. Podle prognózy ČNB zveřejněné v srpnu1 se inflace vrátí do cíle až na začátku roku 2017, když rychlý ekonomický růst bude jen postupně zvyšovat domácí nákladové tlaky – a to vše na pozadí stále nízké dovážené inflace. Udržitelné plnění inflačního cíle je přitom podmínkou pro návrat do standardního režimu měnové politiky. Prognóza proto předpokládá používání kurzu jako nástroje měnové politiky až do konce roku 2016 a jasně tak naznačuje potřebu pokračování uvolněné měnové politiky na celém svém horizontu. Navíc s ohledem na nedávné snížení očekávaného růstu Číny a jiných rozvíjejících se zemí a s tím spojený pokles cen ropy i dalších komodit jsou rizika této prognózy vychýlena spíše v protiinflačním směru. To znamená, že nutnost udržovat uvolněnou měnovou politiku může přetrvávat i déle, než naznačuje prognóza.

Argument, že s kurzovým závazkem můžeme z důvodu otevřenosti české ekonomiky dosáhnout jen takové inflace, jaká je ve zbytku Evropy, je lichý. Ceny mezinárodně obchodovatelných statků nejsou dány pouze vývojem eurových či dolarových cen v zahraničí, ale i vývojem kurzu koruny k oběma světovým měnám. Z tohoto pohledu je kurzový závazek ČNB nezbytným minimem pro to, abychom ze zahraničí nedováželi více deflačních tlaků, než je nutné. Navíc domácnosti a firmy nespotřebovávají pouze obchodovatelné, tj. dovezené statky. Služby a například bydlení jsou neobchodovatelné a představují významnou část spotřeby, mezi 30 až 50 procenty.2 Rychlejší růst cen neobchodovatelných statků oproti obchodovatelným pak charakterizuje rychle rostoucí ekonomiky a je nutný k zachování srovnatelného růstu mezd v obou sektorech. Ve výsledku tak mají tyto země vyšší inflaci, než odpovídá růstu dovozních cen. Měnová politika tedy má nástroje, jak domácí inflaci cílovat bez ohledu na to, jaký je cenový vývoj v zahraničí.

Čím více se růst promítne do mezd a cen, tím méně do kurzu
Tím se dostávám ke druhému bodu, v němž je aktuální debata naší měnové politiky zkratkovitá. A to je teze, že s rostoucí délkou udržování kurzového závazku ČNB bude tím vyšší následné skokové posílení kurzu koruny. Je sice pravda, že rychlý ekonomický růst, resp. reálná konvergence, vede prostřednictvím výše popsaného rozdílu v růstu cen neobchodovatelných a obchodovatelných statků ke zhodnocení reálného kurzu. Nicméně jeho tempo bude podstatně pomalejší, než jsme byli zvyklí v období před krizí. Pominu-li letošní rok, ovlivněný řadou jednorázových faktorů, očekáváme pro příští dva roky růst české ekonomiky lehce pod 3 procenty. Přitom v eurozóně je předpokládán růst blížící se 2 procentům, což není dostatečný růstový rozdíl na to, aby opodstatňoval dlouhodobé reálné zhodnocení koruny o více než 1–2 procenta ročně.

Navíc z výše uvedené diskuze je zřejmé, že k takovému zhodnocení nemusí nutně docházet pouze prostřednictvím nominálního kurzu. Reálný kurz zhodnocuje i v případě, že domácí ceny rostou rychleji než zahraniční. Což je v situaci, kdy se eurozóna stále nachází na hraně deflace a je v ní očekáván pouze velmi pozvolný návrat k její dvouprocentní definici cenové stability, nejen možné, ale dokonce i vhodné. Stávající asymetrický kurzový závazek tak nijak nebrání reálnému zhodnocení prostřednictvím domácí inflace. Naopak podporuje tento způsob zhodnocení reálného kurzu, který je žádoucí i z pohledu domácí cenové stability, plnění inflačního cíle a budoucího návratu měnové politiky do standardního režimu. Dočasně mírně vyšší inflace v ČR oproti eurozóně přitom bude současně tlumit tlaky na posílení nominálního kurzu po opuštění kurzového závazku.

