Americké trhy po svém startu reagovaly obdobně, jako reagovaly ty Evropské na Brexit. Nicméně reakce byla určitě rozvážnější. Není to tak, že by Brexit neměl okamžitý vliv na rozhodování amerických investorů, ale z dlouhodobého hlediska bude dopad Brexitu určitě menší USA než v Evropě.
Americký index Dow Jones se aktuálně obchoduje cca dvě procenta v mínusu. Stejně tak činí i širší index S&P 500. Trochu více tratí technologický index Nasdaq když ztrácí 2,5 %.

Situace na měnových párech se startem americké seance nějak markantně nemění. To samé platí pro evropské akciové indexy. S výjimkou FTSE100, který se sápe pomalu vzhůru a oslabuje „pouze“ 2 %.
Je nasnadě, že všichni budou rádi, až zavře americká seance a všichni budou moci analyzovat, co se vlastně stalo a proč. Obchodníci naberou nové síly přes víkend, kdy ani trh FX neobchoduje a tak budou moci začít v pondělí nový týden s čistým štítem.
Tímto dnes končí i nepravidelné informační updaty o situaci na trzích v době po Brexitu. Děkujeme za vaší přízeň a věříme, že zůstanete našimi čtenáři i nadále.
Aktualizace (24. 6. 2016 13:58):
Vstoupili jsme do druhé poloviny post-Brexitové evropské seance. Již brzy se dočkáme také startu americké seance. Tam to zatím vypadá ve formě výkonu futures kontraktů na hlavní akciové trhy následovně – DJIA ztrácí -2,97 % a S&P 500 -3,46 %. Americké akcie tak zatím podle všeho navážou na evropskou šílenou seanci.
Situace v Evropě se mírně zhoršuje proti pozdnímu dopoledni. Euro Stoxx 50 se znovu mírně potápí a aktuálně obchoduje se ztrátou -8,86 %. Překvapivě si vede FTSE100. Tento index ztrácí nejméně a to do 4,5 %. Naopak negativního vývoje jsme se dočkali na IBEX 35 v Madridu. To nepochybně souvisí s víkendovými volbami, které dozajista budou nějakým způsobem ovlivněny Brexitem. I ve Španělsku existují poměrně silné separatistické tendence, takže není divu, že na to reaguje hlavní akciový index země ztrátou -12,14 %. V Německu na DAXu je situace již, dá se říct, stabilnější. Index ztrácí -6,97 %, dno nachází kolem 9538 bodů.
Dluhopisové trhy - tak jako jiné - odrážejí výrazný nárůst averze k riziku po britském referendu. Silná poptávka tlačí dolů americké výnosy. V případě německých už vidíme pod nulou i 15Y splatnost. Výrazně se ale daří také britským Giltům, které se pro domácí investory stávají útočištěm při výprodejích akcií. Dluhopisům na hlavních trzích hraje do karet nejen úprk do bezpečí, ale také výhled mírnější měnové politiky ve srovnání s dosavadními předpoklady. Dluhopisy na periferii eurozóny se ale naopak dostávají pod prodejní tlak. Jednak jde o aktiva vnímaná obecně jako rizikovější, navíc se v nich mohou promítat obavy z dalšího drolení EU.

Na měnových párech se moc již nemění. Měny si drží nabrané zisky a ztráty. Víceméně se již mění jen hodnoty za desetinou čárkou na druhém občas na prvním místě.
Hlavní komodity jako ropa a zlato také drží pozice. Zlato roste, aktuálně je na 1324 USD za jednu unci. Jak ropa Brent, tak ropa WTI obchodují se ztrátou okolo 4,5 % na cenách 48 – 49 USD za barel. Další drahé kovy víceméně sekundují zlatu jen s menšími zisky. Energie jako topný olej nebo zemní plyn ztrácí ale nepatrně méně než ropa. Průmyslové kovy již obchodují spíše smíšeně – například měď a hliník je v zisku, zatímco zinek a nikl v mírné ztrátě. Plodinové komodity jsou kompletně ve ztrátě 1 – 3 %.
Politici jako Mario Renzi, Hollande a Merkelová se již dohodli na schůzce v Berlíně. Pravděpodobně budou řešit to – jak dál, co dál, apod. Polská premiérka již přispěchala s prohlášením, že chce reformovat Evropu a EU. Politici cítí sílící nespokojenost napříč evropskou rodinou. Jeden z německých profesorů v Berlíně již poznamenal, že je tu jisté nebezpečí domino efektu. Toto riziko tu bylo již dříve, ale realizace Brexitu tuto pravděpodobnost zvýšila. Extrémní pravice ve Francii a Nizozemsku cítí závan příležitosti využít Brexitu jako výtahu do vysoké politiky. Použijí Brexit jako příklad.
Aktualizace (24. 6. 2016 11:48): Po úvodním propadu se evropské akciové indexy mírně krotí a korigují svoje silné úvodní ztráty. Trh se tak začíná mírně normalizovat. Sledujeme silné ztráty hlavních indexů, ale prvotní nervozitě, stresu a tlaku byl dán průchod.
Euro Stoxx 50 ztrácí osm procent, FTSE100 nakonec patří mezi ty nejvíce výkonné, když odepisuje „jen“ cca -5 %. To souvisí s tím, že ve čtvrtek tento index nebyl tím, který vedl čtvrteční rally v očekávání příznivého výsledku. Euro Stoxx 50 oslabuje o 7,5 %, francouzský CAC40 odepisuje 7,31 % a německý DAX odevzdává skoro 6 %.

