ECB opět varuje před rozvíjejícími se trhy. Podle poslední zprávy o finanční stabilitě je to jedno z hlavních rizik pro finanční systém v eurozóně. ECB se bojí dál především Číny a to přesto, že se situace od letních výprodejů alespoň trochu stabilizovala. Podle zprávy o finanční stabilitě ale řada rozvíjejících se trhů včetně Číny nemusí dobře snášet start růstu úrokových sazeb v USA. Čína má přitom v tuto chvíli vyšší váhu na HDP, než měla kdy jakákoliv jiná rozvíjející se ekonomika (okolo 15 %). Jádro obav spočívá v tom, že eskalace jejích potíží může výrazně zvýšit averzi k riziku na globálních finančních trzích. To by mohlo vést k výprodejům řady “nadhodnocených” aktiv a souběžně s tím i k rychlému vyschnutí dnes všudy přítomné likvidity. Tyto obavy spíš hovoří ve prospěch dalšího uvolnění měnové politiky na prosincovém zasedání, které předznamenal v posledních týdnech i šéf ECB Mario Draghi.
Něco jiného si ovšem myslí jeho německý kolega Jens Weidmann. A proto německá Bundesbanka vydává také svoji vlastní zprávu o finanční stabilitě. V té naopak zdůrazňuje, že dlouhé období příliš levných peněz může německý finanční systém poškodit. A to v případě, že se budou muset finanční instituce uchýlit k riskantnějším investicím, aby byly schopné dostát svým závazkům. Podle Bundesbanky se problém týká především životních pojišťoven - podle zátěžových testů může až 21 německých životních pojišťoven do roku 2025 potřebovat v nejhorším scénáři doplnit kapitál.
Na blížícím se prosincovém zasedání ale zůstane pravděpodobně hlas Jense Weidmanna opět v menšině, jako tomu ostatně bylo v minulosti při důležitých rozhodnutích ECB již mnohokrát (např. při spuštění QE). Očekáváme, že ECB kombinací několika opatření (především navýšení QE) rozšíří měnovou expanzi.
Region
Celkově se zjitřenější nálada na trzích včera mírně projevila i ve střední Evropě, i když obchodování bylo spíše klidné. K mírnému oslabení forintu přispěly patrně i výroky z centrální banky, které naznačovaly jistou nespokojenost se silnějším než očekávaným kurzem forintu a naznačily možné “doladění” měnové politiky (ve směru jejího většího uvolnění). Koruna se mezitím během dne nepatrně vzdálila od hranice kurzového závazku ČNB.
Dnešní den je prakticky bez událostí a zajímavější bude až zítřek, kdy bude zveřejněna revize českého HDP za 3. čtvrtletí (spolu s jeho detaily). Vliv na korunu by však měl být vzhledem k blízkosti intervenční hranice jen velmi omezený.
Dnešní kalendář očekávaných událostí je zcela prázdný a tak trh může hledat inspiraci jinde (ropa, geopolitika). Hlavní téma divergence politik Fedu a ECB nicméně nezmizí.
Dluhopisy
Výnosy německých bundů včera padaly a to přesto, že se poměrně dobře dařilo evropským akciím. Svoji roli pravděpodobně sehrává blížící se zasedání ECB a sázky na rozšíření QE. Dnes je v USA svátek (Den díkuvzdání) a výpadek Ameriky bude znát i na klidnějším obchodování v Evropě.
Co se týče včerejší české aukce, tak ministerstvo dle očekávání opět nemělo potíže s prodeji dluhopisů. V případě dvouletých dluhopisů s nulovým kuponem prodalo maximální plánovaný objem (8 mld.), přičemž průměrný výnos poklesl na nové minimum (-0,349 %). Další kolo prodeje tohoto oblíbeného dluhopisu proběhne 9. prosince. Kromě toho ministerstvo poprvé v historii prodalo včera s negativním výnosem i dluhopisy s pětiletou splatností.
Komodity
Cena ropy Brent včera nepatrně vzrostla a usadila se tak znovu nad 46 USD/barel. Ropě nakonec pomohla data o amerických zásobách ropy a produktů - na rozdíl od čísel API z předchozího dne poukázaly oficiální údaje z Ministerstva energetiky na menší než očekávaný nárůst zásob surové ropy (který byl však částečně vyvážen větším růstem zásob produktů). Ceny základních kovů rostly asi o 0,7 %, ale měď smazala část růstu ceny z předchozího dne a dostala se zpět pod 4600 USD/t. Dnes lze kvůli oslavám Dne díkůvzdání v USA očekávat klidnější obchodování.