K dosažení návratu inflace na cíl, který bude o něco rychlejší než v eurozóně, je přitom nutno udržovat měnovou politiku uvolněnou. Česká ekonomika totiž potřebuje robustní růst, který se bude promítat do zvyšování mezd s následným průsakem do cen. Růst nominální – a při dočasně velmi nízké inflaci tedy i reálné – mzdy se sice v minulém roce zvýšil ke 2 procentům, ale vzhledem k pozorovanému reálnému růstu ekonomiky zůstává umírněný a bez jeho zrychlení nebudou vytvořeny podmínky pro udržitelné plnění inflačního cíle. Zisk a provozní přebytek firem přitom stoupá, ale rychlejší růst mezd bude umožněn jen očekáváním stejné nebo vyšší ziskovosti firem v budoucnu.3 My taková očekávání podporujeme prostřednictvím uvolněné měnové politiky a kurzového závazku. Ten poskytuje exportujícím firmám „pojištění“ konverze jejich budoucích cizoměnových tržeb do korun. Kurz koruny se bude v souladu s ujištěním bankovní rady ČNB pohybovat na hladině 27 korun za euro nebo slabší přinejmenším do poloviny roku 2016. Znovu veřejně opakuji, že tento závazek je na rozdíl od tržního zajištění pro podniky zdarma.

A konečně budování pozic sázejících na silné zhodnocení koruny po exitu není bezrizikovou strategií ani proto, že se exportéři před ukončením kurzového závazku zajistí. Toto jejich zajištění omezí poptávku po korunách a nabídku deviz. Nebude tak existovat přirozená protistrana z reálné ekonomiky prodávající zahraniční měnu a poptávající koruny. Ve výsledku tak může být obtížné uzavřít sázky na posilující kurz se ziskem, a to tím spíše, čím víc devizových rezerv ČNB v mezidobí nakoupí, protože tím více bude trh naopak „překoupený“ v korunách.

Zdroj: ČNB


Čtěte více:

Project Syndicate: Proč by měl Fed odložit zvyšování sazeb
01.09.2015 17:00
Centrální bankéři z celého světa se tento týden scházejí v Jackson Hol...
Americká data na náladě nepřidala, čehož využil japonský jen
01.09.2015 17:35
Čína zůstala zdrojem nervozity a nic na tom nezměnila ani nová měkká d...
Rozbřesk - Masivní výprodeje akcií a ropy jsou zpátky, vládní dluhopisy to nechává překvapivě v klidu
02.09.2015 9:10
Zatímco Čína hodlá světu demonstrovat svou vysokou hladinu testosteron...

Váš názor
 • Reuters análníci
  03.09.2015 12:36

  to je sebranka, že prý koruna posílí na 26,50 ho ho ho, asi mají nasázeno špatným směrem to nevidí, že cnb chce konvergenci přes ceny a přes kurz to už asi nepůjde :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
 • PS
  03.09.2015 10:25

  članek jsem jen tak prolítnul číst ho netřeba je to jeden velký blabol :-) ----------- rozbijeme kurz , rozbijeme inflaci protože nas chrání před neexistuji deflaci a vy podnikatelé hybaj přidat lidem, protože by budižkničemové z ČNB si to myslíme nebo přejem ach jo ---------- muhheheheheehee Tak pravil legendarní investor z Greenlandu
  martík
 • Komik z variete prof. Tomšík
  03.09.2015 10:23

  Bohužel v zemi krále Miroslava se jednou zblaznili a udělali z nedouka a teroretika blabolu profesora. Ten nedouk se jmenoval Tomšík. Ono tisknout si penize a hrat si s nima na měnovem kurzu je super protože jeho penize to nejsou a po mě potopa. Švýcaři jsou úplně jiná liga po všech stránkách a jak to s nima dopadlo tady ten učet -ztráta ČNB bude tak obrovská až to pěkné nebude ... Nejhorší je když ČNB řidí lidi , kteří by v zemi jako je Švýcarsko maximalně zametali na ulici a to ještě pod odborným dohledem .....
  martík
  • Re: Komik z variete prof. Tomšík
   03.09.2015 10:54

   ono se to Tomšíkovi asi začíná v hlavě plést...nedávno Sígr tvrdil, že pokles cen ropy je pozitivní šok.....a tady soudruh Tomšík, tvrdí, že pokles ceny ropy je důvodem pro tisknutí papírků.....ta deflace tu naši rychlou rotu z ČNB asi zničí
   abc
 • Ach ten závěr...
  02.09.2015 17:42