Po Brexitu se ozvala i britská centrální banka ústy svého šéfa Carneyho. Ten ubezpečil, že BoE je připravena jednat, pokud bude potřeba. Podle banky je finanční systém dobře připravený, kapitalizovaný a má dostatek likvidity. Navíc je BoE připravena použít dalších 250 mld. liber, pokud to bude potřeba. Zátěžové testy nedávno provedené na bankovních domech byly prováděny s mnohem černějšími scénáři. ECB uvedla, že akceptuje výsledek a je připravena poskytovat dodatečnou likviditu pokud to bude situace na trhu vyžadovat.
Situace na měnách se ukazuje být stále velmi živá. Pravdou je, že se již jednotlivé měny mírně stabilizují. Už nejsme svědky velkých „poryvů“. Každopádně britská libra ztrácí pořád nejvíce a to přes šest procent na páru s dolarem. Obchoduje se teď na 1,3900. U ostatních měn vidíme ztráty a zisky do tří procent. Proti švýcarskému franku musela zasáhnout i švýcarská centrální banka, což později oznámila ve svém prohlášení.
Komodity obecně ztrácely. S určitými výjimkami v podobě zlata a stříbra. Zlato přidalo a stále je v zisku +4,85 %, stříbro obchoduje obdobně – tedy v zisku. Naproti tomu ztrácí ropa, viděli jsme ji 5,5 % ve ztrátách, nyní svoje manko stáhla na 4,5 %. Ostatní komodity byly také v mínusu. Nejvíce ztrácely průmyslové kovy a energie, méně pak plodiny.
Aktualizace (24. 6. 2016 9:25):
Otevření evropské seance provází vlna propadů. Indexy ihned po otevření začaly nabírat ztráty. DAX zatím oslabuje -9,53 %, britský index FTSE100 odevzdává -7,56 %, francouzský index CAC se topí -7,09 % a Euro Stoxx 50 ztrácí přes 7 % také. Ze sektorového pohledu jsou pod tlakem nejvíce banky, informační technologie, telekomunikace a energetický sektor. V obecné rovině nelze najít sektor, který odolává obecné vlně pesimismu a výprodejů.

Výprodeje se nevyhnuly ani pražské burze ta se ponořila o téměř deset procent na sedmileté minimum. Erste Bank v jednu chvíli obchodovala i na 500 Kč se ztrátou -21 %. Aktuálně ztrácí -13,06 %. ČEZ zatím odepisuje -7,08 % na 394,90 Kč.
Podle komentářů finančníků, politiků ale i podnikatelů nás čeká perioda nejistoty, která se protáhne na několik měsíců. Na straně řady politiků zavládlo nadšení. Politici, kteří teprve jen pomýšleli na britskou cestu z EU, nyní mají vítr v zádech a dá se očekávat v některých částech Evropy vzrůstající tendence k vyvolání podobných hlasování. Nespokojených je v EU více.
Na druhou stranu státníci, kteří věří v EU, se vyjadřují spíše ve smyslu smutného konstatování faktu a nutnosti přijmou novou realitu nového uspořádání sil. Faktický odchod Británie bude trvat minimálně dva roky a během té doby bude nutné nastavit jak politické, tak i obchodní a diplomatické vztahy.
Donald Tusk nejdřív vyjádřil politování nad tím, že se Británie rozhodla, jak se rozhodla. Ale pak dodal známé rčení – co tě nezabije, to tě posílí. Takže pravděpodobně věří v to, že nyní bude integrace jednodušší, protože 28tku opustí pravděpodobně jeden z nejhlasitějších „rebelů“.
Pro banky přináší Brexit ještě další rozměr. Londýn je světovým finančním centrem a bude na bankách ohodnotit dopad Brexitu na velikost finančního centra.
Aktualizace (24. 6. 2016 7:33): Sečteno bylo 98,1 % hlasů při volební účasti 72,2 %. Je tedy téměř jasné, že Velká Británie je na cestě z EU.
Jedná se o bezprecedentní situaci na světových trzích. Na akciovém trhu se očekávají masivní poklesy s tím, jak aktuálně obchodují evropské futures kontrakty na světové evropské indexy. Futures na FTSE100 ztrácí -7,45 %.
Asijská seance před svým koncem také masivně ztrácí. Index Nikkei 225 odepisuje přes 7,5 %. Čínské akciové indexy jsou ve ztrátě do dvou procent. Širší japonský index TOPIX odevzdává 7,48 %. A Hang Seng ztrácí téměř pět procent.
Brexit vysílá doslova vlny na finančních trzích. Americké futures na hlavní indexy, které čtvrtek skončily v plusu, odepisují mezi 4 a 5 %.
Zlato jako bezpečný přístav si připisuje solidní zisky. Aktuálně se obchoduje +5,51 % na 1324 USD za jednu unci. Na Brexit reaguje i ropa. Brent (LCOc1) ztrácí -6,11 % na 47,80 USD. WTI odepisuje obdobně cca 5,95 % na 47,13 USD.
Trh s měnami je pod masivním tlakem. Euro ztrácí proti dolaru -3,35 % na 1,1005. Yen se mírně stabilizuje proti dolaru. Viděli jsme ho těsně nad 100. Aktuálně se obchoduje na 101,89 a jen tak ztrácí -3,9 %.
Britskou libru tradeři doslova sestřelili a rozcupovali. Viděli jsme jí i 9,5 % dolu. Aktuálně mírně koriguje ztráty a tratí 8,8 % na 1,3590.

