Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská ekonomika ožívá, investoři do akcií na to zatím ale nereagují

Evropská ekonomika ožívá, investoři do akcií na to zatím ale nereagují

10.06.2016 12:59
Autor: Pavel Daniel

Evropské firmy sklízejí ovoce, které přinesla opatření Evropské centrální banky (ECB) oznámená v březnu. Kombinace nižších úrokových sazeb a rozšířeného kvantitativního uvolňování vedla ke snížení výnosů, přičemž nakupování dluhopisů ze strany Evropské centrální banky zaručilo dostatečnou poptávku pro rychle rostoucí nabídku. „Firmy zaznamenávají překvapivě pozitivní výsledky, hlavní ukazatele naznačují ničím neomezované oživení růstu, a evropské akcie proto získávají na atraktivitě a mohou aktivním portfolio manažerům pomoci zajistit vyšší zhodnocení, pokud si místo stabilních akcií zvolí akcie cyklické,“ konstatoval tým analytiků Fidelity International.

Faktem je, že rozšíření programu kvantitativního uvolňování Evropské centrální banky také na podnikové (korporátní) dluhopisy přineslo významný nárůst jejich emise. Snížení sazeb u těchto dluhopisů podnikům umožnilo levnější financování a zlepšení vykazují také objemy poskytnutých úvěrů v téměř celé eurozóně. To podle Fidelity International napomáhá ozdravení ekonomiky. Zajímavé je ale podle analytiků společnosti to, že evropské cyklické akcie zaznamenaly horší výsledky než stabilní akcie. „I skromné oživení růstu by však mohlo vést ke zvrácení dané situace ve prospěch cyklických akcií,“ konstatují experti Fidelity International.

Za vším hledej ekonomiku

V době, kdy firmy navyšují emise svých dluhopisů a využívají výhody nižších souvisejících nákladů, přináší ekonomika eurozóny obecně spíše příjemná překvapení – viz graf Zlepšení indexu ekonomického překvapení. První odhady HDP Francie a Německa za 1. čtvrtletí naznačují nárůst v hodnotě 0,5 %, respektive 0,7 % - viz graf Meziroční růst HDP eurozóny – to je podle analytiků Fidelity International více, než se původně očekávalo. Spolu s rozvojem úvěrů v těchto zemích se zvýšil také ekonomický růst. „Kvantitativní uvolňování Evropské centrální banky podpořilo nárůst úvěrů i emisi podnikových dluhopisů, což má pozitivní vliv na celou ekonomiku,“ uvedli analytici Fidelity International.

Zlepšení indexu ekonomického překvapení

FI_akcie 

Zdroj: Bloomberg, Fidelity International, Citigroup

Meziroční růst HDP eurozóny

FI  

Zdroj: Datastream

Všeobecný růst příznivě ovlivňuje chování spotřebitelů

Shora uvedené argumenty podle Fidelity International zlepšují výhledy pro evropské spotřebitele. Nízká inflace a skromné zvyšování nominálních mezd přispěly k nárůstu reálných mezd, které se odrazily ode dna z první poloviny roku 2013, viz graf Reálný růst mezd. Díky zvýšené kupní síle a snižování nezaměstnanosti dochází ve stejném období také k nárůstu spotřebitelské důvěry ve Francii, Itálii a Španělsku, i když v poslední době hodnoty opět spíše stagnují, viz graf Vývoj spotřebitelské důvěry.

Reálný růst mezd

FI 

Zdroj: Haver

Vývoj spotřebitelské důvěry

FI  

Zdroj: Thomson Reuters

Evropské cyklické akcie jsou na vzestupu

Posilování ekonomické aktivity se odráží i v hodnotách tržeb a zisků firem, viz graf Očekávané zisky a tržby. Podle analytiků Fidelity International může také ovlivnit relativní výkon sektoru s tím, jak investoři směřují své alokace do ekonomicky citlivějších oblastí. Bližší informace o výhledu různých sektorů mohou poskytnout hlavní ukazatele aktivity. Například kompozitní cenový index PMI se v přiměřené míře shoduje s evropskými cyklickými a stabilními akciemi, viz graf - Hlavní ukazatel PMI je pozitivním příslibem pro cyklické akcie. To by naznačovalo prostor pro ještě lepší výsledky evropských cyklických akcií – pokud potrvá stávající ekonomické oživení. „Cyklické akcie jsou nyní v porovnání s dobou největší finanční krize levnější než stabilní akcie. To vytváří příležitost ke koupi stabilních akcií v cyklických sektorech s velmi atraktivním zhodnocením,“ konstatoval Matt Siddle, portfolio manažer Fidelity International se zaměřením na větší evropské společnosti.

Očekávané zisky a tržby 

FI   

Zdroj: Absolute Strategy Research Ltd

Hlavní ukazatel PMI je pozitivním příslibem pro cyklické akcie 

FI 

Zdroj: Absolute Strategy Research Ltd

Chování investorů zatím oživení evropské ekonomiky neodpovídá

Z výsledků uplynulého roku však podle Fidelity International vyplývá, že investoři zatím ekonomickému oživení příliš nedůvěřují. „Přestože negativní trend postihl všechny akcie, cyklické tituly zaznamenaly výraznější propad než tituly stabilní a rozdíl ve výsledcích se tím ještě prohloubil,“ říkají analytici Fidelity International. Pokud jsou ovšem hlavní ukazatele správné a oživení růstu bude pokračovat, investoři začnou potenciál cyklických akcií přehodnocovat a tento rozdíl se brzy smaže. Trh se pravděpodobně odkloní od stabilních akcií, které vykazovaly v uplynulém roce lepší výsledky, směrem k cyklickým akciím.

Pro využití tohoto potenciálu se nejlépe hodí aktivní fundamentální přístup k výběru akcií – je třeba určit akcie, které nejcitlivěji reagují na všeobecný výkon ekonomiky a které neomezují jiné faktory. „Mnoho cyklických akcií se v porovnání se stabilními akciemi jeví atraktivně, podle mě je ovšem k využití jejich hodnoty nutný určitý katalyzátor, například zrychlení ekonomického růstu,“ prohlásil pro Patrii Online Panos Theofilopoulos, portfolio manažer se zaměřením na větší evropské společnosti.


Čtěte více:

Commerzbank: Dolar bude posilovat a pomůže německým akciím, zlato míří k 1 250 dolarům za unci
10.06.2016 11:00
Na počátku roku poslaly obavy z americké recese kurz eura proti dolaru...
Evropa potřetí v řadě ztrácí, nedaří se bankám
10.06.2016 11:07
Evropské akciové indexy vstoupily do posledního obchodního týdne pokle...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.09.2022
9:03Rozbřesk: Česká koruna v sevření globální nejistoty a holubičí ČNB
8:56Britská libra na novém rekordním dnu na páru s dolarem. Obchodníci se obávají plánů pro ekonomiku
8:54Futures avizují smíšený vstup do nového týdne. Volby v Česku a Itálii, úpravy řešení cen energií i nový MakroMixér o realitách  
8:51Pět evropských zemí volá po zákazu dovozu diamantů z Ruska, čeká se reakce Belgie
7:51Ceny realit v Česku utržené ze řetězu. Dosedne na ně korekce? Podcast MakroMixér s Martinem Luxem. Také o inflaci, ČNB a lepších i horších řešeních energetické krize
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo