Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Demokracie vyžaduje tištění peněz a to bude prospívat akciím

Demokracie vyžaduje tištění peněz a to bude prospívat akciím

01.02.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Medvědi, kteří sledují Čínu, předpovídají, že se její současné problémy budou jen prohlubovat a nakonec dojde k podobné krizi jako v letech 2008 a 2009. Tento názor nesdílím. Během posledních 20 let vznikly v globální ekonomice tři velké bubliny. První z nich souvisely s technologiemi, druhá s úvěrovou expanzí a třetí s komoditami.

První boom vedl k příliš vysokým investicím do kabelové infrastruktury a permanentním ztrátám na kapitálu v technologickém sektoru. Druhý boom vedl k předlužení a pádu několika bank. Komoditní bublina pravděpodobně ještě povede k defaultům u některých společností, které v této oblasti podnikají. K tomu se možná přidá pár čínských bank. Realitou jsou také nadbytečné kapacity v těžbě a dalších komoditních odvětvích. Z nich a z následných nízkých cen komodit budou ale těžit spotřebitelé a řada ekonomik.

Opakování krize z let 2008 a 2009 není pravděpodobné, protože země jako USA a Velká Británie se poučily a jejich banky se dnes nacházejí v mnohem silnější pozici. Krize se navíc jen zřídka opakují, ale investoři tomu moc pozornosti nevěnují a opakovaně predikují krizi, která se už jednou stala. I dnes slyšíme řadu medvědů, kteří varují před další verzí roku 2008. Například RBS nedávno radila investorům, aby „všechno prodali“.

Obavy mám z toho, že zatímco dnes hledá většina krizi na Východě, zapomínáme na problémy na Západě. Hovořím o neudržitelnosti veřejného zadlužení, ke které významně přispívá pomalé tempo ekonomického růstu. Přechodně je tato neudržitelnost maskována monetární politikou, která stlačila sazby na rekordní minima a díky tomu se dluhová služba zdá být zvládnutelná.

Například Itálie má dluhy ve výši odpovídající 102 % HDP, ale tato země si může půjčovat za 1,5 % na deset let. Pokud by se sazby vrátily na historický standard ve výši 4,5 %, musela by italská vláda dosahovat rozpočtových přebytků v přibližné výši 4,5 %, aby udržela zadlužení na konstantní úrovni. Jelikož během posledních dvaceti let hospodařila italská vláda jen s deficity, takový cíl se zdá být nesplnitelný.

Podobnému problému jako Itálie čelí řada dalších zemí. Jejich řešení se zdá být velmi složité kvůli demografickému vývoji i kvůli samé podstatě demokracie. Politici totiž mají motivaci k tomu, aby zvyšovali dluh poskytováním bezplatné zdravotní péče a jiné podpory. Jean-Claude Junker to vystihl přesně, když jako premiér Lucemburska řekl: „Všichni víme, co bychom měli udělat. Nevíme jen to, jak být znovu zvoleni poté, až bychom to skutečně udělali.“

Přesto jsou výnosy vládních dluhopisů ve vyspělých zemích na historických minimech. Ekonomické realitě to určitě neodpovídá. A můžeme tvrdit, že pokud jsou předražené obligace, to samé platí i o akciích. Já sám mám na ně ale pozitivnější názor. Například Nestlé nyní nabízí dividendový výnos ve výši 3 % a firma má za sebou dlouhou historii rostoucích zisků. Naopak švýcarské vládní dluhopisy nabízejí negativní výnos a podle mého názoru je tak naprosto jasné, které aktivum je atraktivnější.

Investoři by se měli v současném prostředí nejvíce obávat rostoucích výnosů vládních dluhopisů. My sami na nich máme otevřené krátké pozice. Zraky trhů se upírají zejména směrem k Číně, ale podle mého mínění bychom neměli zapomínat na možnost dluhové krize na Západě. Dokonce tvrdím, že nejde o to, zda tato krize přijde, ale jen o to, kdy přijde. Až se tak stane, krátké pozice budou vynášet. Co se týče akcií, platí, že demokracie vyžaduje další tištění peněz. A v takovém prostředí se akciím vede dobře.

Autorem je William Littlewood z fondu Artemis Strategic Assets.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

PMI, ISM, trh práce v USA, BoE, ČNB, výsledky evropských bank a energetického sektoru v USA… týdenní výhled
01.02.2016 11:26
Nový týden začíná sérií indexů nákupních manažerů. Čínské indexy vyšly...
Lednová horská dráha za ropou, únor černé zlato zahajuje opět propadem
01.02.2016 11:50
Ropa zahájila i druhý měsíc letošního roku poklesem a to opět nepodpoř...
T. Vlk: Americký trh práce a jednání BoE (Video)
01.02.2016 12:33
Nový týden začíná sérií indexů nákupních manažerů. Čínské indexy vyšly...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data