  Osobně nemám s jeho argumentací problém, má v mnohém pravdu. Akorát ale ten posledním odstavec o rizikovosti sázek ve prospěch posílení kuruny tam už dávat nemusel, protože to je neskutečný blábol, kterému on sám při jeho teoretickém vzdělání přece nemůže věřit. I student prvního ročníku ekonomky by měl znát, jaké jsou objemy zajištění a s kolika penězi si hrají "City a spol." Bohužel tím závěrem naznačil, že opravdu má ČNB strach z toho, co se stane. Pořád dost nechápu, proč nemůžou zkusit postupný posun capu v souladu s reálnou konvergencí. Vymodelovat to a správně komunikovat by nijak nebylo proti režimu cílování inflace. Naopak vše by se stalo podstatně věrohodnější a ony sázky na posílení by se tímto staly zbytečnými. Zapomněl totiž na jednu zásadní věc - je pravda, že se nesmí honit více zajíců, ale ještě větší pravda je, že toto všechno funguje, pokud má centrální banka dostatečnou kredibilitu. Jakmile všichni přestanou věřit, že cap udrží bez následné drastické apreciace, bude pozdě. Zatím je pořád čas. Myslím, že by Tomšík, kterého pořád považuji za jednoho z těch opravdu inteligentních, jehož analýzy mají hlavu a patu (opakem je pro mě třeba Hampl), mohl slyšet na to, že by to byla následně skvělá akademická kariéra, až skončí v ČNB, pokud by mohl být u toho, jak ČNB zvládla vystoupení z capu. Mohl by jezdit i na švýcarské univerzity říkat, jak se to má dělat lépe, než to udělali oni. Bohužel mám ale obavy, že k tomu nedojde...
  MiBe
 • EUR za 30
  02.09.2015 16:37

  bude, páč zaměstnanci nikdy přidáno pořádně nedostanou, protože by je nahradili "levnější" stroje, tak to budou hnát přes stát.rozpočet a na to rozdávání potřebují daně od exportérů odjinud než ze zahraničí prachy nedojdou :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
  • Re: EUR za 30
   03.09.2015 7:45

   Položme si jednu velmi důležitou otázku tj. kdo bude vaše zboží kupovat když bude nezaměstnanost víc než 30 % ? Tak stejně zbankrotujete , když místo vás budou dělat jen stroje . Automatizovat budou všichni , takže si nenalhávejme, že budete exportovat.
   Jezdec.
   •  
    03.09.2015 12:19

    Proč bychom nenměli exportovat. Ty máš pocit, že prudce roste nezaměstnanost? Jinak spotřeba se zvyšuje.
    Velkamedvědice
   • slabá CZK ???
    03.09.2015 10:16

    no to je právě to, že tady asi nikdo a pro vývoz má každá tedy i měnová podpora smysl, a nenalhávejme si, že je to nějaké naše specifikum, cnb zatím korunu oslabila o nějakých mizerných 10%, co by pak měli říkat v takovém Japonsku, nebo se mrkněme na norskou korunu, oslabení tam má jiný důvod, ale nikdo tam nemá pocit, že by nějak zchudli, no a nakonec co udělali v US, když "shodili" dolar na 1,50 vs Eur, moc to asi nečekali ale začali se jim i postupně vracet prac. místa z Asie ale jako vše to musí mít i trochu kliku, kdyby se to zvrtlo a padlo zpátky na 38 kaček ze EUR tak by to stálo za prd :o)
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: slabá CZK ???
     03.09.2015 12:21

     Pokud to není naše specifikum, což rozhodně není, proč kritizujete jen ČNB?
     Velkamedvědice
  • Re: EUR za 30
   03.09.2015 7:35

   Proč ty uvozovky? I v naší malé firmě už běží dva roboty a chystáme třetí. V podmínkách trvale (byť mírně) rostoucích mezd našich zaměstnanců a pevných či spíše klesajících světových tržních cen našich výrobků je to jediná možnost, jak fungovat.
   JJa
 •  
  02.09.2015 15:13

  Bez zvýšení mezd ekonomiku nerozjedeme . Máme sice téměř 4 % nezaměstnanost, ale nikde to není vidět. Rozvoj tohoto státu si já představuji jinak. Profituje pouze jedna skupina , přitom by mohla celá tato země . Tahle země vypadá jako vymačkaný citron , aby i tak nezačala chutnat.
  Jezdec.
  •  
   03.09.2015 11:17

   Nezaměstnanost není tak nízká. Podle Eurostatu je to 5,1%, ale ten to dost zkresluje směrem dolů. Podle statistik úřadů práce to je asi 6,3%, a to je po dvojí změně metodiky (jedna v roce 2004, jedna 2012), jinak by to bylo o až 4% vyšší. Nezaměstnaných (v evidenci ÚP) je přes 450000, kolik je tu ekonomicky aktivního obyvatelstva (bez dětí a důchodců, nemocných, nezaměstnaných)? Maximálně 5 milionů. Takže nezaměstnanost sice klesla z 600000 v lednu 2014, ale nadále zůstává vysoká, lehce pod 10%.
   Vasek218
   •  
    03.09.2015 13:25

    Technická. A kromě změn v rozpočtu je slušná parta lidí, co byla z nějakých důvodů vyřazena z evidence, /stačí se opozdit na schůzku/
    Velkamedvědice
  •  
   02.09.2015 16:01