Problémy se nevyhýbají ani české koruně. Ta oslabuje proti euru o 0,3 % na 27,13 Kč. Je tak na nejslabší hodnotě od října; proti dolaru koruna ztrácí 3,8 % na 24,621.
Britské referendum nalévá krev do žil dalším euroskeptikům. Například Geert Wilders z krajní pravide z Nizozemska se nechal slyšet, že pokud se stane premiérem, tak také vyvolá referendum o setrvání Nizozemska v EU. Naopak Skotové volili silně pro setrvání v EU. To samozřejmě je v těžkém kontrastu s výsledkem referenda a indikuje to možnost budoucích problémů a věsí to otazník nad budoucí soudržnost Velké Británie. V tom nejhorším scénáři by Skotové mohli chtít znovu nezávislost na Anglii a začít vyjednávání o vstupu zpět do EU.
Nigele Farage (UKIP) si užívá již téměř jistého vítězství. Na otázku zda-li by měl Cameron rezignovat řekl, že samozřejmě okamžitě. To si ovšem nemyslí řada členů britského parlamentu, když ještě v noci doručila přímo Cameronovi otevřený dopis, kde 84 členů vyjádřilo přání, aby setrval jako premiér ať už dopadne volba jakkoliv.
Ještě po půlnoci bylo všechno nastaveno na variantu, kdy by měla spíše Británie setrvat v EU. I někteří politici pod tlakem dalších průzkumů připouštěli, že je možné, že tento tábor zvítězí.
Aktuální situace tomu vůbec ovšem nenasvědčuje a k vítězství míří ti, kteří chtějí, aby Velká Británie opustila EU. Podle agentury Reuters je sečteno 74,2 % hlasů při velmi solidní účasti 72,2 % oprávněných voličů. Zatím vítězí varianta „Brexit“ s tenkým náskokem 1,9 %. Stav tedy je 51,9 % pro opuštění a 48,1 % pro setrvání v EU.
Britská libra po prvních sečtených hlasech byla doslova zadupána do země. Aktuálně proti dolaru ztrácí -9,15 % a obchoduje se na 1,3544. Když jsme jí ještě mírně po půlnoci viděli atakovat roční maxima nad 1,50. I další měny byly výrazným způsobem ovlivněny.
EURUSD se aktulně obchoduje na 1,0977 a euro tak ztrácí přes 3,5 %. Japonský jen se ještě přes půlnocí obchodova těsně pod 106 jeny za jeden americk dolar. Aktuálně se obchoduje půl jenu nad stovkou a ztrácí přes 5 %. Na druhé straně spektra se zisky do dvou procent stojí bezpečné přístavy jako švýcarský frank nebo kanadský dolar v páru s americkým dolarem. CHFUSD se obchoduje na 0,9714 a CADUSD 1,3010.
Pravděpodobný výsledek již začal ovlivňovat i další trhy. Asijská seance, respektive její hlavní akciové indexy masivně ztrácí. Například japonský index Nikkei 225 se aktuálně obchoduje s výkon -8 %, činský Hang Seng odevzdává téměř pět procent a například jihokorejský KOSPI ztrátí přes 4,5 %. Ostatní asijské indexy taktéž ztrácí a jsou ovlivněny, nicméně ztráty nejsou tak markantní.
Velmi velmi zajímavý čeká start obchodování v Evropě. Aktuální indikace futures kontraktů na FTSE100 ukazuje na otevření v záporu – 8,6 %, podobně na tom je německý DAX, který na futures kontraktech ztrácí téměř 9 %.
Co dál?
Čistě technicky referendum není právně závazné. Britský premiér David Cameron jej tedy může ignorovat. Pravděpodobnost takého kroku je nicméně minimální. Daleko spíše se tak přikloní k vyslyšení tužeb nadpoloviční většiny hlasujících a odvolá se na Lisabonskou smlouvu s formálním požadavkem odchodu Velké Británie z EU. Následovat bude série vyjednávání na téma „jak oddělit“ zemi od struktur unie. Odhady na dobu, kterou takový proces zabere, se různí. Mluví se o dvou a více letech.