Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Nejhorší kvartál pro trhy od roku 2011 konečně odchází, jaký bude zbytek roku?

Rozbřesk - Nejhorší kvartál pro trhy od roku 2011 konečně odchází, jaký bude zbytek roku?

30.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Nejhorší čtvrtletí pro globální trhy od roku 2011 se konečně chýlí ke svému závěru. Investoři či spekulanti toho zažili opravdu dost. Od překvapivé čínské devalvace, přes podivně obhajované rozhodnutí Fedu opět odložit zvýšení úrokových sazeb až po šokující kauzu "Das Auto, Das Problem". Souhra výše uvedených událostí přinesla nemalé ztráty a to nejen ostře sledovanému čínskému akciovému trhu, který za kvartál přišel o čtvrtinu své hodnoty. Podobné ztráty například zaznamenal dříve oslavovaný brazilský real anebo také třeba ropa. V čtvrtletním mínusu na úrovni propadu 12-15 % pak končí celá plejáda aktiv od hlavních akciových indexů v západní Evropě či Japonsku po měny jako je třeba ruský rubl či turecká lira.

Nechme však mizerné třetí čtvrtletí stranou a pojďme si říct, zdali je rozumné očekávat, že poslední kvartál naváže na ten předchozí ve stejně pesimistickém duchu. Podle našeho názoru se konec světa neblíží, neboť věříme, že největší ekonomice světa - tedy té americké - se daří velmi dobře a to by konec konců měla potvrdit i důležitá data z trhu práce zveřejněná tento týden (viz dnešní ADP report).

Stejně tak pokud se podíváme na stav konjunktury v eurozóně (viz zítřejší PMI), tak nevidíme velký problém. Černou schránkou je pak pro nás ekonomická situace v Číně, ale zde je pro zbytek globálních trhů asi nejdůležitější a nejpozitivnější, že čínské vládní autority zřejmě nehodlají řešit zpomalení hospodářského růstu dalšími devalvacemi juanu. A tak největší rizika v sobě ukrývá komoditní sektor, jehož propadem trpí nejen velké ekonomiky z emerging markets - především Brazílie, Rusko a Indonésie. Kromě toho je však třeba mít se extrémně na pozoru před propojeností finančního sektoru s komoditními producenty a obchodníky. V této souvislosti je pak nepochybně znepokojující růst kreditních rizikových marží v USA, který tento problém reflektují, přičemž tlak na tuto třídu aktiv před prosincovým zvýšením úroků ze strany Fedu asi nepoleví.

Přesto pesimismu jsme si užili v odcházejícím kvartále až dost, takže pokud se v následujících dnech trhy soustředí na příchozí makro data a třeba zanedlouho začínající kvartální výsledkovou sezónu, může se nést vstup do posledního čtvrtletí v klidnějším a pozitivnějším duchu.

Region

Zlotý včera opět zaostal za zbytkem regionu, a zatímco koruna s forintem posilovaly, tak zlotý nepatrně oslabil.

Dnes může v regionu poutat pozornost (historicky první) předběžný odhad polské inflace za září. Očekáváme nepatrně vyšší číslo než trh (-0,6 % y/y oproti tržnímu odhadu -0,7 % y/y), které by však nemělo mít výraznější vliv. Případnou reakci by bylo možné čekat spíše při negativním překvapení, neboť v trhu se objevují sázky na snižování sazeb v Polsku v šestiměsíčním horizontu.

Dluhopisy


Německým dluhopisům včera pomohl výraznější pokles inflace. Ta se v Německu po osmi měsících dostala opět do záporu (-0,2 % y/y). Nižší inflační čísla současně překvapila i ve Španělsku. Dluhopisům hrály dál do karet také slabší výkony akciových trhů a mnoho jim nezvládly ublížit výborné výsledky španělského maloobchodu.

Dnešní první odhad inflace v eurozóně za měsíc září pravděpodobně přinese pokles na nulu. To by se mělo německým bundům líbit. Je to ale podle všeho poslední pokles inflace v tomto roce - od měsíce října by postupně měly bazické efekty posouvat inflaci do konce roku směrem vzhůru.

Komodity

Cena ropy Brent sice včera rostla bezmála o 2 %, ale číslo API o amerických zásobách bylo výrazně vyšší, než trh očekává a cena ropy tak pozdě večer spadla zpět pod 48 USD/barel. Oficiální údaje o amerických zásobách budou zveřejněny dnes odpoledne.


Čtěte více:

Ropa za 20 dolarů za barel a nižší dividendy od ropných gigantů
30.09.2015 7:53
Z Goldman Sachs je největší medvěd na ropném trhu. Tato investiční ban...
IPO Watch - americký velkoobchod s potravinami jde na trh spolu s řadou firem ze zdravotnictví
29.09.2015 14:26
Scéna IPO se postupně začíná rozjíždět a počty jednotlivých společnost...
Německý maloobchod v srpnu nečekaně propadl
30.09.2015 8:34
Srpnové tržby německých maloobchodníků přináší zklamání. Na meziměsíč...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data