   Tonda Zápotocký to vyřešil podobně, jen s malým rozdílem. Reformu udělal během 24 hodin a nijak se s tím nemydlil,,, Singerkovi to bude trvat 3 roky a kdo ví jestli :-)))
   Jesse
   •  
    03.09.2015 12:00

    https://www.youtube.com/watch?v=DXCrJ9IpSBA
    el mrcoch
    • El
     03.09.2015 12:24

     Tu písničku znám dlouho..Ale fakt si to můžeme volbami? Jestli znáš jedinou politickou stranu v celém spektru kde nejsou šmejdi, převlečení komanči, zloději , co neodklánějí pro sebe, lobisté a psychopati, poraď. Já ji nevidím.
     Velkamedvědice
     • Re: El
      03.09.2015 13:14

      Ne a nechci....https://www.youtube.com/watch?v=BNmv2P2crqs....jinak je skvělé že rosteme, přibude aut, praček, televizí, nové haly, betonové plochy, prostě se všechno super zlepšuje....
      el mrcoch
      • El
       03.09.2015 13:19

       https://www.youtube.com/watch?v=nbGfLZW5zXs
       Velkamedvědice
       • Re: El
        03.09.2015 13:33

        https://www.youtube.com/watch?v=cn5P-LyweOY
        el mrcoch
        • El
         03.09.2015 13:43

         o) Ta je krutopřísná, měl jsem jeho cd..
         Velkamedvědice
         • Tak prej Švýcarskej exit vyšel na 1 bilion CZ
          08.09.2015 10:30

          kolik bude stat český eXit z 27kč za Euro bůh ví :-)
          martík
 •  
  02.09.2015 13:51

  banda zlodějská.....člověk si něco naspoří na stáří a tato verbež to sprostě ukradne......
  pepa
 •  
  02.09.2015 12:27

  šašci jedni.....nevíte jak z toho vycouvat že.....takže růst 4,4 % nejnižší nezaměstnanost, Bohouš s.r.o. rozdává dárečky a potřebujeme uvolněnou měnovou politiku jako sůl....po nás potopa, že soudruhu Tomšíku!!!!
  abc
 • Takže forever
  02.09.2015 11:45

  27 bude na furt a basta, jen aby pak nemuseli "hasit" na druhé straně na 30 korun si "natisknou" kolik chtěji na druhou stranu by to bylo ale trochu těžší ledaže by už bylo Euro na cestě a 27-28 bude fix :o)
  Mike -Green D. is killing Europe
Aktuální komentáře
19.06.2024
12:33Technická analýza: Útok Amazonu na historická maxima  
11:58Výrobce tenisek Golden Goose kvůli nepokojům v EU odkládá vstup na burzu
11:33Evropské akcie bez nových impulsů slábnou. Koruna pokračuje v ústupu  
10:41Jízda Nvidie na vrchol: Enron, krypto, covid, AI a výnos 591 078 %
9:41Inflace v Británii se v květnu po třech letech vrátila na dvouprocentní cíl
9:08Rozbřesk: MNB snižuje základní sazbu na 7 % a zařazuje opatrný režim, koruna oslabila přes 24,80 EURCZK
9:06Čínské automobilky usilují o zavedení odvetných cel na auta z EU
8:55Nvidia předhonila Apple a Microsoft a stala se nejhodnotnější firmou, v USA se dnes neobchoduje a evropské futures jsou smíšené  
18.06.2024
22:02Hlavní indexy dnes bez větších změn. Nvidia se stala nejhodnotnější společností světa.  
17:58Tady se hledá nejpohodlněji…
17:38Fitch zlepšila výhled polské ekonomiky, letošní růst odhaduje na 2,8 procenta
17:20Akciová Evropa dnes vede nad Amerikou, dluhopisy profitují z dat  
15:20Analytici: Francouzské akcie kvůli politické nejistotě čeká nejspíš další propad
15:17Maloobchod ve druhém čtvrtletí vzbuzuje pochybnosti o síle amerického spotřebitele  
13:29WEBINÁŘ Psychologie úspěšného investora s hlavním makléřem Pavlem Mokošem - 26. června od 15:00
12:15Důvěra investorů v německou ekonomiku v červnu vzrostla méně, než se čekalo
12:07Tesla jako bublina či velká příležitost?
11:23Míra inflace v EU v květnu zrychlila na 2,7 procenta, v Česku byla mírně vyšší
11:08Techy trhům pomohly a čeká se, jakým směrem dnes překvapí maloobchod  
9:01Rozbřesk: O francouzských volbách, udržitelnosti dluhu a roli ECB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y