Velká Británie s největší pravděpodobností z Evropské unie (EU) nevystoupí. „Domnívám se, že takový scénář reálný není,“ řekl Patrii Online Martin Kupka, hlavní ekonom ČSOB. Pokud by k tomu ale došlo, ekonomické dopady na celou EU, země jakou je Česká republika, ale i na samotnou Velkou Británii, budou záviset na tom, jak typ rozchodu se uskuteční. „Mohlo by totiž dojít ke kultivovanému rozchodu, ale ve hře je i „nesametový“ rozchod,“ řekl Martin Kupka.
Patria: Online: S jakými ekonomickými dopady by musela počítat Velká Británie a EU, pokud by skutečně došlo k vystoupení země z EU?
Odchod Británie z EU by pro obě strany – UK i zbytkovou EU - znamenal náklady (možná však také výnosy) nejen ekonomického, ale i politicko-strategického charakteru. Z krátkodobého hlediska by zvýšené ekonomické náklady zřejmě zaznamenala Británie (oslabení libry a pozice londýnské City, slabší vyjednávací síla při komunikaci s třetími stranami…), nicméně ani v jejím případě by se zdaleka nejednalo o dopady likvidační. Ekonomický dopad Brexitu by byl utlumen mimo jiné tím, že Británie nikdy nebyla v evropských strukturách integrována tak pevně jako třeba Německo nebo Francie, přičemž její velikost (jde o druhou největší ekonomika EU) garantuje, že ani po případném výstupu s ní nebude ze strany zbytkové unie nakládáno neférově. Pokud by stejnou politiku jako Británie chtělo provozovat například Portugalsko, asi by to s ním dopadlo hůře…
Patria Online: Jaké typy ekonomik, coby členů EU, by Brexit poznamenal nejvíce?
Odpověď na tuto otázku se bude lišit podle toho, jaký scénář Brexitu předpokládáme. Pokud bychom očekávali kultivovaný rozvod, rozsah ani náklady obchodování zemí EU s Velkou Británií nemusí být nijak dotčeny. UK není součástí Schengenu a neplatí se tam eurem. Do té míry v jaké by odchod Británie z EU uvolnil uvnitř zbytkové unie prostor pro konkurenci (např. zvýšil její atraktivitu jako investiční destinace), některé země v Unii by mohly na Brexitu dokonce vydělat. Z dlouhodobého pohledu by oslabení Unie po ztrátě Británie mohlo být kompenzováno snazší a rychlejší integrací zbytkových zemí.
Samozřejmě, pokud by rozchod neproběhl sametově, ale měl za následek série větších či menších vzájemných provokací komplikujících vzájemnou hospodářskou spolupráci, nejvíce postiženi by byli ti, kdo jsou s UK v EU nejtěsněji spojeni: obchodně, finančně nebo majetkově.
Patria Online: Zaznamenala by země, jako ČR, vystoupení Velké Británie z EU?
Domnívám se, že civilizovaný rozvod bychom v ČR zaznamenali spíše okrajově a v případě dobré vůle na obou stranách opravdu minimálně. Žádné dlouhodobé a závažné spory, které by společné členství v EU pomáhalo držet na uzdě, s Velkou Británií nemáme. V případě emocionálnějšího rozchodu bychom samozřejmě Brexit zaregistrovali citelněji, vzhledem k tomu však, že obchod s Británií by se ani pak úplně nezastavil a do Británie dnes směřuje jen asi 5 % našich vývozů, nehodnotil bych ani takový vývoj tragicky. Koneckonců, většina evropských sousedů Velké Británie by byla postižena stejným způsobem jako my…
Patria Online: Naplnil by se Brexitem scénář rozpadu celé EU?
Nemyslím si, že se Brexit stane skutečností, ani to, že by otevřel cestu k rozpadu EU. Jak jsem už naznačil, svým způsobem by mohl integraci uvnitř EU naopak urychlit. A nedomnívám se ani to, že by Británie po případném Brexitu prožila ekonomickou euforii, která by lákala jiné evropské země, co nejdříve ji následovat.
Platí ale, že čím menší je evropský stát, tím naivnější mně připadá představa, že by se mu vně EU dýchalo lépe než v Unii. Politická nezávislost (beztak omezená) by totiž byla vykoupena vysokými ekonomickými náklady. Vybudovat v dnešní době v Evropě druhé Švýcarsko nebo Lucembursko je iluzorní. Napodobit Švédsko či Norsko nemožné. Kdo se chce zbavit bruselského jha, musí počítat s tím, že k jednacímu stolu dříve či později zasedne spolu s Američany a Číňany a bude si v jejich přítomnosti nevyhnutelně připadat jako trpaslík.
Přemýšlím nad tím, odkud se stále bere nostalgie po možnosti utvářet českou politickou krajinu na národním principu, (zdánlivě) nezávisle na zbytku světa. Je větší výhrou mít dobrý zákon, ať je jeho autorem kdokoliv, nebo špatný český zákon? Je snad každé rozhodnutí učiněné v Bruselu kvalitativně horší než to, které odhlasují poslanci ve Sněmovní ulici? Pochybuji o tom.
Patria Online: S jakým pohybem eura se kvůli naplnění Brexitu dá počítat ve středně dobém výhledu?
Znovu bych rád rozlišil: klidný Brexit ve střednědobém výhledu kurz eura neovlivní, nebo mírně posilní. Divoký Brexit by euro oslabil, přičemž oslabení by mohlo trvat i několik let.
Patria Online: Ovlivnil by Brexit potenciálně i cenu klíčových komodit, jako ropy a zlata?
Klidný Brexit nikoliv. Divoký by mohl popotáhnout cenu zlata vzhůru, nemyslím si však, že vydatně a nadlouho.
Patria Online: Jaká třída aktiv by nejvíce / (nejméně) odnesla reálný Brexit?
Nejméně postižena by byla reálná aktiva ve zbytkové EU. Na opačném konci spektra bych viděl akcie britského finančního sektoru. V případě divokého exitu by přirozeně utrpělo víc aktiv než při klidném rozvodu, postiženy by byly akcie mnoha firem, jejichž hospodářské výsledky by po vztyčení obchodních bariér zákonitě zamířily dolů.